Mekke Demiryolu projesi'nde start 2013

Mekke Demiryolu projesi'nde start 2013

Suudi Arabistan'ın Mekke kentindeki raylı taşımacılık sisteminin inşaatına 2013'te başlanacağı ve yolcu taşımacılığının 4 sene sonra start alacağı...

Suudi Arabistan'ın Mekke kentindeki raylı taşımacılık sisteminin inşaatına 2013'te başlanacağı ve yolcu taşımacılığının 4 sene sonra start alacağı bildirildi. Projeden sorumlu El Beled El Emin şirketinden yapılan açıklamaya göre, şirket, Ernst & Young, Ashurst ve Parsons Brinckerhoff firmalarından oluşan bir danışmanlık grubu ile çalışmalara devam ediyor.

Grup, demiryolu altyapısı, demiryolu sistemleri, hareketli parçalar, depo ve operasyonların dahil olduğu sistemin ilk safhası ile ilgili ihale paketlerini hazırlıyor. El Beled Emin, ilk safha için istekli firmalarla bu yılın sonuna doğru iletişime geçilebileceğini belirtti.

İlk safhada B ve C hatlarının bölüm inşaatı gerçekleştirilecek. Toplam 10 km uzunluğundaki B hattında çoğunluğu yer altında olmak üzere 6 adet yeni istasyon yer alacak. Bu hat, şu an Arafat, Müzdelife ve Mina'ya hizmet veren El Meşair El Mukaddese demiryolu hattının uzantısı olacak.

Hat ayrıca Mekke'nin batısında kalan yeni Harameyn hızlı tren istasyonuna da bağlanacak. C hattının uzunluğu ise 14 yeni istasyonuyla 29 km'ye ulaşacak ve bir dizi tünel ve viyadükten oluşacak. Kalan A ve D hatları daha sonra inşa edilecek.

Uzmanlar, özellikle Hac vazifesinin merkezinde bulunan Mekke'de her yıl gelen milyonlarca ziyaretçi nedeniyle ciddi trafik sıkışıklığı ve ulaşım problemi yaşandığına dikkat çekiyor. Bunun yanı sıra Mekke'nin nüfusu da artmaya devam ediyor ve 2035 yılına kadar ikiye katlanarak üç milyona ulaşması bekleniyor.

Belediye, artan nüfusun taleplerine cevap verebilmek ve trafik problemine çözüm bulabilmek amacıyla Mekke Toplu Demiryolu Taşımacılık projesini hayata geçirdi. Proje ile dört yeni demiryolu hattının inşası öngörülüyor.

DÜNYA BÜLTENİ

LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.