Lojistik için "Allah Rahmet Eylesin ve Hakkınızı Helal Edin"!!!

3D Print (3 Boyutlu Baskı) teknolojisi ile ilgili 3D Print Fuarı'nı gezdim (Harbiye Askeri Müzesi'nde 12-14 Haziran arasında). Size de tavsiye ederim.

3D teknolojisinin lojistik ve tedarik zincirine etkisi ile ilgili 30 Mayıs 2013 tarihinde yazdığım yazının bir kısmı aşağıdadır.

++++

Lojistik için "Allah Rahmet Eylesin ve Hakkınızı Helal Edin"!!!

 

Klasik üretim ve sonrasında tüketim süreci nasıldır?


Üretici; malın üretimi için kullanacağı malzemeleri satın alır, bunlar üretim tesisine getirilir veya bir kısmı fason üretildikten sonra üretim tesisinde nihai mal üretilir. Üretilen mallar, ya depolanır ve toptancıya veya direkt tüketim noktasına gönderilir ya da depolanmadan toptancıya veya direkt tüketim noktasına gönderilir. Tüketici; gelir, satın alır ve tüketir.

Bu sürecin büyük kısmı, tedarik zinciri olup onun hareketini sağlayan ise lojistiktir.

Artık bütün bu süreçleri unutabilirsiniz.!!!!

3 Boyutlu Baskı Üretim (3D Printing veya Additive manufacturing) teknolojisi (kısaca 3D) ile belki aylar süren üretim ve tüketim döngüsü ve onun tedarik zinciri, belki de saatler mertebesine kadar düşürülebilecek. Hatta günümüzde pratik uygulamaları vardır.

3D, masaüstü imalat ya da katkılı üretim (additive manufacturing), 3D yazıcılar kullanılarak bilgisayar üzerinde tasarlanmış veya 3 boyutlu olarak taranmış modellerin birçok farklı malzeme (FDM filament, SLA / DLP reçine, seramik tozu, metal tozu, polimer tozu, komposit, plastik, porselen vs.) kullanılarak çok hızlı ve ekstra kalıba ihtiyaç duyulmadan üretilmesi ve  gerçek objeye dönüştürülmesidir.

Günümüzde az olsa da gelecekte her hangi bir objeye ait tasarım bilgilerini içeren bir bilgisayar dosyası, internet üzerinden gönderildikten sonra tüketici tarafından indirilip, 3D yazıcılar tarafından üretilip (daha doğrusu 3 boyutlu baskı) dakikalar sonra tüketime hazır olabilecektir. 

İnternet aldığınız bir gözlüğün teslimatı için günlerce beklemenize gerek kalmayacak. Eğer evinizde 3D yazıcınız var ise e-ticaret portalı, size bu ürünün dijital kopyasını gönderecek ve siz üretip kullanabileceksiniz.

Evlenmeden önce annenizin hediye ettiği yemek servis takımınızdan bir tabak kırıldı ve aynısını bulamadığınız için bu takımı kullanamıyorsanız bu tabağın üreticisi veya satıcısı ile temasa geçerek bu takımın bir dijital kopyasını isteyebilecek ve evde 3D yazıcınızda üretebileceksiniz.

3D baskı, seri imalatın (mass production) yerini alacağı için “kitlesel bireyselleştirme (mass customisation)” yani sadece çok az sayıda kişi,  manşetinde adı yazılı gömlek giyebilirken artık çok daha fazla insan böyle özel gömlek giyebilecektir. Eğer ayaklarınız taraklı ve her istediğiniz ayakkabıyı alamıyorsanız artık bu sorun olmaktan çıkabilecektir. Bu sayede; kitlesel üretimdeki ölçek ekonomileri muhafaza edilirken, bireysel müşteri ihtiyaçlarının tatmini mümkün olacaktır.

Eğer araba veya evdeki buzdolabı gibi cihazları tamir edecek kadar yetenekli ve becerikli iseniz artık servise gitmeniz gerek kalmayacaktır. Üreticinin web sayfasında istediğiniz yedek parçanın dijital çizimini indirebilecek (download) ve 3D yazıcınızda basabileceksiniz veya “parça yok veya sipariş verirsek 4 günde gelir” gibi sözler yerine, servis “yedek parçayı hemen üretip geliyorum ve buzdolabınızı bir saat sonra teslim ederim” sözünü servislerden duyabileceksiniz.

Aracınız yolda kaldı. Acil servis geldi ama gerekli parça olmadığı için tamir edilemedi mi? Tekniker, dizüstü bilgisayarından internete bağlanıp parçanın çizimlerini indirip 3D yazıcıda üretip araca takabilecektir.

Bu üretim tekniği, tedarik zinciri ve lojistiği çok ama çok etkileyecektir. Etkileyecek mi?

Olumlu …. veya olumsuz ….. Nasıl mı?

 • Özellikle “kitlesel bireyselleştirme” etkisi ile daha az envanter tutulacak ve böylece daha az envanter tutma maliyeti, daha az depolama alanı, daha az depolama masrafı, daha az depo çalışanı … olabilecektir.
 • Çin’de üretilip Amerika’ya veya Avrupa’ya malların konteyner veya uçak ile taşınması veya Türkiye’den Avrupa’ya karayolu taşıması veya İstanbul’dan Malatya’ya yurtiçi taşınması veya dağıtım operasyonları ortadan kalkabilecek veya azalacaktır.
 • Özellikle uzun mesafeli taşımaların ve taşıma türlerinin ortadan kalkması veya azalması ile çevre kirliliği azalacaktır.
 • Daha az ambalaj malzemesi veya palet kullanılacağı için atık sayısı azalabilecektir.
 • Uzun termin (lead time) süreleri, saatlere inebilecektir.
 • İthalat, ihracat ve gümrük formaliteleri azalacak ve belki de gümrüklerden elde edieln gelirler azalacaktır.
 • Üretim sonrası dağıtım kanallarının sayısında azalma olacak ve üretici, direkt tüketiciye ulaşabilecektir.
 • Üretim öncesi tedarikçi kanalında önemli oranda azalma (sadeleşme) olacaktır.
 • E-ticaretteki kargo ile dağıtım azalacaktır.
 • Gerçek anlamda Tam Zamanlı Üretim (JIT) sağlanabilecektir.
 • Envanter yükü, nihai ürünlerden hammadde veya yarı mamule kayabilecektir.

Sanırım bundan sonrası artık ışınlama olacaktır.

Firmaların tedarik zinciri, 3D avantajlarına ve dezavantajlarına hazır mı?

Lojistik firmalarının veya nakliye firmalarının veya kargo firmalarının veya …. durumu ne olacak? Onlar için daha az iş hacmi tehlikesi mi olacak?

Lojistik uzmanı yetiştiren okulların durumu ne olacak?

Lojistik için yapılan yatırımlar (depolar, yazılımlar, köprüler, kamyonlar, deniz limanları, hava limanları, otoyollar, demiryolları … ) ne olacak?

Başlıkta yazdığım gibi “Allah Rahmet Eylesin, Merhum veya Merhume Lojistiği iyi bilirdik,  Mekanı Cennet Olsun” mu diyeceğiz?

Benden buraya kadar, geri kalanını büyük lojistik ustalarının hayal gücüne ve eğer olursa nasıl ayakta kalınabilir sorusunun cevabının onlar tarafından verilmesine bırakıyorum.

Yukarıda belirttiğim bazı şeylerin özellikle tüketim ürünlerinde olması için 20-25 yıl gerekebilir. Özellikle evde kullanılabilecek ucuz fiyatlı 3D Baskı yazıcılarının gelişmesiyle ortam çok daha fazla şenlenecek ve hareketlenecektir.

++++

3D print ile nakliye yok, envanter yok, depo yok... hayat güzel(mi?).

Saygılarımla,

Bu yazı toplam 2042 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.