Dr. Güntürk Üstün

Dr. Güntürk Üstün

Rıhtımlarda Öğlen Sohbeti

“Beni bilgece kullanıp benden maksimum oranda yararlanmasını başarın!” der lojistik. “Öğlen güneşi ateşin görünmez çarklarını öfkeyle çevirirken sizler serin tutun kafalarınızla işbirliği ve dayanışma yetinizi!”

“Çalışırken mırıldandığınız, moralinize güç notaları ekleyen şarkıları benim de duyacağım şekilde söyleyin!” der lojistik. “Şarkılarınıza gemi, römorkör, lokomotif ve kamyon kornalarının ezgili sesleriyle liman vinçlerinin kulak okşayıcı gıcırtıları da eklendi miydi, alevden soluğu çıksa da sesi çıkamaz öğlen güneşinin!”

konteyner-limani1.jpg“Benden yüksek verim almak istiyorsanız, yüksek performans gösterebilmelisiniz nöbetleşe devam ettirdiğiniz 7/24 aktivitelerinizde!” der lojistik. “Yakalayacağınız yüksek performans, terfi şansını yakalamanızı artıracaktır, yudumlarken düşlerinizi bir şişe soğuk su ya da soğuk çay halinde öğlen güneşinin ezber bozan sıcaklığında!”

“Görevimin niteliği gereği ben hiç uyumam; tıpkı sizlerin görev süresince uyumayacağınız gibi!” der lojistik. “Ama olur da öğlen güneşinin şeytani ışınları uyuklama riskinizi artırmaya yeltenirse hiç çekinmeden söyleşebilirsiniz benimle. Unutmayın ki, çeşit çeşit yük gemisinden nefes kesici deniz kızlarıyla kadınlarının efsanelerini dinleye dinleye, uykuculuk ile uyurgezerliğin üstesinden gelip sonunda sayısız doktoramı tamamlamışımdır ben!”

gunturk-liman2.png“Boş vakitlerinizde, dinlenmeyi takiben rıhtımlarımın yanı sıra fazla uzaklarda olmayan merkezlerimle depolarımı da dolaşarak tanımaya zaman ayırın!” der lojistik. “Öğlen güneşi olumsuz etkisini gitgide artırsa da 8 harfli olan müşteri odaklı ismime ait şu 8 temel ilkeyi hepinize anımsatmadan edemeyeceğim: Lojistik; doğru ürünü, doğru ambalajda, doğru miktarda, doğru zamanda, doğru yerde, doğru müşteriye, doğru fiyata, doğru tutumla teslim etmektir!”

Muhteşem renk kartelasını andıran konteyner dağlarını kademe kademe eritmek dahil, manalı görevlerinizi icra ederken zihinlerinizi dikkatsiz, başlarınızı baretsiz bırakmayın sakın!” der lojistik. “İnanılmaz parlaklıktaki öğle güneşinin çalışırken görüş alanınızı tehlikeli biçimde tehdit edebiliciliğine karşın kaliteli (pahalı ve gösterişli değil) gözlüklerle değerli gözlerinizi koruyun!”

“Beş yıl sonrasını düşünmektense bana göre, örneğin gelecek sene bu vakitler kendinizi mesleğinizde hangi konumda görmeyi arzuladığınızı sık sık aklınıza getirip gerçekçi planlar yapın fakat uykularınızı kaçırmayacak şekilde tabii ki!” der lojistik. “Öğlen güneşinin terleticiliğinden bağımsız olarak, alın terinizi kendinize sağlam bir gelecek göremediğiniz kuruluşlarda boşu boşuna akıtmayın! 4 ana coğrafi yönden hangisinde mesleksel anlamda ivme kazanmak yanlısı olduğunuzu geç kalmadan kararlaştırın!”

konteyner-operatorleri.jpg“Deniz gibi maviden maviye giysi değiştirip de, köpük beyazı yalan söyleyemem ben liman yakınları ve açıkların derinlikleriyle liman yakınları ve açıklardaki seyir ve manevraların sinsi tehlikeleri hakkında!” der lojistik. “Her saniye yakıcılık eken öğlen güneşine serin özlem dalgalarıyla kafa tutabilen deniz, benzersiz süperlikte bir su yolu oyuncusudur ne de olsa!”

“Ne de çok ünlü can yoldaşım vardır benim iri kıyım rıhtımların bir ucundan diğerine akıp giden uyumlu trafik boyunca!” der lojistik. “MAERSK, MSC, CMA CGM, COSCO, HAPAG-LLOYD, … Adlarını sayamadıklarım, buharlaştırıcı öğlen sıcağı kökenli geçici ve zararsız unutkanlığıma versin artık!”

Verimli günler ve gelecek yazımda yine bu sütunda görüşmek üzere.

Bu yazı toplam 2380 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.