İlhan Karaçay

İlhan Karaçay

Darısı Türkiye'dekilerin başına

Sizlere Hollanda'daki seçimleri anlatmadan önce, başlıkta kullandığım  'darısı' ve 'fanatik' kelimelerine açıklık getirmek istiyorum.

'Darısı başına' deyimi,.eskiden evlenenlerin başlarına atılan mısır ve tahıl tanelerinden kaynaklanan  bir sözdür.  O zaman konfeti olasaydı, 'Konfeti başına' diyecektik.

'Fanatik' deyimi ise 'Fan'dan kaynaklanmaktadır. Birinin seveni, taraftarı anlamını taşır. Ama 'tik' veya 'a tik' ile bu deyim daha da güçlendirilmiş, sonuçta 'aşırı taraftar' olarak kabul görmüştür.
Bu nedenle, benim kullandığım fanatik kelimesinden başka bir anlam çıkarmayınız.

Şimdi gelelim Hollanda'da yapılan Cumhurbaşkanlığı ve Millet meclisi seçimlerine...

24 Haziran'da Türkiye'de yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve Millet Meclisi seçimleri için yapılmakta olan propaganda mitinglerini yakından izlerken, oy kullanıp kullanmayacağım konusu açılmıştı. Benim kaydım Hollanda'da olduğu için oyumu Hollanda'da veya bir gümrük kapısında kullanabilirdim. Mersin'de gümrük kapısına gidip oy kullanma imkanım vardı ama ben Hollanda'ya gitmeyi tercih ettim ve hafta sonu Hollanda'ya geldim.
Dün, yurtdışında oy kullanabilmenin son günüydü. Sona kalıp dona kalmak da vardı ama, ben dün Amsterdam'daki seçim yerine gittim.
Daha önceki seçimde Uluslararası Fuarların yapıldığı RAİ'de yapılan oy atma işlemi, bu kez Türkler'e ait olan Rhone isimli büyük bir komplekste yapıldı.

Yakından tanıdığım bu yere giderken bu kez zorlandım. Zira, bildiğimiz yollar kapanmış, Rhone'ye giden yollar özel trafik levhaları ile  işaretlenmiş. Türkçe ve Hollandaca levhalar sayesinde, seçim bölgesi ve park alanlarına rahatça ulaşılabiliyordu.
Rhone salonlarına girildiği zaman, ilk salonda 8 sandık, ikinci salonda da 4 sandık yer alıyordu. Oy kullanmak için sandık seçimi için bakışırken, her sandıktan 'Buyurun İlhan bey, burada oy kullanın' şeklinde davet sesleri çıkıyordu. Sonunda, fotoğrafta gördüğünüz dostların bulunduğu sandıkta oyumu kullandım ve vatandaşlık görevimi yerine getirdim.

Salonda, sandık başlarında görev yapan partili yurttaşlarımızın kimi görev başında, kimi de mola sırasındaydı. Ülkücüler'in Hollanda lideri olan Murat Gedik'in etrafında MHP'li sandık görevlileri toplanmıştı. O anki fotoğraf karesini aşağıda bulacaksınız.

Amsterdam'daki başarılı organizasyonun mimarı olan Başkonsolos Tolga Orkun'u 'devriye' gezerken gördüm. Devriye'den kastım, Başkonsolosumuzun birinci günden son güne kadar salon içinde ve dışında yaptığı kontrollardan söz etmektir. 
Zira, Hollandalı politikacılar ve medyacılar, Türkler'in Hollanda'da oy kullanmalarından hiç de hoşnut değillerdi. Politikacılar ve medyacılar, hükümetin , Türkler'in oy kullanmasına yasak getirmesi için çeşitli senaryolar yazıyorlardı. 'Türkler birbirlerine girecekler' ve  'Birbirlerine siyasi düşmanlık besleyen Türkler kargaşa çıkaracaklar'  gibi iddialarla ortalığı karıştırmaya çalışanların umutları suya düşmüştü.
Başkonsolosa, 'Durum nedir' diye sorduğum zaman aldığım cevap şu oldu: 'Oy verme işlemi başladığı günden son güne kadar ortalıkta huzur ve güven hakimdi. Oy kullanmaya gelen yurttaşlarımızın kime oy verdiği veya vereceği söz konusu bile olmadı. Siyasi partiler adına görev yapan yurttaşlarımız da ahenk içinde çalıştırlar. Her sabah karşılaştıkları zaman birbirlerine sarılıyorlar ve hal hatır sorarak işe başlıyorlardı. Benim ile de sarmaş dolaş oluyordu bu yurttaşlarımız.'.
Başkonsolos bunları anlatırken yanımızda bizi dinleyen, adını özellikle belirtmeyeceğim bir genç söze karıştı ve, 'Başkonsolosumuz çok haklı. Ben bu sandıkta HDP'yi temsil ediyorum. Ben de diğer yurttaşlarım ile sarmaş dolaş oluyordum' diyerek Başkonsolosun anlattıklarını perçinledi.

Rekor katılım

Türkler, üçüncü defadır oy kullandıkları Hollanda'da, bu kez katılım rekoru kırdılar. Daha önce Amsterdam'da 42 bin oy kullanmış olan Türkler, bu kez 47 bin oy kullandılar. Türkler, Hollanda genelinde 110 bin oy kullanarak bir rekora imza attılar.

Türkiye'deki seçmenlerin de katılım rekoru kırmaları gerektiğini belirten Hollanda Türkleri şöyle konuştular: 'Oy vermek demokrasinin gereği olduğu gibi, vatan borcudur. Bana ne diyenler yanlış yaparlar. Yurtdışında oy kullanamadığımız yıllarda, oy kullandırmak için uçaklarla, otobüslerle Türkiye sınırına götürülen yurttaşlarımızı unutmadık. Oy atmak sadece fanatiklere bırakılmamalı. Amaaan sende diyerek oy atmazsak, milli irade sağlıklı olmaz.'

Hollanda'daki seçimlerde olduğu gibi, yurtdışındaki tüm ülkelerde seçimlerin huzur ve güven içinde yapıldığı ve de katılım rekorları kırıldığı haberleri geliyor.
karacay-secim.jpg

Bu yazı toplam 1939 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.