UPS, hisse başına kazancını %12 arttırdı

UPS, hisse başına kazancını %12 arttırdı

UPS, 2015’in ikinci çeyreğinde seyreltilmiş hisse başına kazancını 1,35 dolar olarak açıkladı, bu da geçen yılın aynı döneminin düzeltilmiş sonuçlarına göre % 12’lik bir artışı ifade ediyor.

Döviz kurlarındaki dalgalanmalar ve yakıt ek ücretlerindeki azalma toplam bildirilen geliri düşürdü. Toplam gelir geçen yılın aynı çeyreğine göre %1,2 azalarak 14,1 milyar dolar olarak gerçekleşti. Gelir yönetimi çalışmaları taban oranlarını yukarı itmeye devam ediyor.

UPS CEO’su David Abney, “Bu çeyrek boyunca UPS kapasitesini arttırmak ve müşterilerine daha fazla katma değer sağlayacak yeni imkânlar oluşturmak için yatırım yapmaya devam etti. Uluslararası segmentimizdeki güçlü büyümenin devam etmesini bekliyoruz ve bu bize hisse başına kazanç büyümesindeki hedef aralığın üst sınırına yakın olacağımıza dair güven veriyor” diye konuştu.

Raporlanmış verilere göre faaliyet kârı 1,2 milyar dolar, seyreltilmiş hisse başına kazanç ise 0,86 dolar artış gösterdi. 2014 yılı ikinci çeyreğinde UPS seyreltilmiş hisse başına kazancını 0,49 dolar olarak açıklamıştı. Bu rakam bazı emeklilik sonrası yükümlülüklerinin belirli katılımlı sağlık planlarına aktarılmasından doğan 665 milyon dolarlık vergi sonrası giderleri de içeriyordu.

UPS’in toplam gönderileri geçen yılın ikinci çeyreğine göre %2,1 artarak 1,1 milyar pakete ulaştı. Bunda ABD Ertelenmiş Havayolu hizmetleri ve Uluslararası İhracat gönderileri başı çekti.

NAKİT AKIŞI
30 Haziran’da sona eren altı aylık dönemde UPS, 3,3 milyar dolar serbest nakit akışı elde etti. Şirket geçtiğimiz yıla oranla %9’luk bir artışla 1,3 milyar dolar kar payı ödedi. UPS aynı zamanda yaklaşık 1,4 milyar dolar tutarındaki 13,5 milyon hissesini yeniden satın aldı.

ABD YURT İÇİ PAKET GÖNDERİMİ
ABD yurt içi geliri geçen yılın ikinci çeyreğine göre 140 milyon dolar artarak 8,8 milyar dolara ulaştı. Gönderi artışında %15’lik artış ile Ertelenmiş Havayolu hizmetleri ve %8’in üzerindeki artış ile UPS SurePost başı çekti. Günlük toplam teslimatlardaki artış, B2C büyümesinin yavaşlaması nedeniyle %1,8’de kaldı.

Faaliyet kârı geçen yılın düzeltilmiş sonuçlarına göre 35 milyon dolar veya %3 artarak 1,2 milyar dolar olarak gerçekleşti. Faaliyet marjları, fiyatlandırmada ve üretkenlikteki iyileştirmelerin kar maliyeti artışlarını karşılaması sonucunda %13,6 arttı.

Raporlanmış verilere göre işletme kârı, geçen yılın ikinci çeyreğinde bazı emeklilik sonrası yükümlülüklerinin belirli katılımlı sağlık planlarına aktarılmasından sonra 992 milyon dolar seviyesine ulaştı.

Baz oranlarda süregelen iyileştirme, düşüş yaşanan ek yakıt ücretleri ile dengelendi. Paket başına gelir aynı kaldı, ek yakıt ücretlerindeki düşüş raporlanmış getiriyi 300 baz puan civarında düşürdü.

ULUSLARARASI PAKET GÖNDERİMİ
Döviz kuru düzenlenmiş Uluslararası gelir, geçen yılın aynı dönemine göre %1,5 arttı. Ağırlıklı olarak Avrupa içindeki %8,5 oranındaki gönderi artışları sonucunda UPS günlük İhracat gönderileri %5,5 artış gösterdi. Doların kuvvetli olması ABD ithalatını arttırırken ABD ihracatı hafifçe geriledi.

Uluslararası falliyet kârı 81 milyon dolar veya 2014 yılının aynı döneminin düzenlenmiş sonuçlarına göre %17 arttı. Ulaştırma ağındaki iyileştirmeler, hacim artışı ve gelir yonetimi çalışmaları faaliyet marjlarının genişlemesine ve kârlılığın artmasına olumlu katkı yapan etkenler oldu. Bu segmentin büyümesi orta büyüklükteki müşterilerin artması ve yüksek kaliteli ürün satışlarındaki iyileştirmeden kaynaklandı.

Raporlanmış verilere göre faaliyet kârı, geçen yılın ikinci çeyreğinde bazı emeklilik sonrası yükümlülüklerinin belirli katılımlı sağlık planlarına aktarılmasından sonra 108 milyon dolara ulaştı.

Paket başına gelir, kur değişiklikleri hesaba katılmaksızın %2,4 oranında düşüş göstermesine rağmen temel baz oranlar tüm bölgelerde yükseldi. Ek yakıt ücretlerindeki düşüş paket başına bildirilen gelirlerde 350 baz puan gerilemeye neden oldu.

TEDARİK ZİNCİRİ VE NAKLİYE
Tedarik Zinciri ve Nakliye gelirleri Forwarding gelir yönetimi çalışmaları, UPS Freight’deki döviz kuru ve daha düşük yakıt ek ücretleri nedeniyle %4,5 azalarak 2,2 milyar dolara geriledi. Forwarding’teki kazanımların ivmesiyle faaliyet kârları 31 milyon dolar veya 2014’ün aynı döneminin düzenlenmiş sonuçlarının %18’i kadar artış kaydetti.

Raporlanmış verilere göre faaliyet kârı, geçen yılın ikinci çeyreğinde bazı emeklilik sonrası yükümlülüklerinin belirli katılımlı sağlık planlarına aktarılmasından sonra 113 milyon dolara ulaştı.

UPS Forwarding faaliyet kârı ve marjları bu iş biriminin ana ticaret rotalarında disiplinli bir fiyat politikası uygulamaya devam etmesi sonucunda genişledi. Birim aynı zamanda piyasa şartlarındaki iyileşmeden ve müşteri karışımından da fayda sağladı. Öncelikli olarak gelir yönetimi çalışmaları ve döviz kurundaki dalgalanmalar nedeniyle Forwarding tonaj ve geliri bu çeyrekte düşüş gösterdi.

Dağıtım geliri orta seviyede tek haneli büyüme gösterdi. Posta hizmetleri, Sağlık ve Havacılık ve Uzay endüstrileri de gelirin iyileşmesine katkıda bulundu.

UPS Freight geliri daha düşük yakıt ek ücretleri ve müşteri karışımındaki değişiklikler ve piyasa büyümesinin yavaşlamasından kaynaklanan tonaj düşmesi sonucunda %2,5 azaldı. Parsiyel Taşımacılıktaki gelir büyümesi %1,4’lük bir artışla artıda kaldı.

GENEL BAKIŞ
UPS Mali İşler Sorumlusu Richard Peretz, “İkinci çeyrek sonuçları Uluslararası segmentimizde süregelen artışları yansıtmaktadır . ABD ekonomisinin daha yavaş bir oranda büyüyor görünmesine karşılık global portföyümüz ve performansımız hedef aralığımızın üst sınırına yakın sonuçlar elde etme beklentimizi destekliyor” dedi.

Şirketin 2015 tam yıl için seyreltilmiş hisse başı kazancı 2014 yılı düzeltilmiş sonuçlarına göre hedef aralığı 5,05 ila 5,30 dolar artarak, yani %6 ila %12 arasında olması bekleniyor.

LOJİPORT

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.