Dr. Güntürk Üstün

Dr. Güntürk Üstün

Bu Adalarda Otomobil Yok, Hayat Var!

“Ada” sözcüğü, alımlı Türkçemizde hem en sevdiğim, hem de şiir-düzyazı tüm kalem sahipliğine özenen denemelerimde sıklıkla kullandığım kelimelerdendir. Bunda, söz konusu güzel sözcüğün bana yıllardır hemen her duyuşumda “Kuşadası”nı, “Prens Adaları”nı ve boylu boslu genç ve çekici kadınları anımsatmasının önemli rolü vardır. Öte yandan, giderek küreselleşen ve hem insan, hem de araç açısından kalabalıklaşan gezegenimizde artık öyle her “ada”da bırakın sürekli yaşamayı, bir süreliğine tatil yapmanın bile kolayca olanak dahilinde olmadığının da bilincindeyimdir. O nedenle, aniden ortaya çıkan özlemle karışık bir kararla LOJİPORT’taki bu pazar gününe ait köşe yazımı, yollarını başta otomobil olmak üzere bütün motorlu taşıtlara kapatmış, trafik derdine ve hava kirliliğine yabancı, dünyamızdaki şanslı (ve ne yazık ki azınlıktaki) en popüler “ada”lara (denizlerdeki “ada”lara) ayırdım [Irmak ya da göllerdeki “ada”ları bu yazıya dahil etmedim]. Dileyenlerin göz gezdirebileceği, olanağı olanların ziyaret de edebileceği, tarafsız kaynaklara dayandırmaya çalıştığım aşağıdaki listede yer alan ilgili “motorlu araçsız” ünlü “ada”ların sadece adlarını yazmakla kalmayıp, ait oldukları ülkeleri de parantez içinde ekledim. Bundan başka, söz konusu “ada”ların isimlerini her duyuşumda/okuyuşumda bende yarattıkları çağrışımları, dozunda şiirsellik yardımıyla bir veya birkaç kısa cümle ile süsleyip, kendimce onurlandırmayı yeğledim. Köşemin sadık okurları rahatça anımsayacaklardır. Geçmişte, yine bu sütunda kendileriyle paylaştığım farklı başlıklara/konulara ait listeler gibi, bu bir tür “Adalar Özel” listemin de “eksiksiz/tam” olmak gibi bir hedefi elbette bulunmamaktadır! Arzu eden “adasever”ler ortaya çıkardığım listeyi kendi kişisel tercih ve tecrübeleri doğrultusunda uzatıp kısaltabilirler. Biraz ütopik ve aşırı kaçacağını bilmeme rağmen, eğer mümkünse, ben bir “ada”da bisiklet dışında başka hiçbir taşıta yer olmamasından yanayım [Darılmaca/Gücenmece yok elektrik enerjisiyle çalışan tüm motorlu araçlar! Tamam, hepiniz çevre dostusunuz ama son sözüm yine “hayır”].                            

Bu satırları okuyan herkes; eğer hazırsanız, iskeledeki irili ufaklı candaş deniz taşıtları da hazır ve sabırsızlıkla bizleri bekliyorlar. Duruma (ve düşünüze) göre seçin seçebildiğinizi! Bugünkü edebi denememde, “ada”lara gidecek yolcu motoru da var, Şehir Hatları vapuru da! Deniz otobüsü de var, feribot da! “Peki ya deniz taksi, ya vaporetto?” diyenleri duyar gibiyim. Meraklanmayın, onlar da mevcut!

Keyifli okumalar, verimli günler ve gelecek pazarki yazımda görüşmek üzere.

prens-adalari-800x500_c.jpg

“MOTORLU ARAÇSIZ” POPÜLER ADALAR

- Prens Adaları [İstanbul/TÜRKİYE]: “Birkaç istisna dışında gerçekten de ‘motorlu araçsız’ bu adalardan benim favorilerim Büyükada, Heybeliada, Kınalıada ve Burgazada.” “Liman römorkörlerinin bana aktardığına göre, sanılanın aksine, devasa kruvaziyerlerin gözdesi Büyükada değil, Sedef Adası imiş.” “Aslında İstanbul’a o kadar da uzak sayılmazlar ama nedense buradan hiç yakın görünmüyorlar!” “Hayatım, gene mi tempolu sabah yürüyüşü? Heybeli’de daha hızlı yürürüz, inan! Haydi önce taksi sonra doğruca vapur!” “Açıl Gebze-Halkalı banliyö treni hattı açıl! Açıl da, Ataköy’den Bostancı İskelesi’ne ulaşmak nostaljik olduğu kadar süratli de olsun!”

- Hydra/İdra [YUNANİSTAN]: “Cazibesiyle diğer tüm Yunan Adaları’na adeta ‘Hodri meydan’ diyor.” “Yapıtlarına öykünmek yerine, yazdıklarından öğrenmek yolunu seçtiğim “kadim ustalarım”dan ikisinin, Henry Miller ve Leonard Cohen’in anılarına içten saygılarımla!” “Bay Leonard Cohen, beni duyamayacağınızı biliyorum fakat yine de belirtmeden edemeyeceğim ki, koyu hayranlarınızın ve ‘Hydra’lıların internetteki yorumlarına göre eviniz gayet iyi durumda, sadece sizi inanılmaz derecede özlüyormuş!”

- La Graciosa [Kanarya Adaları/İSPANYA]: “Restoranları mükemmel ve plajları harika. Kaldığım otel de ultra rahat. Acaba Tenerife’ye dönüşümü biraz geciktirsem mi?”

- Venice Lagoon Islands/Venedik Lagünü Adaları [Venedik/İTALYA]: “Adriyatiğin ve İtalya’nın tartışmasız, Akdeniz’in tartışmalı ‘inci’si efsanevi yarımada Venedik bana göre romantizm açısından Paris’in biricik rakibidir.” “Bence Venediğin Paris’e göre en büyük kozlarının başında, deniziyle birlikte civarındaki adalar gelir ki, içlerinde en beğendiklerim Murano, Burano ve Lido’dur.”

- Île de Porquerolles/Porquerolles Adası [FRANSA]: “Chère Margot, si tu ne m'invites pas, dis-le ouvertement s'il te plaît! Je ne ferai donc pas la queue pour le visa./Sevgili Margot, eğer beni davet etmeyeceksen açıksa söyle lütfen! Böylece ben de vize için hiç kuyruğa girmem.” “Gidip görenlerin söyledikleri hep aynı: Burası Fransız Rivierası’nın esas sessiz cenneti!”

- Sark Island/Sark [BİRLEŞİK KRALLIK]: “Geceleri samanyolu ile göz göze gelmek için ideal bir adacık.” “Traktör görürseniz, şaşırmayın!” “Fransa’ya İngiltere’den daha yakın bir coğrafi konuma sahip.”

- Caye Caulker/Caya Caulker Adası [BELİZE]: “Karayip Denizi’nde kaygıdan yana fakir mi fakir, kendine özgü davranış ve karakteri olan bir ada.”

- Bald Head Island [Kuzey Karolina/AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ]: “Dear Edwina, do you still keep the poems I wrote for you?/Sevgili Edwina, senin için yazdığım şiirleri hâlâ saklıyor musun?” “İnsan bu adada ya evlenmeli ya da bütçesine uygun bir sahil evi satın almalı!]

- Rottnest Island [AVUSTRALYA]: “Otomobil yasak ama özel ada otobüslerine izin var!” “Burada bir gün daha kalırsam, bu yaştan sonra sörf yapmayı öğrenmeye kalkışabilirim!”

Bu yazı toplam 1356 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.