İlhan Karaçay

İlhan Karaçay

Hollandalılar, “Depremzedeler saldırdığı için döndü” iddiaları çürütüldü

Depremin en çok hasar yarattığı Hatay’da arama çalışmaları yapan, Hollanda Arama Kurtarma Ekibi USAR’ın, “Depremzedeler bize saldırdı” iddiasıyla işi bıraktıkları haberini yayarak, bu anlamlı çalışmalara gölge düşürmek isteyenlerin hevesleri kursaklarında kaldı.

Çalışmaları sonunda 12 insanımızı enkaz altından canlı olarak çıkaran ve bir de köpeği kurtaran Hollanda ekibinden övgüyle söz eden, Hollanda Dış Ticaret ve Kalkınma İşbirliği Bakanı Liesje Schreinemacher, “Hollandalı kurtarma görevlilerinin çabalarına büyük saygı duyuyorum ve minnettarım. İnsanların çektiği onca acının ortasında, 12 kişiyi ve bir köpeği kurtararak, sevdiklerini rahatlatarak ve diğer kurtarma ekiplerine yardım ederek bir fark yaratmayı başardılar.” dedi. Hollandalı Bakan, çadırlar ve çadır ısıtıcıları, su arıtma, yiyecek ve su, jeneratörler, yakıt, tuvaletler, aydınlatma ve yağmurluklar da dahil olmak üzere tüm malzemenin Oxfam Novib ekibine teslim edileceğini ve USAR ekibinin gerekli malzemeleri ikmal edebilmesi için malzeme masrafının Bakanlık tarafından karşılanacağını kaydetti.

İşte, bu güzel gelişmeler yaşanırken, Hollandalı ekibin, korktukları için işi bıraktıkları haberleri Hollanda’da üzüntü yaratmıştı. Ne mutlu ki, Hollanda’nın en büyük ve etkili gazetesi De Telegraaf’ta muhabirlik yapan Fadime Demir isimli bir kızımız, gerçekleri tüm boyutları ile ortaya döktü.

Muhtemeldir, belki de çok üzgün ve kızgın bir depremzedemiz, Hollandalı ekibe karşı sert bir tutum sergilemiştir. Bundan korkan bir Hollandalı da, bazı şeyler söylemiştir. Bu durumdan yararlanmak isteyen bir bozguncu da, “Hollandalı ekip işi durdurdu ve geri dönüyor” demiş olabilir.
Bu çirkin iftira, Fadime Demir kızımızın kanına dokunmuş olacak ki, konuyu derinlemesine araştırdı ve yazdı.
Şahsen, Türkler ve Türkiye haber ve yorumlarını sık sık eleştirdiğim De Telegraaf gazetesi, Fadime kızımızın haberine tam sayfa yer verdi ve güzel bir başlık ile de süsledi. Bu haber tabii ki Hollanda’daki diğer yayın organları tarafından da ele alındı.

de-telegraph-gazetesi.jpegDe Telegraaf gazetesi, “MİNNET DUYGUSU ENGELERİ AŞTI” başlığı ve “Hollandalı koordinatör: Bir hüsran vardı ama, yardım ekibine karşı bir saldırı yoktu” ara başlığı ile yayınladığı haberinde, ekibin koordinatörü Marco Gaebler’in güzel sözlerine yer verdi.
Gazete habere şöyle başladı: Türkiye’nin deprem bölgelerinde sürekli bir asayişsizlik yaşanacağı haberleri ağır bir abartıdır. Felaket bölgelerinde, halkın birbirlerine karşı saldırganlık gösterdiği haberleri de, Hollanda Arama ve Kurtarma Ekibi USAR’ın menajeri Marco Gaebler tarafından çürütüldü. Gaebler, Türkiye’de bulunan 91 ülkeye ait 4500 kurtarıcıyı da koordine ediyor.
Geabler, “ Özel bir tartışma olabilir. Ama yardım ekibine karşı bir, asayişsizlik ve
saldırganlık söz konusu değildir”
diyor.

Fadime Demir, haberini deprem bölgelerindeki güzel gelişmeler ile devam ettirirken, Gaebler’in şu sözlerine de yer verdi: “Uluslararası Yardım Ekipleri, son 15 yılda kurtarılan depremzedelerden daha çoğunu şimdi kurtarmışlardır. Bunun için tabii ki, şenlik yapmayacağız. Ama bunların bir başarı olduğunu da vurgulamadan edemeyeceğim. Ekibim, Türkiye’den iki hissiyat ile ayrılıyor. Birincisi, kurtarılan insanlar için mutluluk, ikincisi ise, kurtaramadıkları için üzüntü. Ekibimiz, savunma, itfaiye, ambülans ve polis teşkilatından elemanlardan oluşuyor. Böylesi geniş bir alana yayılmış deprem hiç görmedik. Biz de insanız. Türk halkının bize göstermiş olduğu şükran ve sıcaklığı hiç unutmayacağız.”

hollandalilar-yardim.webpHOLLANDA YARDIM İÇİN AYAKTA

Hollanda’daki yardım kampanyaları, Türk toplumunun koordinasyonu altında sürdürülüyor. Sivil Toplum Kuruluşları’nın eşya ve para yardımları hızla devam ediyor.
Hollanda’daki 300 küsür belediyenin hemen hemen tamamı, belediye sınırları içinde yaşayan insanlar için birer euro para yardımında bulunuyor. Örneğin. Amsterdam 910 bin, Rotterdam 620 bin, Utrecht 300 bin euro gibi meblağlar ile 17 milyon euroyu bulacak.
Hollanda Kızıl Haç’ı ile birlikte 9 yardım kuruluşu Giro 555 numaralı hesap açarak, yardım çağrısında bulunuyor. Bu kuruluşlar, Türk kuruluşları ile işbirliği yaparak, tüm televizyon yayınlarının ortak yayını ile, ünlülerin bulunduğu telefonlar ile yardım toplayacak. Yarın (Çarşamba) yapılacak olan ortak yayının bir benzeri 1999 depreminden sonra yapılmış ve 67 milyon euro toplanmıştı.

Bu yazı toplam 795 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.