Her an bir felaket haberi alabiliriz!

Her an bir felaket haberi alabiliriz!

İzmit Körfezi’nde bulunan gemi içinde ki 1500 ton LPG ile 2007 yılında çürümeye terkedildi. Fırtına zamanı gemi büyük tehlike yaratıyor.

Eski sahipleri arasındaki anlaşmazlık ve icralar nedeniyle 2007 yılından beri Körfez'de hacizli olarak demirli bulunan bin 500 ton LPG yüklü Chernemores isimli tankerin yakıtı 2014 yılının mart ayında satışının gerçekleşmesinin ardından başka bir gemiye nakledildi. “Saatsiz bomba” olarak adlandırılan gemi bu seferde geçtiğimiz hafta sonu çıkan yoğun fırtınanın ardından büyük tehlike arz etti.  Gemi enkazının Tüpraş’ın yakınlarına kadar geldiği öğrenildi. Sürüklenen enkaz paniğe yol açtı. Gemi şu anda Kirazlıyalı Evyap Limanı önünden Körfez Dubai Port Limanı açıklarına kadar sürüklenmiş durumda. Satışın ardından tekrar haciz geldiği için kimse tankere müdahale etmiyor. Deniz trafiği için büyük tehlike arz eden gemide mürettebat da bulunmadığı için gece ışıklar yanmıyor.

Sürekli el değiştirdi

İzmit Körfezi'ne ilk geldiğinde 'Chernomores' adını taşıyan 1850 grostonluk gemi, icra yoluyla satın alınmadan önce Panama bandırasına geçirilip 'Queen' adını aldı. 2013 yılının ortalarında mahkeme kararlarının Yargıtay'da onanması ve icra işlemleri ardından gemi, 'Ay Uluslararası Nakliyat' sahibi Embiya Ay, Hasan Cinel ve Aydın Yüksel tarafından satın alındı. Panama şirketi 'Euphoria Deniz F.A.' adına ortak olarak satın alınan gemideki gazın boşaltılması için devlete veya özel sektöre ait antrepo arayışlarının ardından yeniden açılan dava sonucu gemi bu kez bir başka kişiye teslim edildi.

Kocaeli Zirve

LOJİPORT

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.