Doğuş, İstinye Park ve VW Arena'yı satıyor

Doğuş, İstinye Park ve VW Arena'yı satıyor

Doğuş Holding oldukça hareketli. Kuruluşlarından Doğuş Yayın Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Erman Yerdelen koltuğunu Otomotiv Grup Başkanı Aclan Acar’a bıraktı. Bu değişiklik ile Acar, otomotiv grubu ile birlikte medya şirketlerinin de başına geçti

Türkiye’nin önemli holdinglerinden Doğuş Holding’in temeli 1951’de atıldı. Ayhan Şahenk’in kurup büyüttüğü Holding’i bugün oğlu Ferit Şahenk yönetiyor.

Otomotiv, inşaat, medya, turizm ve hizmetler, gayrimenkul, enerji ve yeme-içme olmak üzere yedi sektörde faaliyet gösteren Doğuş Grubu ayrıca, mevcut hizmet verdiği sektörlerin yanı sıra teknoloji, spor ve eğlence alanındaki yeni yatırımlarıyla da büyümesini sürdürüyor. Grubun 300’ün üzerindeki şirketi ve 35 bini aşkın çalışanı var. Şahenk, son yıllarda yeme içme sektörüne yaptığı yatırımlarla konuşuluyor.

Para dergisinin haberine göre bugünlerde Doğuş Holding oldukça hareketli. Kuruluşlarından Doğuş Yayın Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Erman Yerdelen koltuğunu Otomotiv Grup Başkanı Aclan Acar’a bıraktı. Bu değişiklik ile Acar, otomotiv grubu ile birlikte medya şirketlerinin de başına geçmiş oldu. Bu bilgiyi geçen hafta Şahenk, bir iç yazışma ile çalışanlarına duyurdu.

Ferit Şahenk'in D.ream'ına yabancı ortak geliyor

Bizim size aktarmak istediğimiz bu değil. Duyduğumuza göre, Holding bazı varlıklarını satışa çıkarmış. İstanbul’un en iyi iş yapan AVM’lerinden biri olan İstinye Park’ın ortaklarından olan Holding’in payını satışa çıkardığı konuşuluyor.

Bu payı diğer ortak Orjin Grup’un ortakları Zafer Kurşun ve Zafer Yıldırım mı yoksa başka bir yatırımcı mı alacak bekleyip göreceğiz. Başka kulisler de var. Holding Maslak’taki Volkswagen Arena’yı da satışa çıkarmış. Holding’in tepe yönetiminde değişikliklerin devam edeceği de konuşuluyor. Yeri gelmişken aktaralım…

YEME-İÇMEDE YABANCI ORTAK

Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk eğlence ve yeme içme sektörünün de dahil olduğu bazı varlıklarının satışı için yatırımcılarla görüştüğü konuşuluyor. Kaynakların verdiği bilgiye göre Doğuş Grubu önümüzdeki bir ay içinde iki ya da üç varlık satışı açıklayabilir.

Söz konusu anlaşmaların Doğuş Restaurant Entertainment and Management’tın (D.ream) hisselerinin bir kısmının veya D.ream bünyesindeki bazı operasyonların satışını da içerdiğini söyledi. Aynı kaynaklar, bu adımla Şahenk’in hedefinin Doguş Holding A.Ş.’de portföy optimizasyonu ve borçların azaltılması olduğunu belirtti.

Financial Times’ın Çarşamba günü yayınladığı habere göre Singapur merkezli Temasek Holdings Pte Ltd. ve GIC Pte Ltd. ile Londra merkezli Metric Capital 1,5 milyar dolar olarak değerledikleri D.ream’de azınlık hissesi almakla ilgileniyor. Haberde şirketlerin 200 milyon dolarlık hisse alacağı da ifade edildi.

PARA DERGİSİ

LOJİPORT

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.