İlhan Karaçay

İlhan Karaçay

Türklerin şikayetleri Bulgaristan'da sonuç getirdi

Anavatana giderken Bulgaristan güzergahını takip eden otomobil yolcularının, bu ilkede karşılaştıkları zorlukları bir rapor haline getirip, Bulgar hükümetinden hesap soran Hollandalı parlamenter Kati Piri,yapmış olduğu girişimin yararlı bir sonuç verdiğini belirten bir açıklama gönderdi. Avrupa Parlamentosu'ndaki basın danışmanı Steven Schotte aracılığı ile gelen açıklamada, Bulgaristan İçişleri Bakanı Valentin Radev'in, konuya ciddiyetle sarıldığı ve ilk aşamada 3 gümrük memurunun işine son verildiği, 7 memurunda soruşturma altında olduğu belirtildi.
Bulgaristan İçişleri Bakanı Radev, Kati Pri'nin 200 şikayetten oluşan ve 'Kara Kitap' olarak adlandırılan rapordaki konuların üzerine ciddiyetle gittiklerini belirtmiş.

Rüşvetçiliğin yoğun olduğu Bulgaristan'da, durumun düzelmesi için, Avrupa Komisyonu'nun ilerleme raporlarında her yıl bu konuya değiniliyor. Bu konuda kurban olanların çoğu, Hollanda, Belçika ve Almanya gibi ülkelerden, anayurtlarına gitmekte olan Türk kökenli AB vatandaşları oluyor. Otomobil ile seyahatlar sırasında, Bulgar sınır kapılarında uzun kuyruklar oluşuyor. Bu nedenle Türk asıllı ailelerin çoğu, 200 km. daha uzun olan Mekedonya-Yunanistan yoluna sapıyor.

kati-piri.jpg

Kati Piri, bize gönderdiği açıklamasında şöyle diyor:
''Bulgaristan hükümetinin, şikayetleri ciddiye alması ve önlemler alması sevindiricidir.
Pek çok Hollandalı  (genelde Türk asıllılar) otomobil sürücüleri, yıllardır  rüşvetçi polis ve gümrük memurlarından şikayetçiler. Hollandalı tatilcilerin, içinde bulunduğumuz yaz aylarında da aynı şikayetlerden muzdarip olduklarını ve sorunun halâ çözülmediğini öğrendim. Tatil henüz bitemdi ve pek çok kişi dönüş yolculuğu da yapacak. Bulgaristan, Avrupa Birliği'nin bir parçasıdır. Avrupa Birliği vatandaşlarının bu ülkeden güvenlik içinde olmaları gerekir. Rüşvetçilik,  Bulgaristan'da yaygındır. Bulgar hükümeti bu sorunun üzerine gitmelidir. Bu nedenle, iyi bir sonuç alana kadar şikayet baskımızı sürdüreceğiz. Yavaş da yürüse, soruna bir çözüm yolu bulunacağına inanıyorum.''

Bulgar Bakan Radev, Kati Piri'ye göndermiş oldu mektubunda, şikayetleri ciddi bir şekilde ele aldıklarını, sınır geçişlerindeki her yere kamera yerleştirdiklerini belirtmiş.

Kati Piri, içinde bulunduğumuz yaz sonunda toplanacak şikayetleri de toparlayıp Bulgaristan'a göndereceğini belirtti.
Bu nedenle, bu yılki şikayetlerinizi de Kati Piri'ye göndermeniz yararlı olacaktır.
Aşağıda Kata Piri ile ilgili, 'Bulgar komşunun çorba parası sıkı takipte' başlıklı haberi yineliyorum. Kati Pir'nin email adresi haberin sonunda görülebilir.

bulgar-gumrugu-rusvet.jpg

Bulgar komşunun çorba parası sıkı takipte...

Türkiye hakkında yazdığı raporlarla, Türkler'in büyük bir çoğunluğunun hoşnut olmadığı Hollandalı Kati Piri,  Bulgaristan'dan otomobilleri ile transit geçen Türkler'den alınan, 'Çorba parası'nı sıkı takibe aldı.

Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye raportörü olan Kati Piri, geçen yıl Burgaristan'a yaptığı bir araştırma ve soruşturma ziyaretinde, Bulgaristan sınır güvenlik görevlilerinin, kara yoluyla ülkelerine tatile giden Avrupalı Türkleri, baskı ve sindirme yoluyla rüşvet vermeye zorladığını belirterek, Bulgar yetkililerden buna karşı önlem alınmasını istemişti.

Hollandalı parlamenter, Avrupalı Türkler'in Bulgar polisi ile yaşadığı sorunların anlatıldığı "Kara kitabı", 1 Ocak 2018'de AB Dönem Başkanlığı'nı devralan Sofya hükümetine iletmişti.

Karayoluyla ülkesine giden Avrupalı Türkler'in, Bulgar sınır güvenlik birimlerinin karıştığı yolsuzlukların kurbanı olduğunu ileri süren Kati Piri, Türkiye kökenli yolcuların 14 saate yakın güneş altında bekletildiklerini de söylemişti.

AP Türkiye Raportörü'ne göre, Bulgar polisi Avrupalı Türkleri rüşvet vermeye zorladı, kaynağı belli olmayan nakit cezalar yazdı, zorunlu dezenfeksiyon gerekçesiyle araçları zorla yıkattı. Ödemeyi reddedenler uzun süre kuyrukta bekletildi.

Kati Piri'den şahsıma da bugün gönderilen, konuyla ilgili email mesajında, geçen yıl başlattıkları araştırma ve soruşturmayı yarıda bırakmayacaklarını ve sorunu takip etmekte olduklarını belirtildi. Bu yıl Bulgaristan'dan geçen Türkler'den bilgi istediğini ve varsa şikayetleri öğrenmek istediğini belirten ve
şikayetlerin özel email adresine gönderilmesini isteyen Kati Piri, Bulgaristan'ın 10 yıldır AB üyesi olmasına ve Birliğin milyonlarca euro sübvansiyon vermesine rağmen, sınırdaki yolsuzlukların önlenemediği doğrultusunda şikayetler aldığını belirtti.

ŞİKAYETLERDE NELER VAR?

Kati Piri'nin Avrupa parlamentosu'na da sunduğu ilk raporunda şu şikayetler yer almıştı:


- Raporda son yıllarda sınır kapısında memurların zorlaması ile verilen rüşvetler var;

- Araç kontrolleri sırasında çorba parası adı altında alınan bahşişler var;

- € 3 karşılığında yapılan gereksiz 'dezenfeksiyon' uygulaması ile uzun kuyruklar oluşmasına sebep oluyor;

- Bugüne kadar yolsuzluk ile ilgili yapılan birçok şikayet dikkate alınmamış ve takibi yapılmamıştır.

Kati Piri'nin özel email adresi: [email protected]

Bu yazı toplam 4518 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum