Dr. Güntürk Üstün

Dr. Güntürk Üstün

Venedik Artık Gezginleri Eskisi Kadar İstemiyor!

Venedik artık gezginleri eskisi kadar istemiyor! Galiba kendisine asırlardır "La Dominante", "Serenissima", "Adriyatiğin Kraliçesi”, “Kanallar Kenti”, “Köprüler Kenti”, “Maskeler Kenti”, "Su Kenti” ve “Yüzen Şehir” gibi lakaplar veren gezginlerin aşırı ilgisinden hayli bunalmış.

Venedik artık gezginleri eskisi kadar istemiyor! Anlaşılan senelerdir “yaşayan bir megaefsane” olmak ve 1980’li yıllardan sonra dozu iyice artan gezgin akını kendisinin tolerans eşiğini gitgide düşürmüş.

Venedik artık gezginleri eskisi kadar istemiyor! Bir sabah, kendi varlığının içine dönüp de şöyle dikkatlice bir bakınca, aklına ilk şu soru âdeta bir göktaşı gibi düşüvermiş: “Bunca yoğun tur gruplarına ve turist kalabalığına alışkınım ama peki benim yerlim olan gerçek Venedikliler nerede?”

Venedik artık gezginleri eskisi kadar istemiyor! “Azı karar, çoğu zarar” atasözünü anımsatarak, bünyesindeki apartman daireleriyle evlerin sınırsızca gezginlerin kullanımına sunulmasına ve gelişigüzel büyük otel inşasına kesinkes karşı.

Venedik artık gezginleri eskisi kadar istemiyor! Hayır, deniz ve denizciliğe olan doğal düşkünlüğü elbette zayıflamış değil ancak çok sevgili koca koca kruvaziyer kardeşlerinin de bundan böyle Lido Adası tarafından sularına girmiş yapmalarına ve San Marco Havzası’nda seyretmelerine hiç mi hiç sıcak bakmadığını saklamıyor.

Venedik artık gezginleri eskisi kadar istemiyor! Özellikle popüler kruvaziyer turizmi nedeniyle kendisine günübirlik gelen ziyaretçilerin hem gün boyunca yayalara açık alanlarında tıkanıklık yaratmaları hem de kendisinde yeterli süre kalıp, yeterince harcama yapmamalarının Venediğin sosyal, kültürel, lojistik ve ekonomik görünümünü dramatik biçimde değiştirdiğine dikkati çekiyor.

Venedik artık gezginleri eskisi kadar istemiyor! Yılın neredeyse tamamında her ülkeden 26 milyon kişinin kendisine akın etmesiyle giderek korkunç derecede artan hayat pahalılığının (başta ev kiraları olmak üzere) yerli genç nüfusun Venedik’ten göç etmesi sonucunu doğurması yüreğini burkmakta.

venedik2.jpg

Venedik artık gezginleri eskisi kadar istemiyor! Kafe ve restoranlarının en tanınmışlarının menülerindeki ölçüsüz fiyatlardan ötürü “turist tuzağı” diye adlandırılan şehirlerin en ön sıralarındaki yerini devamlı korumaktan alabildiğine rahatsız.

Venedik artık gezginleri eskisi kadar istemiyor! UNESCO tarafından “Dünya Kültür Mirası” listesine dahil edilmesinden dolayı kıvançlı ancak durdurulamayan gezgin kalabalığı yüzünden aynı UNESCO’nun “Dünyanın tehlike altındaki kültürel mirasları” listesine eklenmeye de, 118 küçük ada üzerinde kurulmuş olmasından esinlenerek, nazikçe 118 defa “Hayır” diye karşılık veriyor.

Venedik artık gezginleri eskisi kadar istemiyor! Kendisi tamamen katıldığım şu özgün görüşleri savunmakta: “Venedik benzersiz, özel, önemli ve güvenli olduğu kadar da kırılgan bir kent. O nedenle Venediği ziyarete gelen gezginlerin bu şehrin kendine özgü kuralları olduğunu daha baştan kabullenmeleri gerekiyor. Gezginler elbette Venedik’te kaldıkları sürece ılımlı bir festival havasında eğlenme hakkına sahiptirler fakat şunu da asla akıllarından çıkarmamak koşuluyla: Venedik bir plaj değildir ve olmayacaktır da!”

Venedik artık gezginleri eskisi kadar istemiyor! Büsbütün haksız olduğunu söyleyemeyeceğim biçimde kendisi şuna içtenlikle inanmış durumda: “Ne Venedik bir botanik bahçesi ve ne Venedikliler ne de Venediğin tüm yapıları birer bitki!”

Venedik artık gezginleri eskisi kadar istemiyor! Bununla birlikte, “gezginsiz bir Venedik” olarak varlığını sürdüremeyeceğinin de bilincinde. Sadece ilk kez ziyaretine geleceklere iletmekte yarar gördüğü anlamlı bir mesajı var: “Bence gezginler ellerindeki akıllı telefon ya da kameraları açmak yerine gözlerini dört açıp, gördüklerini eksiksizce özümsemeyi yeğlemeliler!”

Venedik artık gezginleri eskisi kadar istemiyor! Şehir konseyinin yakın geçmişte aldığı birtakım ciddi önlemlerin “anti-gezgin” olarak nitelendirilmesini haksız bularak, ilgili tedbirlerin ihtiyaç halinde (eğer kentin turizm gelirleri endişe verici düzeyde düşme gösterirse) esnetilebileceğinden söz etmekte.

Venedik artık gezginleri eskisi kadar istemiyor! İflah olmaz bir trensever sıfatıyla sağda solda “Venediğin tarihi Santa Lucia tren garına Paris, Viyana gibi Avrupa metropollerinden niçin yıllar önceki gibi düzenli yataklı ekspres servisi yok?” diye konuşmakta ısrar ettiği sürece LOJİPORT yazarlarından Dr. Güntürk Üstün’ü “Caffè Florian’a Her Daim Adım Atamayacaklar” listesine aldırmasının an meselesi olduğunu her fırsatta vurguluyormuş.

Venedik artık gezginleri eskisi kadar istemiyor! Bir Venediksever olarak algıladığım kadarıyla koruyucu “Kanatlı Aslanı” bizlerin kentte yaratacağı olası zararları sürekli tepemizde uçarak kontrol etmekten müthiş yorulmuş.

Verimli günler ve gelecek pazarki yazımda görüşmek üzere.

venedik-001.jpg

Bu yazı toplam 1601 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.