Lojistik bir sanattır

  Lojistik bir sanattır derken tam da anlatmak istediğim şey; lojistik sektörünün belli bir koordinasyon içinde yaşadığı ahengi anlatmaktadır. Belki de sorunsuz bir operasyon için ta en baştan başlayarak operasyonun sonuna kadar yaşanılan süreçlerin ilmik ilmik işlenmesidir. Her sürecin sanki bir notaymış gibi farklı ses çıkarması, sonuca varana kadar ki süreçte yaşanılan zorluklar ve bu zorlukların mutlu sona ulaşması için yapılan tüm işçiliktir. Kuryesinden, genel müdürüne kadar bu süreç de yöneten ve yönetilenlerin bir uyum içinde olmasıdır. Bir opera da üçgen çalgının bir fonksiyonu yok sanabilirsiniz, lakin o üçgen çalgının da operada öyle bir önemi vardır ki, yanlış bir yerde yanlış bir şekilde çalınması tüm opera tarafından hissedilir ve tüm ahengi altüst edebilir.

  İşte lojistikte böyle bir şeydir. Başlangıç noktasında mükemmele yakın hareket eden bir düzenin çok küçük bir hata sebebiyle altüst olması mümkündür. Lojistik koordinasyon işidir. Lojistik düzen işidir. Lojistik uyum işidir. Lojistik tüm enstrümanların ne zaman nerede çalınacağını bilme işidir.

   Bir karikatüristin kâğıda işlediği gibi işlersiniz bilgileri fatura veya konşimentoya. Bir heykeltıraş gibi hassas davranırsınız sevk edeceğiniz ürüne. Ürünü bir halı dokur gibi yüklersiniz konteynıra. Bir cam ustasının gösterdiği hassasiyeti gösterirsiniz ürünleri taşırken. Yapmaya veya icra etmeye başladığı eserini bitiren bir sanatçı gibi sevinirsiniz ürünü teslim ederken. Ürünü alışından, varışına kadar sanatını yapmıştır lojistik. Hiç bir ayrıntıyı gözden kaçırmamıştır.

  Depolamasından, hava, kara ve deniz taşımacılığına. Katma değerli işlerinden, tüm lojistik süreçlerine, kuryesinden, genel müdürüne kadar bir halkadır lojistik. Aynı bir sanatçı gibi gösterir emeğini, akıtır alın terini. İşletir uyum ve ahengini. Son noktada bitirince işini, işte o an durur ve izler eserini.

Bu yazı toplam 2897 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.