Sayın Bakan, doğru ama eksik söylüyorsunuz…

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan: "Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden gelip Odayeri’nden Çatalca’yı bağlayacak yeni bir devlet yolu yapıyoruz. 3 gidiş, 3 geliş olacak ve 2017’nin sonunda bu projeyi bitireceğiz” dedi.

Yukarıda da okuduğunuz üzere Sayın Bakan, yeni bir devlet yolu yapıldığını ve önümüzdeki yılın sonunda bitirileceğini söylüyor. Sözü edilen yol gerçekten var ama o yeni yapılacak bir yol değil. Yaklaşık 1 yıl önce bitti ancak, 3. Havalimanı inşaatını aksatmamak adına o bölüme denk gelen asfalt söküldüğü için faaliyette değil. Bakanımızın dediği gibi yıl sonunda bitirilecek olan yol, sökülen asfaltın yeniden dökülmesi işleminden ibarettir.  Dileyen sözlerimizin doğruluğunu kare kare çektiğimiz fotoğraflarla desteklediğimiz ve aşağıdaki linkte ulaşacağınız yazıyla test edebilir.

havaalani-sokulen-yol.jpghttps://www.lojiport.com/bosuna-trafik-cilesi-cektigimizi-kare-kare-kanitladik-85610g-p10.htm

Sayın Bakanın 2017 yılı sonunda açılacak dediği yola Çatalca yönünden girdik, yolun adı D 20. Gerçekten güzel  olmuş, yapanın ellerine sağlık. Fakat, resimde de göreceğiniz üzere 3. Havalimanı inşaatına geldiğinizde yol birdenbire bitiveriyor. Tabelada yolun havaalanı çalışması nedeniyle kapalı olduğu ve geçişlerin Arnavutköy üzerinden yapılacağı yazıyor. İşte tam da burada asfalt sökülmüş o nedenle devam edemiyorsunuz. Makyol tarafından yapılan yol, edindiğimiz bir bilgiye göre 3. Köprünün açılmasıyla denk düşen günlerde sökülmüş. Oysa buradan bir tahliye yolu verseniz, hem havalimanı inşaatı sorunsuzca yürür, hem de insanlar o trafik keşmekeşini yaşamazlar.  

İşte eğer Sayın Bakan’ın aslında var olan ama 2017’de hizmete alacağız dediği yol sökülmemiş olsaydı, Çatalca’dan gelip 3. Köprü yoluna çıkmak işte bu kadar kolay olacaktı. Kimseyi Mahmutbey çilesine mahkum etmeyecektiniz.

Lojistik firmaları, 3. Köprüyle birlikte “Yürüme yasağı” olduğu dönemi özler hale geldi. Çünkü, 3. Köprü mecburiyeti getirildiği için Çatalca’dan Mahmutbey hunisine yönlendirilen TIR’lar hem yaklaşık 50 kilometre daha fazla yol yapıyor, hem de ihracat yükünü geciktiriyorlar. Şehir içinde kalan ama adı hala “otoban” olan yolu kullanan sürücüler de, aynı çileye mahkûm. Ulaştırma Bakanlığı ise palyatif (geçici) çözümler peşinde.

halkali-gumrugu.jpgOrada bir Halkalı Gümrüğü var uzakta (aslında çok yakında)

Sökülen asfaltı bulmak için yola çıktığımızda ilginç bir olaya daha şahit olduk. Söz konusu D 20 Otobanı’na girmeden hemen sağda trafik işaretleriyle kapatılmış bir yol daha var. Merak edip giriyoruz. Pırıl pırıl bir asfalt daha, sanki altımızdan kayıyor. O da ne? Yol birdenbire bitiveriyor. Oysa Halkalı Gümrüğü’ne yalnızca birkaç kilometre kalmıştı. Gerçekten yürüme mesafesine kadar gelmişken yolun yapımı öylece durdurulmuş. Karşıdaki bina Halkalı Gümrüğü. Oysa, bu küçük mesafe tamamlanmış olsa, TIR’lar otomatikman otobana bağlanacak. Halkalı gümrüğünden çık, Mahmutbey’e girmeden yoluna devam et. Daha sonra, Çatalca turnikelerden çık transit yola geç.

Allah, nakliyeci dostlarıma sabır versin. İçerde engeller, dışarda engeller devam ederken, onlar inatla işlerini yapmaya çalışıyorlar.

2017 ve daha sonrası güzel ülkemde insanların ölmediği, yüzlerin artık güldüğü günlerin başlangıç miladı olsun. Saygılarımla. 

Bu yazı toplam 3462 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.