Dr. Güntürk Üstün

Dr. Güntürk Üstün

Hâlâ Aktif, Hâlâ Öngörülemez

* Başka bir zaman dilimindeymişiz gibi algılıyorduk ara sıra fakat öyle değildi; sadece öyle olmasını diliyorduk unutabilmek için melun bir virüsün yol açtığı küresel boyuttaki bir sağlık ve finans krizini. Üyeleri arasında bulunduğumuz insanlık ailesinin en yetkin bilim insanlarının bile iyi tanımadığı yeni nesil bir koronavirüsün saldırısına maruz kalmıştık,  hem de umulmadık bir anda hazırlıksız olarak. Ekonomik görüngeden bakıldığında, fakülte amfilerinde, iş yaşamındaki eğitim ve seminerlerin salonlarında öğrendiklerimizle örtüşmeliydi yeniden tedarik zinciri, nakliyat ve ulaştırmanın temel ilkeleri. “Siz dikkatli olmayı ve güvende kalmayı sürdürün” diye korna çalıyor lojistik, “Ne de olsa hâlâ aktif ve hâlâ öngörülemez bir tehdit şu COVID-19!”
covid-gunturk1.jpg
* Hepimiz, hep birlikte hiç alışık olmadığımız bir süreci minimum zararla atlatma arayışındayız. Her gün taze, farklı ve genelde endişelendiriciliği eksilmeyen haberler duyuyoruz SARS-CoV-2 adı verilmiş kötücül ve ölümcül virüsün ticaret âleminde binbir güçlükle inşa ettiklerimizi hangi önemsemezlik ölçüsünde yerle bir ettiği ve daha da edebileceği hakkında. “Çevremizdeki eski normal ile yeni normal birbiriyle uyum içinde yaşayabilecek mi?” sorusu daima beyinlerimizin her nöronunda âdeta. “Siz dikkatli olmayı ve güvende kalmayı sürdürün” diye korna çalıyor lojistik, “Ne de olsa hâlâ aktif ve hâlâ öngörülemez bir tehdit şu COVID-19!”

* Öteden beri paniklemeyip tam bir serinkanlılıkla mantıklı kararlar alabilenlerimize ve doğru yatırımlar yapabilenlerimize ne mutlu! Önemli sayıda ekipdaşımız biraz tecrübesizlik, biraz dalgınlık, biraz da şanssızlık yüzünden, sert ve kuralları sık değişen bir sistem oyunu kimliği taşıyan “ekonomi”nin ilgili koskocaman krizine geçici şekilde yenik düşüp “oyun”un dışında kaldı. Otoritelere göre çoğu örnek bir azimle yavaş yavaş toparlanarak tekrardan “oyun”a dahil olma mücadelesi veriyor. Yolcu taşımacılığındaki dramatik düşüşü yük taşımacılığındaki şaşırtıcı yükselişe dönüştürebilenlerimiz daha da çabuk toparlanarak aramıza katılacak şüphesiz. “Siz dikkatli olmayı ve güvende kalmayı sürdürün” diye korna çalıyor lojistik, “Ne de olsa hâlâ aktif ve hâlâ öngörülemez bir tehdit şu COVID-19!”

* Mevsim yaz ortası olduğu halde, sanki soluklaşarak ısıtıcılığını yitirmeye yüz tutmuş bir güneş dolanıyor gün boyu uçsuz bucaksız gökyüzünde. Bizlerin yüzlerindeki solukluktan, çokluk sevdiğimiz kadınların da bakışları soluklaşıyor. Daha hareketli olmalı rıhtımlar, lojistik merkezler, depolar, peronlar, havaalanları, köprüler, tüneller ve otoyollar. Daha yoğun olmalı nakit akışı gezegenin bir ucundan diğerine, daha yoğun olmalı gezegenin dört bir yanında üretim ve alışveriş. Daha az söz edilmeli içi ezim ezim ezici işsizlikten. “Siz dikkatli olmayı ve güvende kalmayı sürdürün” diye korna çalıyor lojistik, “Ne de olsa hâlâ aktif ve hâlâ öngörülemez bir tehdit şu COVID-19!”

covid-gunturk2.jpg* Tadı epey kaybolmuş gece uykularımızdan bizleri sıkça uyandıran, global ticaretteki masalımsı zaferlerimizin enkazlarından kaçarcasına geçtiğimiz karabasanlardan bıktık usandık artık ama sabretme erdemliliğini de göstermek zorunda olduğumuzun bilincindeyiz elbette. Risk almanın dağları daha mı yükseldi, vadileri daha mı derinleşti, yoksa bize mi öyle geliyor? Ne de ürkütücü, hain bir virüs nedeniyle alınlarımızdaki kalıcı dövmenin gitgide daha da karardığı sabit fikrine kapılmak! “Siz dikkatli olmayı ve güvende kalmayı sürdürün” diye korna çalıyor lojistik, “Ne de olsa hâlâ aktif ve hâlâ öngörülemez bir tehdit şu COVID-19!”

* İyi ki denizleri, bazı elverişli ırmaklarla gölleri kruvaziyer turizminin geçmişteki baş döndürücü başarılarıyla esrimeyip, tamamını tüketmediğimiz büyük mali kaynakların yardımıyla konteyner ve RoRo gemileriyle yük taşımacılığı için de yeterince kullanmayı akıl etmişiz! Şimdilerde, dev yolcu gemilerinin neredeyse tümü limanlarda yürek daraltıcı bir sessizliğin gölgesinde kımıldamadan beklemek durumundayken, yük gemilerimiz aralıksız seferleriyle küresel ticaretin gururu olmaktan vazgeçmiyor. Ayrıca iyi ki YHT’lerimiz gibi süratli marşandizlerimiz, modern yolcu jetlerimiz ve otobüslerimiz gibi modern kargo uçaklarımız ve kamyonlarımız da bulunuyor ve hepsi de koruma uğraşında bizleri umarsızlıkla umutsuzluğun merhametsiz tuzaklarına düşmekten! “Siz dikkatli olmayı ve güvende kalmayı sürdürün” diye korna çalıyor lojistik, “Ne de olsa hâlâ aktif ve hâlâ öngörülemez bir tehdit şu COVID-19!”

covid-gunturk3.jpg* Zaman manevi ve maddi yaralar için en etkili ilaç olma özelliğini koruyorsa, kendi kendimize şöyle sormadan edemiyoruz kimileyin: Acaba zaman bu belirsizlik katsayısı yüksek darboğazda da bizden yana olmayı sürdürüp, uzun süre hiçliğin boşluğunda asılı kalmamızı engelleyecek mi? Sonuçta moralimizi bozulmaya uğratmak istemesek de, işler böyle belirsizlik sisine gire çıka ilerlemeye devam ettiğinde ekonomimiz çok ciddi biçimde örselenebilir çünkü. “Siz dikkatli olmayı ve güvende kalmayı sürdürün” diye korna çalıyor lojistik, “Ne de olsa hâlâ aktif ve hâlâ öngörülemez bir tehdit şu COVID-19!”

* Belki yakın veya uzak gelecekte bugünlerimizi bile aratacak acılı ve zorlu dönemlerimiz olacak. Buna karşın bizler yine de yılmadan çalışmakla çoğaltmaya çabaladığımız tedarik zinciri, nakliyat ve ulaştırma umutlarımızı mümkün olduğunca sağlam temeller üzerine inşa etmeyi sürdüreceğiz. Her geceden sonra güneş doğacak ama her ticari yıkımdan sonra yeniden güçlü bir diriliş deneyimleyebilecek miyiz, açıkçası yaşarsak görebileceğiz. Bizim sözlüğümüzde durmak yok, yürümek var; yürümek yok, koşmak var; koşmak yok, yetişmek var ve yetişmek yok, geçmek var! “Siz dikkatli olmayı ve güvende kalmayı sürdürün” diye korna çalıyor lojistik, “Ne de olsa hâlâ aktif ve hâlâ öngörülemez bir tehdit şu COVID-19!”

Sesli sessiz akan su uyur, sesli sessiz yaklaşan düşman uyumaz! Hele de bu düşman sinsi mi sinsi, gizemli mi gizemli bir virüs ise, uyku nedir dünyada bilmez! Yeryüzünün geçici konukları sıfatıyla müthiş talihli saymalıyız kendimizi, adına “lojistik” denilen dinamik, uyanık ve önsezili bir bilimsel dostun ortamımızdaki varlığından ötürü!

Verimli günler ve gelecek pazar yine bu sütunda görüşmek üzere.

Bu yazı toplam 2515 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.