Halkalı komedisi

Türkiye’de gümrük denilince akla en yoğun potansiyele sahip Halkalı Gümrüğü gelir. Halkalı, yıllarca Türk ihracatının en önemli mihenk taşları arasında yer almıştır. Daha sonra büyüklerimiz, yorulduğuna kanaat getirince, daha modern bir yerde hizmetlerini sürdürmesine karar verildi. Ama her ne hikmetse ismi değişmedi adı yine Halkalı ama kurulduğu yer Çatalca.

Evet ismi değişmeyecek, adı yine Halkalı Gümrüğü olacak. Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, İstanbul Halkalı Gümrük Müdürlüğü’nün taşınacağı yeni gümrük tesisinin alan çalışmasının tamamlandığını, yol yapımının biraz geciktiğini, bu durumun ihale sürecinden kaynaklandığını söylüyor. Canikli, yer tespitinin yapıldığını ve müteahhidin çalışmaya başladığını ifade ederek, “Mayıs ayı gibi bitirilmesi sözünü aldık. Orası birkaç açıdan çok önemli. Tüm ürünlerin x-ray’den geçmesi projemizin ilk uygulama yeri Halkalı Gümrüğü olacak. Oraya yaklaşık 21 x-ray cihazı koyacağız, tüm eşyalar geçecek ve yüzde 100 tespit yapacağız” ifadelerini kullanıyor.

MAYIS DENİYOR, EN AZ EYLÜL’Ü BULUR

Şimdi bir de gerçeklere bakalım. Daha planlamalar yapılmadı, binalar bitti, müteahhit ‘bitirdim’ dediği halde parasını alamıyor ve bundan dolayı zorda olduğu söyleniyor. Bunun yanı sıra, yollar yeni yeni yapılmaya başlandı. Yol yapımının en az 6 ay  sürmesi bekleniyor.  Çünkü E 6’nın altından bir köprü yapılması lazım. Küçük bir köprü var, trafiği kaldırması mümkün değil. Yol var ama otomobille zar zor gidiyorsun, TIR trafiğini nasıl kaldıracak?

Bedelini ödeyip yerini alan mükellefler yükümlülüklerini getirdi, taşınmayı bekliyor ama planlar kaçıncı kez değişti kimse bilmiyor. Erdoğan Bayraktar döneminde planlar hazır ve Bayraktar’ın imzası altındaydı. Üzerinden iki bakan geçti, hala planlar üzerinde mutabık kalınamadı. Yol güzergahları birkaç kez değişti. Bize özgü bir komedi durumu yani.

Camia büyük kayıp yaşıyor. Gerçek Halkalı zaten kifayetsiz. Özellikle cumartesi-Pazar kırmızıya düşen bir aracın Halkalı’ya girip çıkması yılan hikayesi gibi. Cumartesi günü 14-15’te depodan çıkan bir TIR’ın Halkalı Gümrüğü’nün içine girmesi 22-23’ü buluyor. Ondan sonra mesai bittiği için pazartesiye kalıyorsun. Bu da ek yakıt ve şoför maliyeti anlamına geliyor.

YENİ YER SEÇİMİ ÇOK DOĞRU AMA…

Aslında yeni Halkalı Gümrüğü yapı olarak çok uygun. Şehrin trafiğine girmeyeceksin, araç geriye gelmeyecek. Hadımköy’deki bir nakliyeciyi düşünün geriye dönüp Halkalı’ya gidecek, oradan da yine geriye yoluna devam edecek. Bu araçlar su yakmıyor, hepsi birer milli servet. Sıkıntı devam ediyor. Bitmişe yakın bir tesis var, bu tesis plansız bir tesis. Nasıl yaptılar, kim yaptı bilinmiyor. Tesis yaparken yollar da öncelikli düşünülmeli ve paralel olarak yollar da yapılmalıydı ama yol daha yeni yapılıyor.

E 6’nın altından köprü açmanız lazım. Öte yandan, malum yaz geliyor ve o yol yazlıkçıların geçiş alanı. Yol çalışmaları esnasında inanılmaz bir trafik yoğunluğu yaşanacak. E 6’nın bir şeridini kapatmak zorunda kalacaklar. O çalışmalar kışın yapılamaz mıydı, diye sormadan edemiyor insan…

Sözün özü, tam bir Halkalı komedisi yaşanıyor. Allah, düşük navlunlarla hayatta kalmaya çalışan nakliyeci kardeşime acısın. Saygılarımla. 

Bu yazı toplam 2448 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.