Taner Atlatırlar

Taner Atlatırlar

Soğuk hava depo yangını

Sayın İlgili, Sizleri bilgilendirmek amacıyla gönderdiğim bu maillerde bazen üzücü haber vermek durumunda kaldığımda, bunu duyurup duyurmama konusunda endişe taşıyorum. Ancak, başkalarının benzer olaylarla karşılaşmaması için de mutlaka duyurmak gerektiğini değerlendirerek üzülerek haberdar etmek durumunda kalıyorum. Bir "soğuk hava deposu" yangını daha oldu. 1500 m2 lik soğuk hava deposu "soğutma sistemindeki elektrik kontağı" nedeniyle yandı. Allahtan can kaybı olmadı,yaralanan olmadı, olay mesai sonrası geçekleşti. Benzer olayların son zamanlarda giderek artmasının ardında tesislerin eskiliği, soğuk hava deposu yapımına ait  dizayn sorunları olması,kontrol eksikliği ve söndürme sistemleri olmayışıdır. Depolarda bulunan ve otomatik olmayan söndürme sistemlerinin;yangın vanası, yangın söndürme tüpleri gibi,hiç kullanılamadığı, aşırı sıcak ve  dumandan içeri girilemediği  için kullanılamadığı gerçeğini anımsatmak isterim. Bu olayları önlemek için;  

  • "soğuk hava deposunda yangın" çıkmaz, panel yanmaz gibi bilgiler pek çok değişkene bağlı olarak gerçekleşir.Görüldüğü gibi yangın çıkıyor, yanmaz panel de yanıyor. Unutmayınız yangın anında oluşan sıcaklıklar 800 santigrad dereceden daha fazladır.ABD de ikiz kuleler çelikten yapılmış olmasına rağmen sıcaklık 500 santigarad dereceyi geçtiği için kuleler çöktü.
  • Elektrik sisteminizi sık sık "termal kamerayla" kontrol ediniz.
  • Otomatik söndürme sistemi kurdurunuz, sistem jeneratörle beslenmeli, buna ait özel elektrik  hattı  olmalı, ana panodan elektrik alınsa ile yedek hat olmalıdır.
  • Depo panellerinin yangın geçiktirici türde olması, yangına müdahale için ilave  sürenizin olmasını sağlar. Bu nedenle bu tür paneller seçiniz.
  • Bu tür olağanüstü olaylar veya doğal afetler için "alarm planı" yapılması tavsiye edilir.

Benzerlerinin olmaması dileğiyle  

Bu yazı toplam 4983 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.