• BIST 104.123
 • Altın 145,971
 • Dolar 3,4910
 • Euro 4,1702
 • İstanbul 23 °C
 • Ankara 24 °C

Otomotiv sektörü, 2012'ye ihracat rekoruyla başladı

Otomotiv sektörü, 2012'ye ihracat rekoruyla başladı
Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), 2012'nin ilk ayının ihracat rakamlarını değerlendirdi. Ocak ayı ihracat rakamlarında özellikle...

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), 2012'nin ilk ayının ihracat rakamlarını değerlendirdi. Ocak ayı ihracat rakamlarında özellikle Hollanda'ya gerçekleşen yüzde 108'lik rekor ihracat artışı sektörün yüzünü güldürdü.

Hollanda'nın yanı sıra Almanya, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri'ne gerçekleştirilen ihracatta artış gözlendi. Türkiye genelinde Ocak ayı toplam ihracatı 10,6 milyar dolar seviyesinde gerçekleşirken, otomotiv endüstrisinin burada yüzde 15 pay ile sektörel anlamda birinciliğini koruması dikkat çekti. 2009 yılı Ocak ayında 1 milyar dolar olan ihracat, 2012 yılının Ocak ayında 1,61 milyar dolara yükselerek son dört yılın en iyi başlangıcını gerçekleştirdi.

Yılın ilk ayı değerlendirildiğinde sektörde en fazla ihraç edilen kalem yüzde 14 artış ve 693 milyon dolarla otomotiv yan sanayi oldu.

Bu duruma ek olarak, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlarda yaşanan yüzde 8 artış, binek otomobiller ve otobüs-midibüs-minibüs mal gruplarında yaşanan küçük düşüşlerin sektör ihracatı üzerindeki olumsuz etkilerini azalttı.

AB binek otomobil pazarında yaşanan durgunluğa rağmen, AB ticari araçlar pazarındaki canlılığın devam etmesi, yine AB ülkelerine yönelik yan sanayi ihracatının pozitif yönde seyretmesi otomotiv ihracatına olumlu yansıdı. Diğer ürün gruplarında yaşanan yüzde 250'lik ihracat artışı da özel amaçlı motorlu taşıtlar ve demiryolu taşıtlarında görülen yüksek ihracat artışından kaynaklandı.

HOLLANDA'YA REKOR İHRACAT

İhracat artışı yaşanan ülkeler arasında, ocak ayında en fazla ihracat yapılan ülkeler sıralamasında Almanya yüzde 28 artışla 234 milyon dolarlık ihracatla ilk sırayı aldı. İkinci sırayı yüzde 20 artışla 136 milyon dolarlık ihracatla Birleşik Krallık alırken, üçüncü sırada yer alan Amerika Birleşik Devletleri, rekor artış gerçekleştiren Hollanda takip etti. Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 108 artış gösteren Hollanda'ya otomotiv ihracatı 37 milyon dolardan 78 milyon dolara çıktı. Amerika Birleşik Devletleri'ne yönelik en önemli ihraç kalemi olan binek otomobiller ihracatında yaşanan yüzde 53 artış, bu ülkeye yönelik genel otomotiv ihracatının artmasına neden oldu. Diğer yandan en fazla ihracat yapılan ülkeler arasında yer alan Fransa ve İtalya'ya satışlarda düşüşler yaşanması dikkat çekti. Fransa'ya yönelik yaşanan düşüşte bu ülkeye yönelik binek otomobil ihracatının yüzde 30, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatının da yüzde 41 düşmesi etkili olurken, İtalya'ya yönelik düşüşte ise bu ülkeye yönelik binek otomobiller ihracatının yüzde 28 düşmesi etkili oldu.

TÜRKÎ CUMHURİYETLERİ'NE YÜZDE 133'LÜK ARTIŞ

OİB Başkanı Orhan Sabuncu, otomotiv ihracatında 2012 yılında son dört yılın en iyi başlangıcını yaptıklarına işaret ederek, şunları söyledi: "2009 yılı Ocak ayında 1 milyar dolar olan ihracat, 2012 yılında 1.61 milyar dolara yükseldi. Bu dönemde ülke grupları bazında en dikkat çekici ihracat artışı yüzde 133 ile Türkî Cumhuriyetlere yönelik yaşanırken, Asya ve Okyanusya ülkelerine yönelik ihracat da yüzde 21 arttı. Buna karşılık Eski Doğu Bloğu ülkelerine yönelik ihracatta ise yüzde 19 oranında azalma görüldü. Ocak 2012'de Avrupa Birliği ülkeleri yüzde 71 pay ve 1 milyar 150 milyon dolar ile ülke grubu bazında ihracatta ilk sırada yer aldı."

Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da yaşanan siyasal istikrarsızlıkların otomotiv ihracatı üzerindeki etkilerine bakıldığında Ocak 2012'de Libya'ya yönelik düşüşün devam ettiği, yine Suriye'deki olumsuz durumun otomotiv ihracatına negatif yansıdığı gözlendi.

LOJİPORT

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Loji Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 - 251 8670 - 0212 872 9096