Türk demiryolları geliştikçe ERC Türkiye de büyüyor

Türk demiryolları geliştikçe ERC Türkiye de büyüyor

ERC Türkiye Temsilcisi Dr.Yasemin Manavbaşı Yük Vagonu üreten, işleten ve bakımını yapan kuruluşların almak zorunda olduğu TSI ve ECM belgeleri vermeye yetkili denetim kuruluşu ERC Türkiye’nin 5 yıl içinde büyük başarıya ulaştığını söyledi

Ülkemizde toplu taşımada AB mevzuatı çerçevesinde rehabilitasyon çalışmaları hızla devam eden demiryollarına dönük hizmet üreten Avusturya / ERC GmbH’ın yetkili denetim kuruluşu ERC Türkiye, çalışmalarını gelişen ihtiyaçlara göre başarıyla sürdürüyor.

Türkiye’de operasyon yapan ilk onaylanmış kuruluşlardan olan ERC, demiryolu araçlarının Avrupa Birliği mevzuatına uygunluğunu değerlendiriyor ve belgelendiriyor. Merkezi Avusturya’da olan ERC GmbH, 2012 yılından beri Türkiye’de faaliyet gösteriyor.

Türkiye’de önemli birçok projelerde yar alan ERC, yüzde yüz yerli üretim pek çok vagonun üretim sürecinin Avrupa Birliği standartlarında olduğunu gösteren TSI Belgesi’ni verdi. ERC Türkiye aynı zamanda yüksek kalitedeki yük vagonlarının işletmesini, bakımını ve tamirini yapan atölyeleri de denetleyerek ECM Belgesi veriyor. Üretici  yerli şirketlerin gelişmesine de katkıda bulunuyor.

Yüksek kalitedeki yük vagonlarının bakım ve tamirini yapan atölyelerin mevzuat gereği Avrupa Birliği’ne uygun şekilde işlerlik gösterdiğini belirten ECM sertifikası alması gerekiyor. Tamir bakım atölyeleri, belli yüksek standartlarda hizmet vermek için denetimden geçerek ECM  sertifikası  alıyorlar.  ERC Türkiye İş Geliştirme YK Üyesi Dr. Yasemin Manavbaşı  üretilen yüksek kalitedeki yük vagonlarının bakım ve tamirinin de  çok önemli  olduğunu belirterek, “Yürürlüğe giren mevzuatlar gereği bu tamir bakım atölyeleri de belli yüksek standartları karşılamak zorundadırlar. Bu atölyelerin Avrupa Birliği mevzuatlarına uygun şekilde işlerlik göstermesi bir denetim ve sertifikasyon sürecine bağlıdır” dedi.  

Aynı zamanda İYM Group Başkan vekili de olan Dr.Yasemin Manavbaşı, Belgelendirme kuruluşlarının normalde danışmanlık yapmadıklarını vurgulayarak “Denetim süreçleri firmalar için çok yararlı oldu. Denetim sürecimizin çok aydınlatıcı olması nedeniyle firmaların ayrıca yüksek maliyetli danışmanlık hizmeti almasına gerek kalmıyor. Çok güzel örneklerimiz var. Firmalar, danışmanlık almak yerine denetime girip kendi hatalarını kendileri görüp kendi çözümlerini buldular. Böylece çok yüksek maliyetli olan danışmanlık hizmeti almadan kendi çözümünü ve işleyişini yerleştirdiler” dedi.

Girişimci bir ruha sahip olan Dr.Yasemin Manavbaşı  Avusturya Bilimler Akademisinde doktorasını bitirdikten sonra Ticari ateşelerin toplantılarına katılıp, Türkiye’ye bir know how transferi yapmak üzere arayışlarını sürdürdü. Bu doğrultuda doktoradan arkadaşının kurucusu olduğu Avusturya’nın Graz şehrinde kurulan know ERC GmbH’ı  2012 yılında Türkiye’ye taşıdı.  Türkiye’de özelleşen demiryolu sektöründe ERC’e ihtiyaç olacağını düşünerek, ERC’i ikna etti. ERC Türkiye, firmalarda denetleme yaparak AB uyumlu TSI ve ECM sertifikaları veriyor. Yetkili denetim kuruluşu ERC, sektörde  5 yıldır çok faal hizmet veriyor.

ERC Türkiye, “Dr. İlker Manavbaşı Klinik”, “Yasemin Manavbaşı, PhD MBA Gelişim Enstitüsü” nü de kapsayan İYM Group bünyesinde faaliyet gösteriyor.

Çok iyi derecede İngilizce ve Almanca bilen Dr .Yasemin Manavbaşı üniversite öğrencilik yıllarından bu yana vazgeçmediği müzik tutkusu nedeniyle kesintisiz olarak özel grup arkadaşlarıyla cumartesi akşamları vokal olarak sahneye çıkıyor. Bir dönemdir Beyoğlu James Joyce Irish Pub’ta sahne alıyor.

TSI Belgesi

Karşılıklı İşletilebilirlik Teknik Şartnamesi,  TSI (Technical Specifications of Interoperability), demiryolu araçlarının sahip olması gereken gereksinimleri içerir. TSI, demiryolu sisteminde tescil sürecinin temelini oluşturur. Ancak tescil sürecinde ulusal gereksinimlerin de dikkate alınması gerekmektedir.

ECM Belgesi

Bakım ve işletmeden sorumlu kuruluşlar, ECM Belgesi almak zorundadırlar. Bu kuruluşlar araçların işletilmesinden, bakımından ve sonrasında bakım ile ilgili emniyetli çalışmasından sorumludur ve araçların bakımını; araca özel bakım kurallarına, ilgili TSI`a ve yürürlükte olan diğer mevzuata uygun olarak yapar ve ulusal veri tabanına kayıt edilir.

LOJİPORT

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.