Uydular Türk roketi ile gönderilecek

Uydular Türk roketi ile gönderilecek

Türkiye, yerli haberleşme ve gözlem uydusunun ardından fırlatma yeteneğine sahip olmak için de çalışma başlattı. Türkiye'de üretilecek uydular, 9 yıllık...

Türkiye, yerli haberleşme ve gözlem uydusunun ardından fırlatma yeteneğine sahip olmak için de çalışma başlattı. Türkiye'de üretilecek uydular, 9 yıllık çalışmanın sonunda Türk roketleri tarafından yörüngesine taşınacak. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TAI), Türksat, Savunma Sanayi Müsteşarlığı, TÜBİTAK gibi çok sayıda kurumun ortak çalışmasıyla kurulacak, fırlatma üssünün yeriyle ilgili kesin karar verilmedi. Ekvator'a yakın bölgelerdeki fırlatmalarda roketler daha az enerji ile yüksek noktalara ulaşabiliyor. Bu nedenle üs, Türkiye'de güney illerinden birine kurulacak. Ancak üssün yurtdışında kurulması da gündemde. Bunun için KKTC veya Afrika ülkelerinden birinin de tercih edilebileceği öğrenildi. Afrika ülkeleri arasında ise Sudan ilk sırada geliyor.

ORTAK ARANIYOR

Türkiye fırlatma yeteneğini elde etmek için uluslararası işbirliği yapmayı planlıyor. İşbirliği yapılacak ülkelerin başında haberleşme uydularını yapan Japonya ile gözlem uydusu Göktürk'ün yapımı ile TAİ tesislerinde Uydu Montaj, Entegrasyon ve Test (UMET) tesislerinin yapımını üslenen İtalya geliyor. İşbirliği yapılabilecek bir başka ülke ise Rusya. Rusya dünyanın en gelişmiş ve menzili en fazla olan Proton uydularının üretimini yapıyor. Ayrıca Çin'le de işbirliği yapılabileceği belirtiliyor.

ÇALIŞMALAR 9 YILDA TAMAMLANACAK

Fırlatma üssü ve roket teknolojisinin geliştirilmesi için çalışmalar en az 9 yıl sürecek. Çalışmalar tamamlandıktan sonra TAI tesislerine kurulan Uydu Yapım Merkezi'nde üretilecek gözlem uyduları ile haberleşme uyduları Türk roketleri tarafından uzaya gönderilecek. Alçak yörünge uydusu olan gözlem uydularının Türk roketleriyle uzaya gönderilmesi çok daha kolay olacak. Gözlem uyduları yeryüzünden 160 ile 2000 kilometre mesafede yer alıyor. Haberleşme uyduları ise yaklaşık 35 bin kilometre mesafede görev yapıyor.

2020'YE KADAR TÜRKİYE 3 UYDU ÜRETECEK

Türksat 1B,1C, 2A ve 3A uydularına ek olarak Japonya'da imal edilecek Türksat 4A ve 4B uydularını 2013 ve 2014 yıllarında uzaya gönderilecek. Öte yandan TAİ Uydu Montaj, Entegrasyon ve Test (UMET) tesislerinde üretilecek Türkiye'nin ilk yerli haberleşme uydusu Türksat 5A 2015'de, Türksat 5B 2017'de Türksat 5C 2019'da uzaya gönderilecek. Türksat, böylece, 2020 yılına gelindiğinde, Orta ve Batı Avrupa, Ortadoğu, Kuzey Afrika, Rusya ve Orta Asya ile birlikte Sahra altı Afrika, Türksat'ın kapsama alanına dâhil olacak. 2020'de Türk uyduları dünya coğrafyasının yüzde 71'ini, dünya nüfusunun ise yüzde 91'ini kapsamış olacak.

SABAH

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.