Dr. Güntürk Üstün

Dr. Güntürk Üstün

Piyasalarda Panik Yaratan Gizemli Açıklama

Bay William Edward Boeing tarafından 1916 yılında ABD'nin Washington eyaletinde kurulan Boeing (The Boeing Company) şirketi, yeryüzünün en büyük sivil ve askeri uçak ile helikopter üreticilerinden bir tanesidir. Uluslararası merkezi Birleşik Amerika’nın Illinois eyaletinin Chicago kentinde konuşlanmış şirketin Ocak 2020’den bu yana başkanlık ve CEO’luk görevini 63 yaşındaki Bay David Calhoun yürütmekte.  Kendisi 2009 senesinden beri Boeing yönetim kurulu üyeliği yapan ve uzun yıllar General Electric firmasında farklı görevler üstlenmiş deneyimli ve parlak kariyer geçmişli bir iş insanı. İşte bu Bay Calhoun, geçtiğimiz günlerde Amerikan televizyon dünyasının en popüler kanallarından NBC’nin en popüler programlarından Today (diğer adıyla The Today Show)’e verdiği demeçte, özellikle ABD’deki sivil havacılık sektörünün bugünüyle geleceği hakkında hayli kötümser yorumlarda bulundu. Daha atandığı makamda 6’ıncı ayını doldurmadan ve başında olduğu dev havacılık şirketi hem bir türlü çözülemeyen Boeing 737 MAX hem de beklenmedik bir küresel pandemi kriziyle boğuşurken yaptığı söz konusu açıklamalarla Bay Calhoun özellikle Wall Street ve Amerikan havayolu camiasında sarsıcı ve ürkütücü bir panik ortamı yarattı.

david-calhoun-.jpg
Boeing’in başkan ve CEO’su, COVID-19 krizinin havayolu sektöründe yarattığı ve yaratmaya da devam ettiği büyük yıkımın sonuçlarının çok ağır olabileceğini ve sektörün kriz öncesi dönemdeki yolcu sayısı ve kar miktarı değerlerini yakalayabilmesinin en az 3, en fazla 5 sene alabileceğinı savundu. Bay David Calhoun’a göre, gelecek birkaç ay içerisinde sivil havacılık camiası muhtemelenelen beklenmedik önemli iflaslara tanıklık edecek. Hele söz konusu iflaslardan bir tanesinin Birleşik Amerika’da eylül ayı başında ortaya çıkabileceğini ve büyük Amerikan havayolu şirketlerinden birinin de, iflas duyurusunda bulunmasıyla beraber süratle tarihe karışacağı bilgisini veren Bay Calhoun’un yorumları, Wall Street’i aniden allak bullak etmeye yetti de arttı bile. Hazır, fırsatı yakalamışken Boeing’in patronu görüşlerini ilgili NBC kanalı programında dile getirmeyi sürdürdü ve özellikle önümüzdeki eylül ayının bitiminde, devletin cömert mali desteği sona erdiğinde, ABD’deki irili ufaklı hemen hemen bütün havayolu şirketlerinde büyük boyutta işten çıkarmalar ve erken emekliye ayırmalar yaşanacağına dikkat çekti.

david-calhoun2-.jpgBoeing’in de 2020 yılı içerisinde işgücünde %10’luk bir zorunlu kesintiye gitmesinin kaçınılmazlığına vurgu yapan Bay Calhoun, Berkshire Hathaway yatırım şirketinin sahibi Amerikalı meşhur milyarder Bay Warren Buffett’ın havayolu sektöründen çekilmesi kararının kısa vadede doğru olduğunu ama havayolu hisselerinin uzun vadede iş yapabileceğini düşündüğünü söyledi. Anımsanacağı üzere, Bay Buffett mayıs ayının ilk günlerinde ülkenin en büyük dört havayolu şirketindeki hisselerini sattığı bilgisini hissedarlarıyla paylaşmıştı. Buna göre, şirketi Berkshire Hathaway aracılığıyla Delta Air Lines’daki %11, American Airlines ile Southwest Airlines’daki %10 ve United Airlines’daki %9 hissesinin tamamını satan Bay Buffett, yeni nesil koronavirüsün [SARS-CoV-2] ortaya çıkmasıyla baş gösteren tehlike ve belirsizlik yüklü korkunç COVID-19 pandemisi yüzünden sivil havacılık sektörüne talep olmamasına gönderimde bulunarak, “sektör değeri biçmede yanıldığı” çıkarımından ötürü ilgili havayolu hisselerini satmaya karar verdiğini belirtti. Öte yandan katıldığı NBC kanalındaki sabah programında, Boeing 737 MAX krizinin girdiği çıkmaz sokağa da değinen Boeing’in başkanı ve CEO’su Bay David Calhoun, söz konusu kronikleşme eğilimindeki problemin çözümü için şirketteki çalışmaların ivme kazandığını ve talihsiz yolcu jetinin bu sene üretimine düşük bir oranda devam etmeyi ve imalat oranını kademeli olarak ileriki yıllarda havayolu şirketlerinden gelecek yani talepler doğrultudunda artırmayı planladıklarını söyledi.

american-airlines.jpg

Bay Calhoun’un stres yaratıcılığı yüksek açıklamalarının ardından, Wall Street bünyesinde Boeing’in hisseleri %1.4 oranında düşerken, beş büyük Amerikan havayolu şirketinden American Airlines’ın hisseleri %4.46, Delta Air Lines’ın hisseleri %4.45, United Airlines’ın hisseleri %5.05, JetBlue Airways’in hisseleri %5.84 ve Southwest Airlines’ın hisseleri de %3.26 oranında değer kaybetti. Söz konusu beş Amerikan sivil havacılık kuruluşundan Bay Calhoun’un şirket ismi vermeksizin yaptığı yorumlarına şimdilik herhangi bir yanıt gelmezken, Wall Street uzmanlarının bir bölümü iflas hattına en yakın şirketin American Airlines olabileceğini belirttiler. Bir kısım uzmanlar ise, yakın zamanda herhangi bir Amerikan havayolu şirketinin batmasının çok uzak bir ihtimal olduğu görüşünü savundular. COVID-19 sağlık krizinin dünya sivil havacılık sektöründe şimdiye dek hayli havayolunun ciddi biçimde canını yaktığı gerçeğine karşın, dileyelim de Boeing başkanı ve CEO’su Bay David Calhoun’un kehanetimsi açıklamaları doğru çıkmasın!

Verimli günler ve önümüzdeki hafta yine bu sütunda görüşmek üzere.

Bu yazı toplam 1475 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum