Sabri Ergenecoşar

Sabri Ergenecoşar

Metavers dünyasında bir lojistikçi

Bilimkurgu kelimesinin anlamını hiç düşündünüz mü? Bilim ile Kurgu kelimesinin ne kadar zıt bir birliktelik içinde kullanıldığını, 1970 lerin bilimkurgu dizi “Star Trek” yayınlandığında televizyonlarının başlarında pür dikkat izleyen kişiler bir gün o otomatik açılan kapıdan geçeceklerini, “Computer” ile konuşacaklarını hatta kaptan’ın gemidekilerle iletişim kurmak için cebinde taşıdığı aletin daha da gelişmişinin kendi cebinde olacağını hiç düşünmüş müydü acaba?

1970 lerden sonra hızla gelişen teknoloji internetin evimize girmesiyle daha da hızlı bir şekilde hayatımıza entegre olmaya başladı. Son 50 sene içine baktığımızda “bilimkurgu” kitaplarından çıkar gibi etrafımızı saran birçok teknolojik yenilik ile birçok işimizi oturduğumuz yerden kahvemizi yudumlarken yapabiliyoruz.

metaverse-logistics-001.jpgBundan 50 yıl sonrası için ise konuşulanlar o yüzden bizleri hiç şaşırtmıyor artık. Gelecek zamanda geçen bilimkurgu filmlerini izlerken hiç de şaşırmıyoruz mesela dondurulan insanların yüz yıllar sonra yeniden çözülmesine ve hayatlarına devam etmesine, veya bir sanal zeka’nın dünyayı ele geçirmeye çalışması da hiç olmaz gibi gelmiyor aynı bir robotun kendini geliştirerek insan olmaya çalışmasına şaşırmadığımız gibi,

Konumuza dönecek olursak şimdilerde moda olan kelime “Metaverse” hayatımıza tam hızla girmemiş olsa da her yerde onu duyup görmeye başladık. 2024 yılında 300 milyar doların üstünde bir hacim beklenen metavers dünyası için şimdiden birçok tartışma programında NFT ile beraber ele alınan bu yeni kelimenin anlamını akademisyenlere bırakalım ve bizleri gelecekte nasıl bir teknoloji beklediğini kendi hayal gücümüzle yakalayalım.

Birçok sektörün aktif olarak içinde bulunacağı bu yeni oluşumda en hızlı şekilde kendine yer açacak olan sektörlerden bir tanesi de lojistik sektörü olacaktır. Metavers dünyasının lojistik sektöründe çok aktif olacağı ve tedarik zincirinde önemli bir yer kaplayacağı düşünülmektedir. Bir çok tedarik zincirinin parçası olan depolamadan, gümrüklemeye kadar zincirin halkalarının metavers dünyasına hızlı giriş yapacaklardır.

Metavers iş yerleri için vazgeçilmez bir alan olacakken aynı zamanda perakende sektörünün yeni satın alma faaliyetlerini yürütecek bir mecra olmaya da aday. Oturduğunuz yerden bir marketin içinde reyonları arasında yürüyecek, alışveriş yaparken arkadaşınızla aynı marketin içinde karşılaşıp sohbet edecek kasada ürünlerinizin ödemesini yaptıktan sonra o ürünlerin aynı kalitede ve tazelikte kapınıza birkaç dakikada gelmesini bekleyeceksiniz.

Lojistik sektöründe depolama hizmetlerinin de metavers üzerinden daha verimli ve hızlı bir kullanım alanı yaratacağı da aşikâr. Depoda ki alanın daha verimli nasıl kullanılacağını görmek veya stok sayımını depoya gitmeden yapmak, ürünlerin etkileşim veya arz talepleri gibi birçok depoda fiziken olmanız gereken işleri evinizdeki koltuktan yöneteceksiniz.

Sağlık sektöründe de aktif bir şekilde kullanılacağı ön görülmekte, ama en çok sağlık lojistiğinde de çığır açabilecek bir kapı metavers lojistiği,

Bilimkurgu filmlerinin senaryolarında gördüğümüz birçok yeni meslek, yeni kelime ve yapay zeka kavramlarını birkaç sene içinde hayatımızın temeline sokmak üzereyiz. Sanal dünyada avatarınıza giydirdiğiniz bir kıyafetin aynısını 3 boyutlu olarak yazıcınızdan alarak koltukta kahvenizi yudumlarken avatarınızla sosyalleşmenize çok bir şey kalmadı.

Filmlerde gördüğünüz sanal gerçeklik ve gerçek dünya arasında ki o ince çizgisinin üzerinde yürümek üzere o dünyaya girmek üzeresiniz.

Sabri ERGENECOŞAR

Bu yazı toplam 3029 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.