METRO! Markana sahip çık!

Metro Turizm, franchise olgusunu en yaygın şekilde kullanan bir Türk şirketi. Yollardaki otobüs sayısına dikkat ettiğinizde de hemen öne çıktığını görürsünüz. Çünkü, firmanın filosunda 673 özmal olmak üzere 1463 otobüsü bulunuyor. Metro’nun öz mal araçlarına gerekli özen ve teknik desteği gösterdiğine inanıyorum. Acaba, kalan 790 araç için de aynı şeyi söyleyebilir miyiz?

Yukardaki soruya kolaylıkla hayır yanıtını verebilirsiniz.

Dün akşam kızımın üniversiteden okul arkadaşının kazada vefat ettiğini öğrendim. Burcu Atakan, ailesine gittiği bayram ziyaretinden okula dönüyor ve Sakarya’da sabaha karşı arızalanan otobüs, emniyet şeridinde park edip arızayı gidermeye çalışırken bir kamyon çarparak, en arka koltukta hiçbir şeyden habersiz uyuyan kızımızı, bir daha uyanmamak üzere aramızdan alıyor.

O BİR YOLCU OTOBÜSÜ, ARIZA YAPMAYA HAKKI YOK

Eşim, “yavrunun kaderi kötü yazılmış, otobüsün kabahati yokmuş” dedi. Hayır; bence otobüsün de, şoförün de, 45 can taşıdığını bildiği halde denetim zafiyeti gösteren Metro Holding’in de kabahati var. Uçaklarda niçin olağanüstü hallerin dışında çok az kaza vakası olur bilir misiniz? Çünkü, sefere hazırlanan her uçak, birçok denetimden geçer. Bütün teknik prosedürler yerine getirildikten sonra da uçuş gerçekleşir. Tüm bunlar sayıları 100 ile 850’yi bulabilen yolcuların güvenli bir şekilde seyahati için bir zorunluluktur. Peki soru şu: Karayollarında seyahat eden 45 yolcu insan değil midir? Ve daha mı az değerlidir?

Denemesi bedava, Google’a METRO TURİZM KAZALARI yazdığınızda 233 bin sonuçla karşılaşıyorsunuz. Otobüs kazaları istatistiğine baktığınızda en fazla kazayı Metro otobüslerinin yaptığını tespit edebilirsiniz. Bunu markayı karalamak amacıyla yazmıyorum, aslında çok doğal bir sonuç. Çünkü, başta da belirttiğim gibi en fazla otobüs, Metro markası altında toplandığı için böyle olması matematiksel bir gerçek.

Ancak, Metro Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Galip Öztürk, daha önce birkaç kazadan sonra verdiği “Kaza ve kadere inanmak imanın 6. şartıdır” savunmasını artık terk etmelidir. Çünkü, denetim ve kontrollerle olası kazaları azaltmak mümkün. Metro Turizm de, bundan sonra önüne gelene markasını verme kolaycılığından vaz geçmelidir. İmaj, zedelendi mi tamiri gerçekten zor oluyor. Daha fazla denetim ve daha zorlaştırılmış şartlarla belki otobüs sayınız eski boyutlarında olmaz ama kaderle açıklanacak kaza sayısında kesin bir azalma olur inancındayım. 

burcu-atakan-sosyal-ben.jpg

BURCU ATAKAN, BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ'NDE ARALARINDA KIZIM KIVILCIM ONUR'UN DA BULUNDUĞU SOSYAL BEN ADLI BİR OLUŞUMUN ÜYESİYDİ. SOSYAL BEN TEMSİLCİLERİ, ÇOCUKLARIN AKADEMİK BAŞARILARININ YANI SIRA, SOSYAL BİREYLER DE OLABİLMESİ İLKESİNDEN YOLA ÇIKARAK, ÜLKENİN DÖRT BİR YANINDA; TABİRİ CAİZSE UNUTULAN DİYARLARDAKİ ÇOCUKLARIN SOSYAL BECERİLERİNİ GELİŞTİRMEK İÇİN ÇABALADILAR. HATTA ÜLKE SINIRLARINI AŞIP GAMBİYA, KAMBOÇYA VE DEPREMİN VURDUĞU NEPAL'E GİDİP ÇOCUKLARIN HAYATLARINA RENK KATTILAR.

VE ARTIK SOSYAL BEN BİR EKSİK; ÇOCUKLAR DA BURCU ABLASIZ KALDI. MEKANIN CENNET OLSUN. RAHAT UYU BURCU KIZIM.

Bu yazı toplam 4401 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum