İlhan Karaçay

İlhan Karaçay

Hollanda'nın yalanı ortaya çıktı!

Hollanda'nın 'sol eğilimli' olarak bilinen ikinci büyük gazetesı De Volkskrant, Frank Hendrckx adlı yazarın uzun bir analizinden bir gün sonra, haber olarak da yayınladığı yazılarda, Hollanda hükümetinin Türkiye'ye karşı yanlış yaptığını, Başbakan Rutte'nin de, Rotterdam Belediye Başkanı Abutaleb'e yalan bilgi verdiğini belirtti.

Frank Hendrickx'in iki buçuk sayfalık analizi ile aynı gün yayınlanan haberi ince dokuyup sık eleyerek not ettiğim ayrıntıları sizlere sunuyorum.

Geçtiğimiz mart ayında, Hollanda'da yapılacak olan genel seçimler ve nisan ayında Türkiye'de yapılacak olan referandum öncesinde, Hollanda'da yaşayan Türkler ile bir araya gelmek için hazırlık yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun buraya gelişini önleyen Hollanda hükümetinin, yanlış yaptığını ve Başbakan Rutte'nin de yalan söylediğini ileri süren araştırmacı yazar Frank Hendrickx, yaşananların Başbakan Rutte'nin partisine parlamentoda 5 sandalye daha fazla kazandırdığını da belirtti.

İşte, Frank Hendickx'in De Volkskrant'ta yayınlanan uzun analizi ve aynı gün yayınlanan haberinin benim tarafımdan yapılan analizi:

13 Mart pazartesi tarihli De Telegraaf gazetesinin tam sayfa manşet haberinin başlığı 'Burada patron biziz' idi.  Pazartesinin diğer gazetelerinde de, iki gece öncesinde yaşanan Rotterdam olaylarının Hollandalılar'a verdiği zevkin anlatımı ve görüntüleri yayınlanmıştı.

Hollanda'daki genel seçimler öncesinde yapılan anketlerde, Geert Wilders'in ırkçı partisi PVV önde gidiyordu. Hükümetin en büyük ortağı olan Başbakan Rutte'nin partisi VVD ise büyük oy kaybına uğrayacaktı. Wilders'in ırkçı söylemlerinin seçmenler üzerinde önemli bir rol oynadığını fark eden Rutte, buna karşı bir şeyler yapma gerektiğine inanmıştı. Rutte, son yıllarda popülaritesini ve saygınlığını yitirdiğine inandığı Türkiye'ye karşı bir eylemim ses getireceğine inandı. Türkiye'de nisan ayında yapılacak olan referandum için Hollanda'ya gelecek olan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu için yaygara yapan Geert Wilders'in önüne geçmek için çırpınan Rutte, çareyi diplomatik kuralları çiğnercesine bir planda buldu.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun Hollanda'ya gelip Türkler ile buluşmasına engel olmak isteyen Rutte, Milli Güvenlik ve Terörizm ile Mücadele Koordinatörü Dick Schoof ile temasa geçti ve böylesi bir toplantının 'Halkın güvenliğini tehlikeye sokar' saptamasıyla iptalini sağlamaya çalıştı.
Ne var ki, Amsterdam, Lahey, Deventer ve özellikle liman kenti Rotterdam'da araştırmalar yaptıran Koordinatör Schoof, en iyi adamlarından birini de Rotterdam'a gönderdi ve 3 güçlü adam Belediye Başkanı Abutaleb, Polis Müdürü Frank Paauw ve Savcı ile yapılan toplantıya soktu.
Rutte'nin etkisinde kalan Schoof, bu şehirlerin Belediye Başkanları'na, yapılacak olan toplantılar için, 'Güvenliği tehdit edici unsurlar olduğu' gerekçesiyle yasak getirip getirmeme konusunda bir mektup gönderdi.

Çavuşoğlu'nun 11 mart günü Rotterdam'a gelecek olan uçağına yasak koyulmasına kadar giden bu gerginlik sonrasında, iki ülkenin politikacıları birbirlerini suçlayan açıklamalar yapmaya başladılar.
Çavuşoğlu'nun yola çıkmadan önce yaptığı konuşmada, 'Bana, halka açık bir tolantıya katılamazsın' diyorlar. Bu ne demek oluyor? Nerede kaldı, sizin bize öğretmeye çalıştığınız demokrasi ve fikir özgürlüğü? Ne oldu sizin toplantı yapma özgürlüğünüz?' deyince Hollanda'da kıyamet koptu.
Tüm siyasi parti liderleri Rutte'nin arkasında olduklarını açıklayınca, 'Şimdi bakalım kim kazanacak' sorusu dolaşmaya başladı.

Hollanda şartlar koymaya başladı. Önce 50 kişilik bir davetli topluluğu ile konuşma şartı getirdiler. Daha sonra bu sayı 100'e çıkarıldı. Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders'in telefonla bildirdiği bu şartlara çok kızan

Çavuşoğlu, 11 mart cumartesi sabahı CNN TÜRK'de yaptığı konuşmada 'Boykot' tehdidi savurunca Lahey'de kızılca kıyamet koptu ve 'Biz bu şantajın altında ezilmeyiz' diyen Rutte kabinesi uçağa iniş yasağı koydu.

Güvenlik Dairesi Koordinatörü Schoof, 10 mart günü Belediye Başkanları'na gönderdiği mektupta, 'Türkler şartlarımızı kabul etmedi. Bu nedenle uçağa iniş yasağı konuldu' dedi.
Bu görülmemiş önlem, ancak ve ancak, toplum güvenliğinden endişe eden

Hollanda'nın, Çavuşoğlu'nu tehlikeli ilan edecek bir argümanı var mıydı?
Aylar sonra açıklananlara göre, Hollanda'nın böyle bir argümanı olmadığı meydana çıktı.

Zira, Rotterdam polisinin verdiği raporda  'Güvenliği tehdit edici unsuların bulunmadığı' yazılıydı.

Bakan Sayan-Kaya olayı

Çavuşoğlu'nun  iniş yasağından sonra, Almanya'da bulunan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya arandı ve aynı gün Rotterdam'a gidip vatandaşlar ile buluşması istendi.
Bunu öğrenen Rutte adeta küplere bindi. Bayan Bakan'ın otomobil konvoyu takip edilmek istendi. Sınır kapısında önlem alan Hollanda polisi, konvoyda bulunan iki otomobili geri çevirdi. Bakan Kaya'nın otomobili Rotterdam'daki Türk Başkonsolosluğu'na kadar gelmişti. Ama Başkonsolosluk çevresini sarmış olan polis, Bakan otomobilinin Başkonsolosluğa yanaşmasını önlemişti.

Yolun her iki tarafını kapatan polis, Bakan'ın Başkonsolosluğa girmesini yasakladı.

Bu yazı toplam 1854 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.