Renault, Türkiye ihracatına doping; Bursa’ya bereket olacak

Otomotivde ülkemiz için umutlandığımız iki yatırımı da art arda başka ülkelere kaptırdık. Önce Volkswagen, ardından Chery avuçlarımızdan kaydı gitti. Ancak, enseyi karartmayalım. Çünkü, sessiz sedasız dev bir yatırım daha geliyor: Başta, dünyada 1.7 milyon adet satışıyla tam bir başarı hikayesi olan Duster olmak üzere 3’ü SUV, 4 yeni model Türkiye’de üretilip, dünyaya Bursa’dan ihraç edilecek.

“Renault Uluslararası Oyun Planı 2027” kapsamında, Türkiye'yi hem Avrupa pazarı hem de uluslararası ihracatta merkez haline getirmeyi amaçlayan önemli adımlar atılacak. Oyun planının ilk oyuncusu, dün akşam dünyada ilk kez fiziksel olarak Türkiye’de podyuma çıktı.

Bursa’da bulunan Oyak Renault Otomobil Fabrikaları’nda üretilecek olan Yeni Renault Duster, hem Türkiye pazarına sunulacak hem de dünyanın yaklaşık 50 ülkesine Türkiye’den ihraç edilecek.

400 MİLYON EURO YATIRIM YAPILACAK

Mais Genel Müdürü Dr. Berk Çağdaş, Türk ekonomisine marjinal katkı sağlayacak yatırımı dün akşam şu sözlerle ilan etti:

“Aralık 2023’te Renault Markası CEO’su Fabrice Cambolive’in katılımıyla İstanbul’da duyurduğumuz Renault Uluslararası Oyun Planı 2027 ile Türkiye’nin bir ihracat merkezi haline geleceğini ve 2027 yılına kadar Bursa Oyak Renault Otomobil Fabrikaları’nda 3’ü SUV olmak üzere 4 yeni Renault modeli üretileceğini vurgulamıştık. Bugün ise bu planın ilk ve en önemli adımlarından biri olan Yeni Renault Duster’ı tanıtmaktan mutluluk duyuyoruz. Yeni Renault Duster, bildiğimiz Duster deneyimini yeni bir boyuta ulaştıran ve bu yeni deneyimi Türkiye’den dünyaya taşıyan ayrıcalıklı bir model. OYAK’ın, Renault Group ile birlikte gerçekleştireceği 400 milyon Euro’nun üzerinde yatırım, Yeni Renault Duster ile birlikte hem Renault’nun hem de Türkiye’nin uluslararası konumunu daha da güçlendirecek.”

TÜRKİYE SEVİNMELİ, BURSA BUGÜNÜ BAYRAM İLAN ETMELİ

Şimdi de büyük resme bakalım; Bursa, Türk otomotiv yan sanayiinin merkezi konumunda. Bursa’da yaşayan binlerce aile Oyak Renault Otomobil Fabrikaları’yla direkt ya da endirekt ilişki içindedir. Evine giren ekmekte bir şekilde Oyak Renault’un da katkısı vardır. Çoğunluğu Bursa civar il ve ilçelerden binlerce kişi, 600 bin metrekare üzerine kurulu bu alanda şimdiye kadar 7 milyondan fazla otomobilin yollara çıkması için ter dökmüşlerdir. Renault Group, bu otomobillerin yüzde 80’ini dünyanın çeşitli noktalarına buradan göndermiş ve Türk otomotiv ihracatının 1/3’ünü tek başına gerçekleştirerek ekonomimizin gelişmesine büyük bir pay katmıştır.

İşte “Uluslararası Oyun Planı 2027” ile bu katkı, katlanarak artacak gibi gözüküyor. Maalesef, üretimi desteklemek yerine, daha çok vergi almanın peşinde olan yönetim erkinin yanlışlarını yine özel sektör kendi çabasıyla düzeltecek. Şanslıyız ki, bu kez yatırımcı kaçmanın hesaplarını yapmayacak. Çünkü, Renault Group, attığı bu adımla “daha çok bizden” olmuştur.

Kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Saygılarımla.

Bu yazı toplam 2190 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.