Dr. Güntürk Üstün

Dr. Güntürk Üstün

“Cunard”dan Erken Fakat Hayli Anlamlı Bir Kutlama

Bu satırları okuyan LOJİPORT’taki köşemin takipçilerinin önemli bir bölümünün anımsayacağı gibi, geçtiğimiz “8 Mart” Cuma günü uluslararası nitelikte bir etkinlik olan “DÜNYA KADINLAR GÜNÜ” idi. Söz konusu anlamlı gün neredeyse bütün dünya ülkeleriyle Türkiye’de çok sayıda çeşitli ve renkli aktivitelerle kutlandı.

Diğer yandan, belirttiğim uluslararası etkinlikler içerisinde bir tanesi özellikle ticari denizcilik dünyası profesyonelleriyle benim gibi denizyolu amatörlerinin dikkatli gözlerinden kaçmadı diyebilirim.

gunturk.png

Dünya kruvaziyer sektörünün en köklü ve saygın şirketlerinden “Cunard,” kurulduğu 1838 senesinden bu yana genel merkezi Birleşik Krallığın önemli liman şehirlerinden Southampton olan bir ticari denizcilik kuruluşudur. 1998 yılında kısmen, ertesi sene ise tamamıyla Miami (Florida) merkezli Amerikan-İngiliz “Carnival Corporation & PLC” bünyesine katılmıştır. Halen “Carnival UK” grubu tarafından işletilmesine karşın, tıpkı “Carnival Corporation” bünyesindeki İtalyan “Costa Crociere” gibi özgün kimliğini korumayı başarmış ender gemicilik kuruluşlarından biri olduğu söylenebilir. İşte bu ünlü “Cunard” şirketinin Avustralya bölümü, geride bıraktığımız 2 Şubat 2019 cumartesi günü Brisbane Limanı’nda demirli “Queen Victoria” kruvaziyerinde erken bir “8 Mart-Dünya Kadınlar Günü” kutlaması gerçekleştirdi. Bu ilginç etkinlik, hem Avustralya hem de dünya kadınlarının denizcilik sektörünün pek çok kademesinde giderek artan sayılarda rol/görev alarak gerçekleştirdikleri anlamlı ve değerli katkıyı kutlamak üzere düzenlenmişti. Çoğunluğu Brisbane Liman bölgesi bayan görevlilerinden oluşan 120 kişilik davetli grubu “Queen Victoria”daki sabah çayını takiben, görkemli gemiyi özel bir tur eşliğinde gezme fırsatı da buldu. Davetin ev/gemi sahipliğini üstlenen “Carnival-Avustralya” grubu başkanı Bayan Ann Caroline Sherry [yukarıdaki fotoğrafta sağdan ikinci sırada görülen]’nin önemli konukları arasında Queensland eyaleti başbakanı Bayan Annastacia Palaszczuk [yukarıdaki fotoğrafta sağdan üçüncü sırada görülen] ve Brisbane Limanı (PBPL) başkanı Bay Jeremy Maycock Maycock [yukarıdaki fotoğrafta en sağda görülen] vardı. Bayan Sherry toplantıda yaptığı konuşmada, gerek “Cunard” gerekse de “Carnival Corporation”a dahil diğer kruvaziyer kuruluşlarında, aşılması şart birtakım engellere rağmen özellikle “süvari-kaptan” ve “güverte zabiti-2. kaptan” konumundaki görevlilerin sayısında artış görülmeye başlandığını belirterek, “Cunard”ın bir diğer gemisi olan “Queen Elizabeth”in şu anki süvarisinin/kaptanının Bayan Inger Klein Thorhauge olduğunu da sözlerine ekledi.

 “Cunard/Cunard Line”ın halen aktif biçimde seferlerini sürdüren 3 adet dev kruvaziyeri bulunuyor ki bunlar, “Queen Mary 2 (QM2®)”, “Queen Victoria (QV®)” ve “Queen Elizabeth (QE®) adlı gemilerdir. Her 3 gemi de, 2011’den bu yana bağlama limanı olarak Bermuda’nın Hamilton kentine kayıtlıdır. Şirket 184. kuruluş yıl dönümü olan 2022 senesinde, İtalya’da inşa edilecek ve henüz adı belirlenmemiş dördüncü ve filosunun en büyük kruvaziyerini denizlerle buluşturmayı planlıyor. “Cunard”ı “Cunard” yapan en önemli nitelikler arasında hiç şüphesiz halen tarihi ve efsanevi yolcu gemisi güzergâhı olan “Southampton-New York City” arasında düzenli seferleri aksatmadan sürdürmesi gelmekte. Bazılarınızın hemen hatırlayacağı üzere, söz konusu meşhur transatlantik hattı “Jet Çağı”nın ulaştırma camiasına girmesiyle birlikte, 1960’ların sonuna doğru hayli hüzünlü biçimde denizcilik tarihine gömülme evresine ulaşmıştı.

kadinlar-gunu.jpgDünya (Uluslararası) Kadınlar Günü, gezegenimizdeki kadınların sosyal, ekonomik,  kültürel ve siyasi başarılarını kutlayan küresel bir bilinçlendirme günüdür. Esas misyonu, hemen hemen tüm alanlarda cinsiyet ayrımcılığına karşı cinsiyet eşitliği düşüncesini yaygınlaştırıp geliştirmektir. 1975 senesinden bu yana Birleşmiş Milletler (BM) örgütünün öncülüğünde, her yılın “8 Mart” günü farklı ülkelerde farklı yoğunluktaki etkinliklerle kutlanagelmektedir. Etkinliklerin bu seneki ana teması ise “BalanceForBetter/Daha İyisi İçin Denge” olarak belirlenmiştir. 2019 yılı kutlamalarında “denge” temasının ön plana çıkarılmasındaki amaç, “dengeli bir dünyanın daha iyi bir dünya olduğu” ve “cinsiyetler arasında günlük iş/çalışma hayatı koşullarında daha dengeli bir dünya kurmaya nasıl katkıda bulunulabileceği” konularını ön plana çıkarmaktan kaynaklanmaktadır. Ayrıca “çalışma hayatı ortamında kadın-erkek eşitliği hakkındaki önyargıların silinmesi amacıyla toplumdaki farkındalığı artırıp, ilgili eşitlik için harekete geçilmesi” de yine bu seneki   “8 Mart-Dünya Kadınlar Günü” kutlamalarında sıkça vurgulanan önemli mesajlar arasında yer almaktaydı.

kadinlar-gunu2.jpg

Sıklıkla belleklerimizden çıkabilir ama biz erkekleri “Dünya” denilen zorlu, adil olmayan ve ölümcül meydan savaşının ortasına değişik koşullarda koyup, ellerinden geldiğince asla yalnız ve çaresiz bırakmayanlar annelerimiz, yani kadınlardır. Ve hepimiz söz konusu savaşta mümkün olduğunca uzun süre hayatta kalmanın püf noktalarını şaşılacak biçimde babalarımızdan çok, köklü ve geniş “Amazonlar Ailesi”nin en sevecen, yürekli, esirgeyici, bağışlayıcı ve dayanıklı üyesi olan annelerimizden öğreniriz [Ne ilginçtir ki yeryüzü topraklarındaki ömür tüketen meydan savaşımızda, bir kadın olarak annelerimiz, ileriki erişkinlik yıllarımızda kişiliğimize ve aile örgümüze ters düşebilecek bayanlarla ciddi ilişkilere girmeme konusunda da bizi babalarımızdan daha fazla uyarırlar. Daima uygun biçimde annelerimizce yapılan bu uyarılara pek kulak asmayanlarımızın yaşantılarında birtakım “şok sürprizler” ile karşılaşma gerçekliğini ta baştan kabullenmeleri gerekiyor!]

Gitgide süratle yaşlanıp hastalanmaya başlayan gezegenimizden sağlıklı ve genç kalma konusundaki müthiş beceriklilikleri ve de benzersiz zekâ ve zarafetleriyle gözümüzü gönlümüzü açan çalışkan, anlayışlı ve saygıdeğer kadınlar hiç eksik olmasın! Ülkemiz ve dünya kadınlarının emek ve özveri bileşimi bu önemli gününü bir defa da ben içtenlikle kutluyorum.

Verimli günler ve gelecek pazar yine bu sütunda görüşmek üzere.

Bu yazı toplam 1731 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.