Atilla Yıldıztekin

Atilla Yıldıztekin

En önemli kaynağımız “İnsan”

Zamanımızın en önemli başarı faktörlerinin başında büyüme oranı gelmektedir. Sürdürülebilir büyüme kavramı her iş kolunda en popüler hedef halini almış e kurumların vizyon ve misyonlarına yazılmıştır. Büyüyemeyen kurum geri kalmakta ve yarıştan çekilmektedir. Önemli olan rakiplerinizde daha hızlı ve daha sağlıklı büyümemizdir.

Şirketler büyüdükçe patronların veya profesyonel üst yöneticilerin kurum kaynaklarını kontrol etme, yönetme konusunda zorluk yaşadıkları bir gerçektir. Verimli kullanılmayan her kaynak da, serbest rekabet ortamında bir maliyet oluşturmakta ve şirketin geleceğini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle ERP’ler “Kurumsal Kaynak Planlama” yazılımları geliştirilmiş ve uygulanmaya başlanmıştır.

ERP’ler bize kurumlarda en önemli kaynağın bilgi olduğunu, bu bilgiyi taşıyan kişilerinde birer kurum kaynağı olduğunu ortaya çıkartmış ve yılların personel müdürleri birden bire insan kaynakları müdürleri olarak isimlendirilmiştir. Birlikte çalıştığımız kişilerin neler bildiğini bilmek, yöneticilerinin, neler öğrenmelerini planlamak da İnsan Kaynaklarının görevidir. Doğrusu yapılmıştır.

Lojistik sektörü emek yoğun bir iştir, kaliteli yapılması gereken bir iştir, eğitimli ve sektör tecrübesi olan insanlara ihtiyaç vardır. Yazılım kullanmamız ve yüksek teknolojiye aşina kişilerle çalışmamız gereklidir. Bundan dolayı lojistik yüzyılımızın en hızlı gelişen meslekleri arasında gösterilmektedir. Bu gerçeğe rağmen lojistik sektöründe insan kaynakları temini konusunda büyük sorunlar yaşanmaktadır.

  • Sektörümüz hızla büyümektedir. Bu büyümeye paralel olarak nitelikli personel bulunamamaktadır. Teorik bilgisi olan  yanı lojistik eğitimi almış ve bu eğitimi iş hayatında yaptığı çalışmalarla, pratik sektör tecrübesi ile kaynaştırmış, sadece ne iş yapacağını değil yaptığı işin neden ve sonuçlarını da bilen elemanlara  ihtiyacımız vardır.
  • Kaynaklarımızın çoğunluğunun İngilizce olması nedeniyle; yabancı dil sahibi ve araştırmayı bilen üniversite mezunu personel bulunamaması sorunu vardır. Küreselleşen lojistik sektöründe yurt dışı ilişkilerimizin artması nedeniyle bu sektörde çalışanların İngilizce bilen ve eğitimli kişiler olması gereklidir.
  • Lojistik zor bir sektördür. 7 gün 24 saat hareketin planlanması ve yerine getirilmesi gerekir. Okulunu bitiren gençlerimiz taşımacılık ve depolama olarak gördükleri lojistik sektörü yerine hizmet alan bir marka yaratan üretici firmaları tercih etmektedirler. Lojistik alanında hizmet veren taraftan çok hizmet alan tarafın cazip olması söz konusudur
  • Lojistik sektöründen hizmet alan firmaların beklentisi düşük maliyet ile yüksek kalitede hizmet almaktır. Bu anlayıştan kurtulamama söz konusudur. Hizmetin kaliteli olmasını beklerken diğer yandan şirketler kalitesiz rekabetin baskısı ile ucuz eleman çalıştırmaya yönelmektedirler. Hizmet kalitesi düşmektedir.
  • Şirketlerin büyüklüklerine ve yönetim tarzlarına göre ücret politikalarında farklılıklar yaşanmaktadır. Aynı işi yapan kişiler farklı şirketlerde çok farklı ücretler almaktadır. Bu da sektör içinde eleman transferinin artmasına ve bilginin kurum dışına kaçmasına neden olmaktadır. Bir iş tanımı ve standardizasyonu yoktur.
  • Yasal olmayan yollardan işçi çalıştırma yapılabilmektedir. Ücretlerin düşük gösterilmesi, dışarıdan taşeron kullanımı, izinlerin verilmemesi, fazla mesailerin işlenmemesi söz konusudur.

Bütün bu olumsuzluklara karşılık lojistik sektörü her anı heyecanlı ve düşündüklerimizi gerçekleştirebildiğimiz bir sektördür. Günümüzde okullarını bitiren gençlerimiz için çalışma hayatı hala okul fonksiyonunu göstermekte ve küçük şirketler büyük şirketlere eleman yetiştirmekte, Büyük şirketler küçük şirketlerde yetişmiş elemanları da kendi kadrolarına almaktadır. Daha sonra büyük şirketlerde yetişen elemanlar da ayrılıp kendi işlerini kurmayı denemektedir. Eleman devir hızının çok yüksek olduğu bu sektörde çalışmanın bir şans olduğuna inanıyorum. Her türlü zorluğuna rağmen sevince, sevilince bırakılmıyor.

Sevgilerimle,

Atilla Yıldıztekin
[email protected]

Bu yazı toplam 2924 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.