İstanbul'da ilk 'Havaray' nereye yapılıyor?

İstanbul'da ilk 'Havaray' nereye yapılıyor?

Başakşehir-Sefaköy-Halkalı Havaray Hattı Projesi, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde oy çokluğuyla kabul edildi.

Büyükşehir Belediye Meclisi'nin mayıs ayı toplantılarının üçüncü birleşimi, Saraçhane'deki belediye binasında yapıldı. Meclis 1. Başkanvekili Ahmet Selamet tarafından yönetilen toplantıda, havaray projesi ele alındı.  Ulaşım Planlama Müdürlüğü'nün Başakşehir-Sefaköy-Halkalı Havaray Hattı Projesi'ne ilişkin hazırlanan 1/5000 ölçekli plan tadilat teklifi, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'ne sunuldu. Plan tadilatı teklifini içeren komisyon raporu, CHP'li meclis üyelerinin "ret" oyuna rağmen AK Partili üyelerin "evet" demesiyle, oy çokluğuyla kabul edildi. Onaylanan rapora göre Başakşehir-Sefaköy-Halkalı Havaray Hattı Projesi planlara işlendi.

Raporun komisyon bölümünde, "Başakşehir-Sefaköy-Halkalı Havaray Hattı Projesi teklifi incelenmiş olup, kamu yararı kapsamında komisyonumuzca uygun görülmüştür" ifadeleri kullanıldı. Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Sözcüsü Tonguç Çoban, güzergahların belli bölümlerinde sorunlar olduğunu söyleyerek, rapora "ret" oyu verdiklerini ancak toplu ulaşıma karşı olmadıklarını ifade etti.

Raylı sistemler içerisinde özellikle yer altı metrolarının büyük bir kentin ulaşımında temel araç olması gerektiğine inandıkları aktaran Çoban, şunları kaydetti: "Metro çalışmalarını eksik buluyoruz. Artırılması lazım. Raylı sistemi destekleyecek toplu ulaşım araçlarının da gündeme getirilebileceğini düşünüyoruz. Ancak İstanbul'un ulaşım planlaması bir bütün olarak yapılmadıkça, tek tek yapılan bu tip projelerin yarın yeterli verimliliği doğuramayacağı ve kaynak israfına yol açacağı endişesini taşıyoruz. Bunların tek tek değil, ulaşım master planı çerçevesinde gündeme getirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Havarayın kullanılacağı veya kullanılamayacağı yerler vardır. Örneğin Tarihi Yarımada içerisinde bunu yapamazsınız. Havarayı özellikle şehrin siluetini bozacak şekilde gerçekleştiremezsiniz. Bu konuda da yeterli fizibilite çalışması görmediğimiz için 'ret' oyu kullandık." 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama Müdürlüğü tarafından yürütülen ve 11,60 kilometre uzunlukta olan Sefaköy-Halkalı-Başakşehir Havaray Projesi, Sefaköy metrobüs durağından başlayacak, Halkalı Meydanı'ndan geçerek, Atakent, İkitelli ve Başakşehir 1. Etap Metrosu'na kadar gidecek. Proje, Beylikdüzü İncirli Metrosu, Kirazlı Halkalı LRT Hattı ve Mecidiyeköy Mahmutbey Metrosu ile entegre olacak.

LOJİPORT

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.