Bu TEMSA’ya şapka çıkarılır

Hafızaları zorlayarak başlamak istiyorum. Yıl 2009, ABD’de başlayan iflas dalgası Avrupa’ya sıçramış, koca koca firmalar birer birer kapısına kilit vuruyordu. Global yangın, ne kadar teğet geçtiği söylense de, bizi de vurmuştu. Özellikle yerli otobüs üreticilerimiz TEMSA ve BMC, yüzde 90’lara varan üretim kaybı ile krizden en çok etkilenen firmalardı.

O yıllarda Temsa, önce Adapazarı'ndaki kamyon fabrikasını sattı. Ardından da, yüzlerce mühendisin işine son verilerek, Gebze’deki Ar-Ge tesisinin kapısına kilit vuruldu.

YIL 2013, TEMSA GLOBAL SATIŞA ÇIKIYOR

Aradan yıllar geçiyor.  Sabancı Holding’in otobüs ve midibüs segmentlerinde üretim ve ihracat yapan bağlı ortaklığı Temsa Global'de satış dahil stratejik opsiyonları değerlendirmek üzere Credit Suisse'i yetkilendirdiğini öğreniyoruz. O dönemde Bayraktar Otomotiv ve Anadolu Grubu’nun satın alma girişimleri olduğu ulusal medyada yer buluyor.

YIL 2015 6 YENİ ÜRÜN ÇIKARILDI, 2016’DA 9 YENİ ÜRÜN PİYASADA OLACAK

Ortada satış söylentileri dolaşırken, yıllarca Sabancı Grubu bünyesinde çeşitli kademelerde çalışan Kimya Mühendisi Dinçer Çelik, Temsa Global’in kaptan köşküne yerleşiyor. Adana’daki otobüs üretiminde adeta gaza basılıyor. Yeni genel müdür Dinçer Çelik ve ekibiyle birlikte, firmanın yıllardır aşağı yönü gösteren grafikleri yine yukarıya dönüyor.

2015’te tüm ürün segmentlerinde satış adetlerini yükselterek 2014 yılında 1.700’ü aşan satış seviyesi elde eden TEMSA, TUİK verilerine göre 2015’te bu rakamı 2.250’ye yaklaştırıyor ve %30 büyüme gerçekleştiriyor. 2015 yılında 6 yeni ürünü pazarla buluşturan TEMSA, 2016 yılında ise pazara 9 yeni ürün sunacağını açıklıyor.

TEMSA’DA ÖNE ÇIKANLAR

  • Yeniden kurulan Ar-Ge ekibinin büyük başarısı olarak nitelendirilen bir çalışmayla Temsa’da "Akıllı otobüs devri” başladı.  Firma, kendi üretimi Avenue iBUS aracının ilk lansmanını Transist Fuarı'nda gerçekleştirdi.
  • Elektrikli otobüs MD9 electriCITY üretildi. Aselsan ile yapılan işbirliğiyle haziran ayında lansmanı yapılacağı söylenen Türkiye’nin ilk %100 yerli elektrikli otobüsü Temsa markalı olacak.
  • Her segmentte ürünü olan tek şirket unvanını aldı.
  • 27-29 koltuklu midibüs segmentinde 2014'te olduğu gibi 2015'te de %43 ile yılı lider tamamladılar.
  • 2010 yılında girdikleri ABD pazarında 700'ü aşkın otobüse ulaştılar, bu rakamın yıl içinde 1.000’i aşmasını bekliyorlar. 

ÇİNLİLER, YAKIN TAKİPTE

Temsa, son yıllarda yaptığı bu ataklarla global markaların da dikkatini çekti. Özellikle Avrupa ve ABD pazarlarını hedefleyen Çinli firmalar işbirliği yapmak için Temsa'nın kapısını aşındırıyor. İzdivaç için fırsat kollayan Çinli bir firmanın Temsa’dan 50 kat büyük ve bir o kadar da ciroya sahip olduğunu söylersek abartmış olmayız.

Çok değil 5 yılda dipten zirveye çıkabilmek her babayiğidin harcı değildir. Temsa’nın da bu başarısına şapka çıkarılmaz da ne yapılır?

Saygılarımla. 

Bu yazı toplam 2455 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.