Endonezya denizaltıları Türkiye'de üretilecek

Endonezya denizaltıları Türkiye'de üretilecek

Endonezya, donanmasına katmak istediği 209 tipi iki HDW denizaltısı için Türkiye'nin kapısını çaldı. Devletler arası görüşmelerde son aşamaya gelindi....

Endonezya, donanmasına katmak istediği 209 tipi iki HDW denizaltısı için Türkiye'nin kapısını çaldı. Devletler arası görüşmelerde son aşamaya gelindi. Nihai imzaların önümüzdeki günlerde atılması bekleniyor. Projede ana yüklenici Savunma Teknolojileri Mühendislik AŞ (STM) olacak. Denizaltılar, Gölcük Tersanesi Komutanlığı'nda üretilecek. Yerli kaynaklar da söz konusu denizaltılarda kullanılacak. Endonezya'ya teslim edilecek denizaltılar, Alman HDW firmasının lisansı altında üretilecek.

209 tipi denizaltıları Türk Deniz Kuvvetleri de kullanıyor. Dizel-elektrik motorla çalışan bu denizaltılar deniz yüzeyinde 11 bin mil, su altında ise 8 bin mil yol kat edebiliyor. 500 metre derinliğe kadar dayanıklı olan bu denizaltılar, 38 mürettebat taşıyor. 8x533 mm torpido gücüyle kendisini savunuyor.

Savunma kaynakları, Endonezya'nın denizaltıların üretimi için Türkiye'yi seçmesinde iki önemli noktanın bulunduğunu vurguluyor. Öncelikle Türkiye'nin gemi inşa sanayiinde kaydettiği ilerleme dikkat çekti. İkinci olarak ise son dönemde izlenen dış politikanın Müslüman ülkelerde doğurduğu memnuniyet.

Türkiye'nin handikabı ise gerekli teknoloji transferini gerçekleştirememiş olması. 1960'tan beri Türkiye'de Alman HDW firması ile Gölcük tersanesinde teknoloji transferi ile 14 denizaltı üretildi. Ancak Türkiye, hâlâ kendi denizaltısını yapacak teknolojik kapasiteye ulaşamadı. Güney Kore ise teknoloji transferi ile aldığı 6 adet U214 sayesinde şu an Daewoo ve Hyundai tersanelerinde 3000 tonluk özgün denizaltılar üretiyor.

Emre SONCAN - ZAMAN

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.