Ehliyet yenileme eziyeti ve bilmedikleriniz

Yeni ehliyet sistemine geçilmesi ile birlikte eskisinin 31.12.2022’ye kadar değiştirilmesi gerekiyor. Bunun için öncelikle hangi evrakların gerekli olduğunu öğrenip başvuru aşamasına geçmeniz lazım. Ama her şey göründüğü kadar kolay değil.

e-devlet’ten sabıka kaydımı çıkardım, interaktif vergi dairesine yenileme için değerli kağıt bedeli 13 lirayı yatırdım ve sağlık raporu için aile hekimimden randevu aldım. Buraya kadar her şey yolunda gitti. Aile hekimim hiçbir kalp sorunum olmamasına karşın, 0.5 mg tansiyon ilacı kullandığımdan yola çıkarak beni uzman kardiyoloji ve göz hekimine sevk etti. Ben de 60 yaşını geçtiğim için teferruatlı bir kalp muayenesinin benim için de iyi olacağını düşünüp Türk Kalp Vakfı’nın yolunu tuttum. EKG ve ulltrason sonuçları gayet iyi çıktı. Hiçbir sorunum yokmuş.

AMA SORUN ŞİMDİ BAŞLIYOR

Bu aşamayı geçtiğimi düşünerek elimde kardiyoloji doktorundan aldığım yazıyla bir hastaneye başvurdum. Kardiyoloji tamam sırada göz var diye düşünüyordum. Ancak, “Hayır efendim, ikisini de aynı hastaneden alacaksınız” dediler. “Tamam bir kez de sizin kardiyoloğunuza muayene olayım, ardından göze girerim” dedim. “Bizim kardiyoloji kesinlikle ehliyet için rapor vermiyor” dediler. Başka bir hastanenin yolunu tuttum. “Kardiyolojiden rapor veremeyiz. Raporu, yalnızca dahiliye ve gözden alabilirsiniz” yanıtı aldım. Tam 4 ayrı hastaneden kardiyolojiden rapor verilmediği söylendi. Tabi aile hekimimin kulaklarını çınlattım. Madem bu birimden rapor verilemiyor, niye beni oraya gönderiyorsunuz diye…

Sonunda Türk Kalp Vakfı’ndan aldığım EKG ve ultrason sonucuyla oradaki hekimin ilgili makama yazdığı “sağlıklıdır” yazısını gittiğim beşinci hastanedeki doktora ibraz edip, yardım çağrısında bulundum ve onun hoşgörüsüyle bu aşamayı da geçmiş oldum.

İKİ LİRA İÇİN BİR SAĞA, BİR SOLA KOŞTURDULAR

Neyse, raporu alınca Nüfus ve Vatandaşlık İşleri’nden randevu alıp, zamanında oradaki yerimi aldım. Sıram geldi, “her şey halloldu sonunda bu iş bitiyor” derken, biyometrik resmimin geçen yıla ait olduğunu söylediler. Hak verdim, ama bir şey daha söylediler ki, beynimden vurulmuşa döndüm. Ben ehliyet değişimi için değerli kağıt ücretini devletin güzel bir hizmeti olan İnteraktif Vergi Dairesi’ne yatırmıştım. Benden bu hizmet için 13 lira talep ettiler, ben de ödeyip dekontunu getirmiştim. Efendim o öyle olmuyormuş, 2 lira daha yatırmam gerekiyormuş. Bu 2 lira Polis Vakfı’na verilecekmiş ama interaktif daireden bunun tahsili olamıyormuş. Devlet bankalarından birine 2 lira ile birlikte önceden ödediğim 13 lirayı da yatırmalı; ya da herhangi bir vergi dairesine gidip 2 lirayı oraya yatırmalıymışım.

BANKA ATM’Sİ GİT PARAYI BOZDUR ÖYLE GEL DİYOR

Kan ter içinde ATM aramaya koyuldum. Aksilik, hiçbir devlet bankasında da hesabım yok. Neyse Halkbank’ın kartsız işlem hanesinden işlemi tamamlayarak son aşamaya geldim. 15 lira yatıracağım ama 50 liram var. Bunu hazneye koydum, kabul etmedi. Koştur koştur parayı bir simitçiye bozdurdum ve sonunda 2 lira eksik aldıkları için 15 lira daha ödediğim değerli kağıt bedeline ait makbuzu alıp işimi tamamladım.

Bu yazıyı da birilerinin başına gelmeden uyarı olsun diye yazdım. Kalın sağlıcakla.

Bu yazı toplam 2580 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.