METROBÜS İÇİN ÇAĞDAŞ ÇÖZÜM ÖNERİSİ

Yine birçok okurum tarafından eleştiri yağmuruna tutulacağım. Bir kısım ise, bana iktidar karşıtlığı yaftası yapıştıracak. Çünkü, konu yine metrobüs ve ben metrobüs projesinin acele kotarılmış bir proje olduğu konusunda ısrarlıyım. Tabi ki, trafiğe takılmadan uzunca bir mesafeyi kat etmek hoşuma gidiyor. Bu yönünü kimse eleştiremez. Ancak, bütün gelişmiş ülkelerde toplu ulaşımın adresi demiryollarından geçerken, benim ülkemde hala çözümün karayolunda aranması kanıma dokunuyor. Üstelik, İstanbul gibi trafiğe çıkan araç sayısının her gün arttığı bir metropolde. .. Bir diğer handikap ise kaza riski fazlalığı. Çift şeritli yollar hep ürkütmüştür beni. Bariyerleri aşma dışında henüz böyle bir kaza olmadı ama olmayacağının da garantisi yok. Diğer bir eksi puan da, siz tamgaz giderken yanı başınızdaki  trafik keşmekeşinin içinde bağıra çağıra ilerlemeye çalışan ambulans, itfaiye vb araçlar...

ÜSTTE TREN, ALTTA OTOBAN

Evet, özellikle İstanbul’da yollar artık yetmiyor. Gün gelecek yer altındaki metronun rahatlığını havada da yaşayacağız. İşte bu konuda start için en optimum noktanın metrobüs için bölünmüş alan olması gerektiğini düşünüyorum. Metrobüs seferlerine ara vermeden havaray için gerekli çalışmalar yapılabilir. Sistem tamamlandığında ise, havaray devreye alınarak toplu ulaşımın kesintisiz sürmesi sağlanır. Bu arada mevcut metrobüsler de, (1.2 milyon TL’likler de dahil:) İstanbul trafiğindeki mevcut araç parkını yenileyerek takviye eder.

Gelelim aşağıda yapılacaklara

Öncelikle yol tek şerit gidiş, tek şerit dönüş olmak üzere bir sutre ile ikiye ayrılır. Giriş ve çıkışlara OGS’ler yerleştirilir. Bu yolu da, acelesi olanlar bedeli karşılığında geçerler. Ambulans, itfaiye vb’ye ise sınırsız OGS hakkı tanınır. Böylece havaray ile hızlanan toplu taşımacılık aşağıdaki otoban ile de gelir kapısına dönüşür. Trafikte sinir krizleri geçiren İstanbullu bedelini öderse, huzurlu bir yolculuğu da satın almış olur. Projemi ütopik bulanlar ya da teknik olarak eleştirenler çıkacaktır. Ancak unutulmamalıdır ki, aydınlık ve mutluluğa giden yol hayal köprüsünden geçer.

Bu yazı toplam 1418 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.