Dr. Güntürk Üstün

Dr. Güntürk Üstün

Keşke Bu Kararı "BM" Örgütü de Desteklese!

İlk kez Aralık 2020’de açıkladığı üzere “Avrupa Komisyonu (AK)”, daha fazla insanı ve işletmeyi Avrupa kıtasında demiryolu hizmetlerini kullanmaya teşvik etmek için demiryolu ile yolcu ve yük taşımacılığının sürdürülebilir, akıllı ve güvenli bir ulaşım aracı olarak yararlarını vurgulamayı amaçlayan iddialı girişimi “2021 Avrupa Demiryolu Yılı” aktivitesini geçtiğimiz 1 Ocak Cuma günü resmen başlattı. Komisyon, söz konusu girişimini içinde bulunduğumuz seneye çok sayıda sektörel aktivitenin yanı sıra çeşitli sanat etkinlikleriyle de yayarak pekiştirmeyi planlamakta. Böylece “Avrupa Komisyonu”, çağdaş uygarlığın öncüsü anakaranın bu niteliğine başından beri büyük destek veren köklü ve yenilikçi demiryolu endüstrisinin Avrupa’da sadece ülkelerle insanlarını ticaret ve turizm hedefleriyle birbirine bağlamasını değil, ortak bir zengin kültürel yapının inşasına olan yadsın(a)maz katkısıyla da öne çıkarma şansını elde edecek.

hop-on.jpg“Avrupa Komisyonu”, kıtadaki yoğun popülerliğine karşın demiryolunun “Avrupa Birliği” bünyesinde tüm yolcu taşımacılığındak payının ancak %7, tüm yük taşımacılığındaki payının ise ancak %11’de kaldığının uzun süredir farkında. Son istatistiklere göre demiryolu ulaşımı çok az farkla havayolu ulaşımının ardından, Avrupa dahil gezegen genelinde en güvenilir taşımacılık sistemi olma unvanını bir defa daha korurken, hem en çevreci hem de en ekonomik taşımacılık yöntemi olarak ise giderek haklı biçimde daha fazla öne çıkıyor. İşte “Avrupa Komisyonu”, demiryolunun bütün bu avantajlar toplamını 2021 yılını önemli bir kilometre taşı olarak kabul edip, 2050 senesinin “yaklaşık sıfır CO2 emisyonlu kıta” hedefine ulaşmada güçlü bir yardımcı şeklinde kullanmanın uzun soluklu koşusuna kararlılıkla başlamanın motive edici heyecanını deneyimlemenin peşinde.

Komisyon özellikle yolcu ve yük taşımacılığında Avrupa’daki yaygın kullanımına rağmen güvenli ve çevreci bir nakliyat sistemi olmaktan her yıl daha fazla uzaklaşan karayolunun kıta genelindeki kullanım payını peyderpey azaltma hattına girmiş olduğunu -otomotiv endüstrisinin hiç hoşuna gitmese de- artık saklamıyor. Komisyon’un gözünde, örnek ve kalıcı bir taşımacılık politikasının Avrupa’daki sağlam geleceği demiryoluna her zamankinden daha fazla yatırım yapmaktan geçiyor. Anlaşılan o ki, “Avrupa Komisyonu”nun öncülüğünde dinamik ve üretken “Yaşlı Kıta”, demiryoluyla trenlerinin benzersiz potansiyelini âdeta yeniden keşfedip kucaklayacak 2021 yılında.

2-018.jpg“Avrupa Komisyonu”nun bu anlamlı ve yerinde kararı, merkezi Paris’te bulunan ve 1922’den beri başarıyla faaliyet gösteren, TCDD’nin de üyesi olduğu “Dünya Demiryolları Birliği (UIC)” tarafından da doğallıkla sevinç ve övgüyle karşılandı. Demiryolu taşımacılığının dünya genelinde hâlâ hak ettiği payı alamadığı görüşünü içtenlikle devamlı yineleyen Avrupa asıllı küresel bilge kuruluş “UIC”, tıpkı Komisyon gibi gayet iyi biliyor ki sonuçta günümüzün yükselen ulaştırma yıldızlarının belki de en parlağı diye tanımlanabilecek “YHT” teknolojisini Batı Avrupa ülkeleri bir Doğu Asya ülkesinden (Japonya) öğrendiler ancak söz konusu kompleks teknolojiyi kendilerine özgü yalın bir gelişim-ilerleyiş sürecinde harmanlamayı takiben, bu kez bir başka Doğu Asya ülkesine (Çin) öğrettiler.

3-009.jpg16 Ocak 1958 tarihinde kurulan “Avrupa Komisyonu”nun merkezi Belçika’nın başkenti Brüksel'dedir. Bununla birlikte kurumun Lüksemburg’da da ofisleri, bütün “Avrupa Birliği (AB)” ülkelerinde temsilcilikleri ve dünyanın pek çok başşehrinde de delegasyonları vardır.

“AB” üyesi devletlerden bağımsız bir niteliğe sahip olan Komisyon, Birliğin yürütme organı konumundadır (Yürütme göreviyle donatılmış Komisyon, antlaşmalarda da belirtilen ulaştırma-taşımacılık, sosyal politikalar, çevre, tarım, enerji, bölgesel gelişme, ticari ilişkiler gibi alanlarda öneriler geliştirir). Bu doğrultuda Birliğin bütçesini ve politikalarını icra eden Komisyon, “AB” hukukunun uygulanmasının idari bakımdan gözetilmesi görevini de üstlenmiştir. “AB” hukukunu ihlal ettiği iddiasıyla üye devletleri “Avrupa Birliği Adalet Divanı” önünde dava edebilir. Komisyonun bir diğer önemli görevi ise yasama organını oluşturan “Avrupa Parlamentosu” ve “Avrupa Konseyi”ne sunduğu mevzuat önerileri aracılığıyla yasama sürecini başlatmasıdır.  27 üye devletli [Almanya, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Çekya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, GKRY, Hırvatistan, Hollanda, İrlanda, İspanya, İsveç, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya, Yunanistan] Komisyon’un başkanlık görevini 1 Aralık 2019’dan bu yana 63 yaşındaki Alman vatandaşı Bayan “Ursula von der Leyen” yürütmektedir.

Verimli günler ve gelecek yazımda yine bu sütunda görüşmek üzere.

Bu yazı toplam 3175 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.