Kordsa Endonezya'dan şirket aldı

Kordsa Endonezya'dan şirket aldı

Asya atağı sürüyor. Faaliyetlerini Türkiye, Almanya,Mısır, İran, ABD, Brezilya ve Arjantin'de sürdüren firma, portföyüne Tayland, Çin ve Endonezya’yı...

Asya atağı sürüyor. Faaliyetlerini Türkiye, Almanya,Mısır, İran, ABD, Brezilya ve Arjantin'de sürdüren firma, portföyüne Tayland, Çin ve Endonezya’yı da ekledi.

Dünyada, konusunda lider olan Kordsa Global A.Ş., Endonezya merkezli PT Branta Mulia Tbk'un yüzde yüzde 51.3'lük çoğunluk hissesini satın aldı. Kordsa Global bu satın alma için PT Branta Mulia Tbk şirketi çoğunluk hissedarlarına 50.7 milyon dolar ödeme yaptı.

Konuya ilişkin olarak bir açıklama yapan Kordsa Global CEO'su Mehmet Pekarun, hisse devir işlemlerinin tamamlandığını belirterek, "Çoğunluk hissesini aldığımız P.T. Branta Mulia Tbk'nın azınlık hisseleri için Jakarta Hisse Senedi Borsa'sında çağrı yapacağız. Bu çağrı sonucunda hisselerini satmak isteyen ortaklar olursa onların da hisselerini alacağız. Kasım ayı içerisinde, Uzakdoğuda'ki ilk yatırımımızı Çin'de ABD'li Invista Group'a bağlı IQNE Qingdao Nylon Enterprise'ın yüzde 99.5 hissesini satın alarak yaptık. Sonrasında stratejik planlarımız doğrultusunda, Asya yatırımlarına bir yenisini daha eklemek üzere PT Branta Mulia Tbk ile 2 Aralık 2006 günü bir Niyet Mektubu imzaladık. Hisse devir işlemleri tamamlandı" dedi.

Sektöründe dünya lideri olan Kordsa Global'in bu satın almayla büyüyen Asya pazarının da lider oyuncuları arasına girdiklerini kaydeden Pekarun, "Naylon, polyester iplik ve kord bezi gibi geniş bir ürün yelpazesi ile Asya pazarına giriş yaptık. Ayrıca hızla büyüyen polyester pazarından kapasite artırarak daha büyük pay alacağız. Kordsa Global bu alımla 1 milyar dolarlık ciro hedefine çok yaklaşmış olacak. 2007 - 2009 dönemini kapsayan 3 yıllık sürede organik ve inorganik büyümeye devam ederek ciromuzu 1.2 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz" diye konuştu.

Kordsa Global CEO'su Mehmet Pekarun, cirolarını 1.2 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Pekarun, ana müşteri grubunu oluşturan lastik üreticilerinin yeni yapacakları yatırımların yüzde 50'sinden fazlasını Asya'da gerçekleştireceklerini belirterek, böylece müşterilerinin yeni yatırımlarında onların yine yanlarında olacaklarını bildirdi. Kordsa Global hisselerinin İMKB'de işlem gördüğünü de hatırlatan Pekarun, "Daha önce ellerinde Kordsa hissesi bulunduran yatırımcıların artık gerçek anlamda global bir şirketin hisselerine sahip olduklarını da sözlerine ekledi.

Öte yandan 1973 yılında kurulan Kordsa Global A.Ş., faaliyetlerini Türkiye, Almanya,Mısır, İran, ABD, Brezilya ve Arjantin'de sürdürüyor. Bu üretim merkezlerine, 2006 Kasım ve Aralık aylarında yapılan satın almalarla Çin, Endonezya ve Tayland da katıldı.

LOJİPORT

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.