Oto yıkama kabuk değiştiriyor

Oto yıkama kabuk değiştiriyor

Türkiye'nin genç girişimcileri araba temizliğinde dahi inovasyonu kovalıyor. Nanoteknolojinin getirdiği yenilikleri kullanan Ergin Kayabaşı, oto-kuru temizleme...

Türkiye'nin genç girişimcileri araba temizliğinde dahi inovasyonu kovalıyor. Nanoteknolojinin getirdiği yenilikleri kullanan Ergin Kayabaşı, oto-kuru temizleme adını verdiği alanda Amerikanvari teknikler izledi ve dev bir ekonomi yarattı. Susuz ve sabunsuz gerçekleşen oto temizliğinde sisteminin ekipleri, telefonla müşterilerinin ayağına gidiyor. Genellikle bayanlardan oluşan iki kişilik mobil ekip 30 dakikada 17 liraya iç-dış temizlik hizmeti gerçekleştiriyor. Sistemle, otomatik yıkama makinelerinde 70 litre, hortumla yıkamada ise 150 litre olan su israfı önlenerek alternatifi olmayan tek madde olan suyun tasarrufu sağlanıyor. Organik maddeler kullanıldığı için çevre kirliliği yapmıyor. Ayrıca aracın hareket etmesinden kaynaklanan bütün olumsuz koşullar sıfıra indirgeniyor.

TELEFONLA HİZMET VERİYOR

Sistemin kurucusu Ergin Kayabaşı, araç temizliğini bir telefon yakınlığına taşıdıklarını belirterek şunları söylüyor: "İster evde, ister işte, ister eğlence mekânında olsun aracın bulunduğu mekana gelerek hizmet veriyoruz. Tek bir telefonla, 15 dakikada dış, 30 dakikada iç ve dış araç temizliğini susuz olarak tamamlıyoruz. Bu sistemle klasik yöntemlerle yapılan araç temizliğine son veriyoruz. Şu an itibarıyla Türkiye genelinde bine yakın araç yıkıyoruz"

30 KAT DAHA GÜÇLÜ

Kayabaşı, kullanılan nano teknolojik havluların normal temizlik bezlerine göre 30 kat fazla temizleme gücüne sahip olduğunu söylüyor. Buna göre klasik temizleme bezleri ve havlular kir ve tozun çoğunu öteliyor. Bezlerin yıldız şekilli kanalları yüzeydeki kiri, yağı ve partikülleri yakalıyor ve tozu hapsediyor.

ARAÇ YÜZEYİNİ KORUYOR

Ergin Kayabaşı, temizleme işleminde kullanılan solüsyonların içerisinde yer alan UV koruyucuları sayesinde, aracın güneş ışınlarından en az seviyede etkilenmesini sağladığını belirterek, "Anti statik koruma sayesinde araç daha geç toz tutuyor, boyası cilalanmış gibi parlıyor. Ayrıca çizilme de asla yok" diyor.

TEMİZLİKTE NANO DEVRİMİ

* Türkiye'de henüz 5 yıllık mazisi olan susuz temizlik sektörü hızla büyüyor. Arabaları çamaşırları, hatta insan vücudunu su kullanmadan temizleyen sektör 500 milyon dolarlık pazara dönüştü.

* Susuz temizlik sektöründe en hızlı büyüyen alanların başında araçların su kullanmadan yıkanması geliyor.

Metin CAN-SABAH 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.