Otomotivcinin gözü Anadolu'da

Otomotivcinin gözü Anadolu'da

Anadolu'daki orta sınıfı hedefleyen şirketler bayi ve servis ağını yaygınlaştıracak girişimlere imza atıyor. Çok sayıda yeni bayi yılsonuna kadar...

Anadolu'daki orta sınıfı hedefleyen şirketler bayi ve servis ağını yaygınlaştıracak girişimlere imza atıyor. Çok sayıda yeni bayi yılsonuna kadar faaliyete başlayacak.

Otomobil satışlarında birkaç yıldır devam eden istikrarlı büyüme, şirketlerin yeni stratejiler üzerine odaklanmasını sağladı. Eskiden sadece büyükşehirlere yoğunlaşan markalar, son yıllarda bayi yapılanmasında Anadolu'ya ağırlık vermeye başladı. Sadece Gaziantep, Adana, Kayseri, Diyarbakır, Denizli, Konya, Mersin, Eskişehir, Samsun gibi büyük şehirler değil, yeni gelişen il ve ilçelerde açılan bayi sayısında gözle görülür artışlar var. Birçok Anadolu şehrinde sanayinin ve turizmin gelişmesiyle birlikte otomobil ve hafif ticari araç talebi önceki yılların üzerine çıkıyor. İstanbul'daki satışların nüfusa oranla daha yüksek oluşmasında tüm pazarın yüzde 15-20'sine ulaşan filo alımları etkin olurken Ankara'da rakamı yukarı taşıyan ise kamunun satın alımları oluyor.

İl bazında Türkiye'nin büyük bir kısmında en çok satan marka unvanını koruyan Ford, özellikle hafif ticari araçtaki gücünü Anadolu şehirlerinde daha iyi kullanıyor. Ford, Türkiye çapında tam 211 noktada satış, satış sonrası gibi hizmetlerle tüketiciye ulaşıyor. Türkiye'de en yaygın satış ve servis ağına sahip olan markalardan biri olduklarını belirten Ford Otosan Genel Müdürü Nuri Otay, üst üste 9 yıldır pazar lideri olduklarını, bu yıl 10. liderliğe ulaşacaklarını söyledi. Nuri Otay, 2011 ve 2012 yıllarını kapsayan dönemde Türkiye çapında 5 yeni bayinin daha hizmete gireceğini kaydetti. 2018 yılında dünya lideri olmak için hedef koyan VW Grubu'nun lokomotifi Volkswagen, bayi ağını beyaz renk ağırlıklı olarak yeniden dizayn ediyor. Türkiye'de daha önce olmadığı noktalarda yeni bayiler açmaya hazırlanan Doğuş Otomotiv, bu yıl Manisa ve Uşak'ta bayi açarak bayi sayısını 60'a çıkardı. Şirket genel müdürü Vedat Uygun, yılsonuna kadar Anadolu'da Elazığ, Düzce ve Bursa'da bayi açılacağı bilgisini verdi.

Anadolu'dan şaşırtıcı düzeyde talep alan markalardan biri de geçen yıl yüzde 100'den fazla büyüyen Citroen oldu. Citroen Türkiye Genel Müdürü Bahaettin Tatoğlu, Akdeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu şehirlerinden sık sık bayilik teklifi aldıklarını belirterek, "Birçok şehirde talep artıyor. Bayi bulunmayan yerlerdekiler civar şehirlerden araç satın alıyor ama belli bir potansiyel oluşunca bayi açmak gerekiyor. Bu yıl Mardin, Mersin ve Fethiye'de yeni bayi açacağız." dedi. Citroen gibi Bayraktar Holding bünyesinde bulunan bir başka marka Subaru da yönünü Anadolu'ya çevirenler arasında. Dörtçeker araçlarıyla dikkat çeken marka, mevcut 11 bayinin yanına yıl sonuna kadar Kayseri, Gaziantep ve Elazığ ya da Erzurum'u eklemek istiyor. Pazarın 800 binlere ulaşmasıyla birlikte Anadolu'da bayi açmaya hazırlanan markalar sadece bunlarla sınırlı değil; Toyota, Kia, Fiat, Chevrolet, Nissan ve Skoda gibi birçok marka, büyüme planlarında Anadolu'yu hedef tahtasına koymuş durumda. 


ZAMAN

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.