TCDD, atıl lojmanlarını kiraya verecek

TCDD, atıl lojmanlarını kiraya verecek

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD), personelce talep edilmeyen ve atıl durumda bulunan lojmanları talep gelmesi halinde kiraya verecek.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) atıl durumdaki lojmanlarına umut bağladı. Ülke çapındaki 6 bin 658 lojmandan 2 bin 55'inin boş durumda olduğu belirlendi ve bu lojmanların kiraya verilmesi benimsendi. CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer'in soru önergesini yanıtlayan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, personelce talep edilmeyen boş konutları isteyen üçüncü şahıslara kiraya verebileceklerini söyledi.

Lojmanların bir bölümü ara istasyonlarda ve yerleşim yerlerinden uzakta bulunuyor. Bakan Arslan, TCDD envanterinde bulunan 2 bin 55 konutla ilgili kiralama işlemi yapabileceklerini belirterek şöyle dedi: “Boş konutların bir kısmı ara istasyonlarda, yerleşim yerlerinde uzak, sosyal ve ekonomik zorlukları olan, ulaşım ve iskan imkanlarının kısıtlı olduğu yerlerde bulunmaktadır. Bir kısmı da asgari oturma şartlarını taşımayacak düzeyde olup, personelce talep edilmeyen konutlardır Üçüncü şahıslar tarafından talep gelmesi halinde bu konutların kiralama işlemleri gerçekleştirilebilmektedir.”

38 istayon binası ve 302 lojman yıkıldı

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, son 10 yıl içerisinde TCDD'ye ait 38 istasyon binası ile 302 adet lojmanın teknik gerekçelerle yıkıldığını açıkladı. Suriye'deki iç savaş nedeniyle sınırdaki 6 demiryolu istasyonunun ise kapatıldığını vurgulayan Arslan, “Kapanan istasyonlar, Şehit Arif, Mustafa Yavuz, Türkyurdu, Bekçiler, Goçar ve Serçehan'dır” dedi.

Kaynak: trenhaber

LOJİPORT

 

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.