TCDD ihalelerinde yerli malına %15 fiyat avantajı

TCDD ihalelerinde yerli malına %15 fiyat avantajı

TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürlüğünce yapılacak ihalelerde, yerli malı teklif eden istekliler lehine yüzde 15'e kadar fiyat avantajı sağlanabilecek.

Genel Müdürlüğün "4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 3/G Maddesi̇ Uyarınca Yapacağı Mal ve Hi̇zmet Alımlarında Uygulanacak Esas ve Usuller Hakkında Yönetmeliği", Resmi Gazete'de yayımlanarak, yürürlüğe girdi.

Yönetmelikle, TCDD Taşımacılık AŞ'nin karlılık ve verimlilik ilkelerine uygun olarak, serbest rekabet yoluyla, en uygun fiyatla ve belirtilen limitler dahilinde istisnaya tabi tutulan her türlü mal veya hizmet alımlarına ilişkin usul ve esaslar düzenlendi.

Kurumun Kira ve Sigorta yönergelerindeki hükümlerle 4734 sayılı Kanun'un ilgili maddesinde belirtilen tutarı aşan mal ve hizmet alımları, yönetmeliğin kapsamı dışında tutuldu.

Saydamlığı, rekabeti, eşit muameleyi, güvenirliği, gizliliği, kamuoyu denetimini, ihtiyaçların uygun şartlarla ve zamanında karşılanmasını ve kaynakların verimli kullanılmasını sağlamakla sorumlu olacak Genel Müdürlük, ödeneği bulunmayan hiçbir iş için ihaleye çıkmayacak ancak süreklilik arz eden mal ve hizmet alımları için bir önceki mali yıl sona ermeden ihale açılabilecek.

İhaleye katılacak isteklilerden, ekonomik ve mali yeterlikle mesleki ve teknik yeterliklerinin belirlenmesinde teknolojik ürün deneyim belgesi, iş deneyim belgesi olarak kabul edilebilecek.

İhalelere yaklaşık maliyetine bakılmaksızın tüm isteklilerin katılabileceğine ilişkin düzenleme yapılabilecek ve tüm ihalelerde yerli malı teklif eden istekliler lehine yüzde 15'e kadar fiyat avantajı sağlanabilecek.

Sözleşmeler, idare tarafından hazırlanacak ve ihale yetkilisiyle yüklenici tarafından imzalanacak. İhale dokümanında belirtilen şartlara aykırı sözleşme düzenlenemeyecek. İdarece uygun görülmesi halinde gerekli onay alınarak sözleşme devredilebilecek. İhale dokümanında aksi belirtilmedikçe sözleşmenin noter onayına sunulması zorunlu olmayacak.

Şartnameler, sözleşmeler ve standart formların gerektiğinde güncellenmesi hususunda Genel Müdür veya yetkilendirdiği Genel Müdür Yardımcısı yetkili olacak.

LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.