Dr. Güntürk Üstün

Dr. Güntürk Üstün

“Şiir Ro-Ro”sunda 12 ayda 6’ncı sefer ve Dünya Şiir Günü

Bu köşeyi sürekli ya da aralıklı biçimde takip eden herkese merhaba! Popülaritesi tartışılmaz LOJİPORT’un değerbilir yayın kurulunun benim için uygun gördüğü şık ve özgün, “Denizyolu ve Demiryolu Şairi” tanımlamasını hak etmek istercesine, 2006 yılından bu yana Türkçe yazıp yayımladığım gemi ve tren yolculukları temel temalı şiirlerime ek olarak, 2017 senesinin ilk haftalarından itibaren bizzat İngilizce yazıya döktüğüm benzer konulu şiirlerimle İstanbul ile İsveç’in önemli liman kenti Göteborg arasında başlatmış olduğum, kendi deyimimle bir tür “Şiir Ro-Ro”su trafiği şimdilik aksamadan sürüyor.

Genel yayın yönetmenliğini Göteborg’da yaşayan İsveçli şiirsever Bay Anders Dahlgren’in yaptığı, İngilizce yazan Akdeniz sevdalısı tüm ozanlara açık bir tür dost şiir limanı konumundaki, uluslararası üne sahip MEDITERRANEAN POETRY (Akdeniz Şiiri) adlı internet sitesi, geçen hafta ortasında, son 12 ayda 6. kez beni “renkli düş gücüne sahip bir şair” olarak tanıtarak, sayfalarına konuk etti ve denizle denizcilik hakkında bizzat İngilizce kaleme aldığım uzun ve kısa şiirlere yer verdi. “An Odyssey Through The Mediterranean World (Akdeniz Dünyasında Uzun Ve Maceralı Bir Yolculuk)” alt başlığı ile yayın hayatını 2009 yılı eylül ayından beri devam ettiren söz konusu sitedeki yeni ve eski tüm İngilizce şiirlerime göz atmak isteyen okurlar şu internet bağlantı adresini kullanabilirler: https://www.odyssey.pm/?p=3944.

İngilizcelerini halen geliştirme aşamasında olduklarından, henüz ünlenmemiş bir denizcilik tutkunu şair-yazarın Türkçe ne gibi şiirler yarattığını merak edenlerinizse, arzu ederlerse, hem aşağıdaki yeni şiirimi okuyabilir, hem de LOJİPORT arşivlerinde kısa bir yolculuğa çıkabilirler. Öte yandan, önümüzdeki haftanın “21 Mart” günü gezegenimizde 1999’dan bu yana DÜNYA ŞİİR GÜNÜ olarak bir kere daha coşkuyla kutlanacağından, ben de söz konusu yeni şiirimle konuya ilgi duyan okuyucularımın bu anlamlı gününü şimdiden kutlarım.

Keyifli okumalar, verimli günler ve gelecek pazarki yazımda görüşmek dileğiyle.

gunturk-ustun-006.jpg

YANLIŞ OKUMA

Dalgalar filosu
Mesaj doğru
Fakat ben
Yanlış okuyormuşum
Herhalde pek
Zeki ve yetenekli
Olmayışım yüzünden

 

Seyrüseferin aslı şu
Varlıklı ana dilimden
Başka bir varsıl
Dilde daha
Denizyolu şiirleri
Yaratım sürecine
Girene dek
Ne tam anlayabilmiş
Ne tam anlatabilmişim

 

Gemi düdüklerinin
Seslerindeki ezgiselliğin
Onların birbirleri
Kadar balıklar
Ve bizlerle de
İletişim kurmayı
Rotalarına eklediklerini

Güntürk Üstün

Bu yazı toplam 1579 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.