Kapt. Ünal Benlialper

Kapt. Ünal Benlialper

Denizciliğimiz bu kafayla mı gelişecek?

Denizcilik sektöründe alınan yeni kararlara ve başlatılan yeni uygulamalara denizciler tepki gösterdi.

Amatör tekneciler, (özel tekne sahipleri) balıkçılar, deniz turizminin lokomotifi konumunda olan ticari yat ve yolcu teknesi sahipleri teknelerindeki motorlarını, CE belgeleri yetkili firmalarca onaylanmış olmasına rağmen başka bir ikinci el motorla değiştiremiyorlar.

Denizcilik sektöründe başlatılan bu uygulama balıkçıları, özel yat, ticari yat ve yolcu teknesi sahipleri ile yeni tekne yaptıracak olan denizcileri çok zor durumda bırakmıştır. Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik ve sosyal şartlar göz önünde bulundurulmadan başlatılan bu uygulama ile milyonlarca liralık değerler sokağa atılmakta ve vatandaş denizden soğutulmaktadır.

eski-motorlar.jpgDeniz sevgisinin toplum içinde günümüz şartlarında halen yeterli seviyelerde olmayışı ve denizcilik kültürünün, 8 bin üç yüz otuz üç kilometre sahil şeridine sahip bir ülkeye yakışır düzeyde benimsenmemiş olması ve Türk toplumunun ne acıdır ki bugün bile denize sırtını dönük yaşıyor olması gibi olumsuzlukların dikkate alınmadan gerçekleştirildiği bu ve buna benzer uygulamaların denizciliğimizin gelişmesine hiçbir katkısı olmayacaktır.

Alınan bu kararla denizciliğimiz çok ciddi boyutlarda ekonomik zarar görmüş ve denizciler de her yönden mağdur edilmişlerdir. Bütün emisyon değerleri teknik şartnameye göre hazırlanmış olan ikinci el motorların, yetkili firmalarca verilen CE belgeleri olmalarına karşın liman başkanlıklarının motorları işleme koymamaları denizcilere karşı başlatılan çifte standart olarak algılanmış ve büyük tepki görmüştür.

Türkiye bu kadar çok parayı çöpe atacak kadar varlıklı değildir. Denizcilerimizi sıfır motor almaya zorlamanın ve gereksiz yere mağdur etmenin geçerli hiçbir nedeni olamaz. Bu uygulama onları denizden uzaklaştıracak ve içlerindeki deniz sevgisini köreltecektir.

Umarım ilgili bakanlık bu konuyu yeniden değerlendirir ve binlerce denizcinin yüzünü güldürecek yeni kararlara imza atar.

Ş.Ünal BENLİALPER

Bu yazı toplam 4053 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.