Hasan Kılınç

Hasan Kılınç

TIR’ların Kör Noktasındaki Tehlike ve Riskler

Kör nokta, ülkemizde ve dünyada üzerinde çok durulmayan, fakat dikkat edilmediğinde güvenli sürüşü ciddi şekilde tehlikeye atabilecek sorunların başında gelir. TIR’ların seyir halindeyken ön ya da yan kısımlarda bulunan camlardan ve aynalardan baktığı esnada sürücünün göremediği, görüş alanı sınırlarının dışında kalan alanlar kör nokta olarak ifade edilmektedir. Sizlere bu yazıda karayollarında ve meskûn mahalde TIR’ların kör noktalarından kaynaklı karşılaşılacak tehlike ve risklerden bahsedeceğim.

kor-nokta.jpgTIR’lardaki Kör Noktalar Nelerdir?

Karayolundaki tüm yol kullanıcı araçlarda en az bir kör nokta alanı mutlaka vardır. Ancak diğer araçlarla kıyas yapıldığında ağır vasıta diye tabir ettiğimiz TIR’larda kör nokta alanları diğer araçlara göre daha fazladır. Bunu basit bir şekilde ifade edecek olursak, aracın uzunluğunun artması kör nokta sayısı da aynı oranda artması anlamına gelir. Ağır vasıta araçlarda birçok kör noktası vardır. Bu kör noktaları 5 farklı alan olarak tarif edebiliriz. Bunlar TIR’ın ön, arka, sol, sağ ve sağ ön kısımlarıdır.

TIR’ların Kör Noktalarından Kaynaklı Trafik Kazaları

Kör noktadan kaynaklanan kazalar şehirlerarası yollarda şerit değiştirme sırasında yaşanırken, şehir içi trafikte ise özellikle dönemeç ve kavşaklarda sürücüler tarafından fark edilmesi zor olan araçlarla (motosiklet, bisiklet, yaya) meydana gelmektedir. Kör noktalardan kaynaklı yaşanabilecek trafik kazalarının önüne geçmek için mutlaka kör noktaların sürekli kontrol edilmesi gerekir. TIR sürücüleri kör noktaları anlayıp doğru bir şekilde kavrarsa gerekli önlemlerini alması halinde kör nokta kaynaklı kazalara maruz kalmayacaklardır.

Ayna Kontrolünün Kör Noktalardaki Aktif Rolü

Ayna kontrolünü doğru yaparak kör noktalardaki riskleri azaltabilir ve var olan bir tehlikenin herhangi bir kazaya dönüşmesini engelleyebiliriz. Bu yüzden ayna kontrolü büyük öneme sahiptir. TIR’ların trafikte kör nokta kaynaklı en çok trafik kazasına maruz kaldığı alan sağ ön köşesidir. Özellikle yoğun trafik akışı olan yollarda binek araçlar şerit izleme ve değiştirme kural ihlali yaparak TIR’ın sağ ön köşesindeki kör nokta alanına girmekte ve kazaya sebebiyet vermektedirler.

TIR’ların Kör Noktalarını Azaltacak Tedbirler

TIR’ların kör noktalarını bazı teknolojik donanımlarla da görünür hale getirmek mümkündür. Bunların en başında özellikle arka kör nokta için kamera, sensör ve sesli uyarı sistemi, yan taraflar için de mesafe sensörleri ve kamera kullanılmalıdır. Sağ, sol ve ön bölümlerdeki kör noktalar için diğer sürücüleri uyarmak amacıyla mutlaka farklı dillerde yazılmış, dikkat çekici renklerde ve uygun büyüklükte "Kör Nokta" (Angles Morts / Blind Spot) etiketlerinin yapıştırılması gerektiği de unutulmamalıdır.

TIR’larda Ayna Ayarının Kör Noktalar Üzerindeki Önemi

Ayna ayarı ve kontrolü yapılmadan direkt trafiğe çıkmak sürücülerin en çok yaptığı hatalardan biridir. Aynaların doğru bir şekilde ayarlanmasıyla kör noktalardaki dar olan görüş açısını daha geniş görüş açısına çevirebiliriz. Bir diğer husus ise meskûn mahallerde, yaya yollarında ve insanların bulunduğu alanlarda TIR’ların ön kısımdaki kör noktasından kaynaklanabilecek ölümlü ve diğer maddi hasarlı kazaların yaşanmaması için çekicide bulunan peron aynaları, ön kısımdaki alanı gösterecek şekilde ayarlanması gerekir.

Sonuç olarak araç seyir halindeyken sadece önümüzdeki araçları görmemiz yetmez, sağ, sol ve arkadaki diğer yol kullanıcılarının da kontrolünü yapmamız gerekir. Aksi halde telafisi olmayan sonuçlarla karşı karşıya kalabiliriz.

Önce Emniyet, Sonra Hareket…
Kazasız Günler Dilerim

Bu yazı toplam 4441 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.