Otomotivde dev isimlere dev teşvik!

Otomotivde dev isimlere dev teşvik!

Otomotive dev teşvik: Vestel elektrikli araç pili, Oyak Renault hibrit Clio, BMC dizel motor üretecek.

Ekonomi Bakanlığı tarafından açıklanan süper teşvik alan yatırımlardan otomotive üç büyük yatırım çıktı. Oyak Renault ve BMC motor, Vestel ise elektrikli batarya üretimi için milyarlarca liralık yatırım için teşvik aldılar.

Oyak Renault Bursa’da hibrit motor için start verdi

Renault’nun Clio 5 yatırımı için en önemli yenilik hibrit motorda. Fransız şirket, Türkiye’de üreteceği yeni Clio V ailesine dizel yerine hibrit motor için dev yatırım yapacak.

Cumhurbaşkanlığı tarafından açıklanan yeni teşviklerde ortaya çıkan bu yatırım tam tamına 493 milyon TL tutarında. Yeni nesil motor yatırımı Oyak Renault’a 110 doğrudan, 440 dolaylı istihdam yaratacak.Oyak Renault, yeni Clio V üretiminde de önemli rol oynayacak pres yatırımı da yapmıştı.

Proje Bazlı Teşvik Sistemi kapsamına giren 19 firmaya ait 23 proje belli oldu. Ekonomi Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, sistem kapsamında desteklenecek yatırımların toplam tutarı 135 milyar lirayı buluyor.

Üç firmaya otomotiv teşviği

Bunların içinde konvansiyonel otomotiv endüstrisinden iki firma bulunuyor. Vestel ise yerli otomobili üretecek babayiğitler içinde yer alarak, otomotive giriş yapmış durumda. Vestel 28 milyarı geçen yatırımla elektrikli araç enerji sistemleri bataryalar üretecek.

Oyak Renault 493 milyon TL tutarındaki yeni nesil hibrit motor üretimi için devletten teşvik aldı.

BMC, Sakarya’da dizel motor geliştirecek

Diğer teşvik alan kuruluş ise BMC oldu. BMC’nin dört projesi süper teşvik kapsamına girdi. BMC, Sakarya’da kurduğu tesislerde üreteceği içinde dizel motorların bulunduğu projeler için  1 milyar 900 milyon TL’ye yakın süper teşvik almaya hak kazandı. BMC her projesi için 575 kişilik ek doğrudan istihdam yaratmayı planlıyor. Projelerin hayata geçmesi durumunda her bir proje için 2300 kişilik dolaylı istihdam da ortaya çıkacak.

Vestel, elektrikli araç için batarya üretecek, yer belli değil

Açıklanan teşvikler kapsamında bir diğer dikkat çeken ise batarya yatırımı için 28 milyar 396 milyon TL tutarında yatırım planı desteklenen Vestel oldu. Vestel, yeni dev elektrikli batarya yatırımı ile 6240 kişiye doğrudan istihdam sağlayacak. Yatırımın dolaylı istihdamı 24 bin kişiyi geçecek. Yatırımın nerede yapılacağı açıklanmadı. Vestel’in yeni elektrikli batarya yatırımında hammadde olarak lityum yerine nikel/nikelsülfat ve kobalt/kobaltsülfat Elektrikli Araç Enerji depolama sistemleri (batarya) üretilecek.

Otoajanda

LOJİPORT

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.