Taner Atlatırlar

Taner Atlatırlar

GO GREEN

Sürdürülebilirlik; klasik tanımlamasına göre,  gelecek nesillere kendi ihtiyaçlarını kesintisiz  karşılayabilme yeteneğini sağlayacak  politika ve stratejileri  ifade eder. Global ısınma, Meksika körfezindeki petrol sızıntısı, temiz su yetersizliği, enerji maliyetlerindeki volalite sorunu gibi nedenlerle geleceğe yönelik kaygılar artmaktadır. Bu etkileri aza indirme çabalarının ve gelecekte yaşanabilir bir çevre bulunabilmesine katkıda bulunacak tüm eylemleri yeşil eylemler olarak anlamalıyız. Bu anlamda dünyada neler oluyor, firmalar sosyal sorumlulukları gereği neler yapıyorlar, bunlardan haberdar etmek isterim. Elbette Kuzey Amerika kıtası firmaları başı çekiyor. Avrupa da tavizsiz uygulamalar var. Çok enteresan biçimde bu eylemler “gıda” alanında çok belirgin biçimde uygulanıyor. Sanayideki gelişmeler gıda sektöründen daha hızlı değil.  

  • KROGER; 2010 sürdürülebilirlik raporunda mağazalardaki  enerji kullanım oranının son dokuz ayda % 27 azaltıldığını, 2010 yılında hizmete giren benzer ölçekli  bir mağazanın 2000 yılında hizmete girene göre %24 daha az enerji kullandığını belirtiyor.
  • KRAFT; Üretiminde oluşan firelerin son beş yılda %30 kadar azaldığını, böylelikle 2011 sonuna kadar gerçekleşmesini bekledikleri %15 azalmayı bir yıl önceden yakalamış oldular.
  • TESCO; müşterilerine dayanıklı ve çok kullanımlı plastik veya kağıt alış veriş çantaları öneriyor, bazı mağazalarında rüzgar enerjisi kullanıyor, geri dönüşümden elde ettikleriyle bio dizel üretimiyle pek çok alanda ve hedefe ulaşmaya çalışıyor. Nakliyelerin kamyon yerine trenle yapılmasını özendiriyor.
  • Mc DONALD’S, YUM BRANDS; birlikte aldıkları karar doğrultusunda “eco-frendly” olarak anılan deniz ürünlerini kullanarak balık neslinin sürdürülebilmesine katkıda bulunuyorlar.
  • BURGERKING;”eco-frendly” olarak anılan yeni restorantlarında %45 kadar daha az elektrik enerjisi kullanıyor. Bu prototip mağazada ; çatıda rüzgar jeneratörü, fotovoltaik hücreler,soğutuculardan açığa çıkan sıcak havanın kullanılması gibi yeni özellikler mevcut.
  • WALLMART; Şüphesiz bu alanda liderliğini sürdürüyor.%100 yenilenebilir enerji kullanımı, sıfır çöp, tedarikçilerin bu alana çekilmesinde önderlik yapma,soğuk hava depolarında carbon ayakizini azaltma çabalarına önderlik gibi.
  • İspanyadan Avrupa’ya yapılan sebze-meyve ihracatında refer multi model sistemler kullanılarak  bu yolla; Avrupa’da TIR trafiğini azalmak, egzost gazı salınımını azalmak,  sürücülerin yasal araç kullanma sürelerini de kontrol altına alabilmektedir.

  Yeni yılınız kutlu olsun. Sağlıklı, başarılı bir yıl dilerim.

Bu yazı toplam 2208 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.