Bomba Gibi Haberlerim Var!

Farklı siyasi partiler,“ partilerin lojistik ile ilgili vaatleri” yazımdan sonra beni aradı, seçim programları için düşündükleri lojistik ile bazı vaatleri hakkında bilgi verdi ve yorumlarımı istedi. Onların bazı vaatlerini, sizinle paylaşmak isterim.

 1. Lojistiğin ve kapsamının resmi tanımı yapılacak ve ulusal lojistik politikası oluşturulacaktır.
 2. Türkiye’nin lojistik maliyetini gösteren yıllık çalışmalar yapılacak ve duyurulacaktır.
 3. Ulaştırma Bakanlığı yerine Lojistik Bakanlığı kurulacaktır ve telekomünikasyon faaliyetleri, bu bakanlığın bünyesinde yer almayacaktır. Bu bakanlığın bünyesinde bütün ulaşım türleri, depo yönetimi ve liman yönetimi genel müdürlükleri oluşturulacaktır.
 4. Sadece lojistik ile ilgili davalara bakacak ihtisas mahkemeleri veya tahkim kurulacaktır.
 5. Lojistik ile ilgili faaliyetleri temsil eden derneklerin ve lojistik eğitimi veren yüksek öğrenim kurumlarının oluşturacağı “Lojistik Komisyonu” kurulacaktır. Bu komisyon, Lojistik Bakanlığı’nda temsil edilecektir ve lojistik ile ilgili yasal düzenlemelerde bu komisyonun yorumları dikkate alınacaktır.
 6. Yurtiçi karayolu taşımacılığında akaryakıttaki ÖTV sıfırlanacak ve KDV oranı düşürülecektir.
 7. Yurtiçi lojistik faaliyetlerden alınan KDV oranı, tek basamaklı olacak şekilde düşürülecektir.
 8. Lojistik firmalarının çalışanlarına, özel pasaport verilecek ve bu çalışanların daha rahat ve daha hızlı seyahat etmeleri sağlanacaktır.
 9. Lojistik ile ilgili faaliyetlerde çevrenin korunmasına yönelik yapılacak yatırımların % 50’si, devlet tarafından karşılanacaktır.
 10. Lojistik AR-GE faaliyetleri yapan firmalara özel teşvikler verilecektir.
 11. Elektrikli hafif ticari araç üretimi ve bu araçların kullanılması için teşvikler verilecektir.
 12. Yurt dışında lojistik ile ilgili faaliyette bulunan firma veya firmaları satan almak isteyen Türk firmalarına özel teşvikler verilecektir.
 13. Lojistik ile ilgili faaliyetlerinin % 50’den fazlasında dış kaynak kullanan firmalara özel teşvikler verilecektir.
 14. Türkiye’nin önemli ihracat noktalarına olan mal akışını kolaylaştırmak için Lojistik Bakanlığı bünyesinde oluşturulacak şirket ile seçilecek özel ülkelerde tesisler satın alınacak ve Türk ihracatçı firmalarına özel imkânlar sağlanacaktır.
 15. İthalat ve ihracat işlemlerinde Türk firmalarını kullanan firmaların navlun bedelleri, gümrük işlemleri esnasında hemen geri ödenecektir.
 16. Lojistik ile ilgili meslek liseleri kurulacak, lojistik eğitimi veren üniversitelere özel teşvikler sağlanacak ve buradan mezun olanları çalıştıran firmalara özel istihdam teşviki verilecektir.
 17. Teşvik kapsamındaki illerde lojistik ile ilgili faaliyetler için yatırımlar desteklenecektir.
 18. Liman, depo ve benzeri lojistik alt yapı için yapılan inşaat ve ekipman yatırımlarının % 50’si, devlet tarafından karşılıksız karşılanacaktır.
 19. Büyük şehirler için özel lojistik bölgeler oluşturulacaktır. Halkın tüketimi için gelen mallar, bu bölgelerde konsolide edilecek ve elektrikli hafif ticari araçlar ile dağıtılacaktır.
 20. İç suyolu taşımacılığı için Karadeniz, Marmara, Ege ve Akdeniz’e dökülen nehirler ıslah edilecek, bu nehirleri bağlayan kanallar ve geçişleri kolaylaştırmak için havuzlar yapılacak ve İç Suyolu Ulaştırması Genel Müdürlüğü kurulacaktır.

Umarım, seçimden sonra bu vaatler, hemen olmasa da kısa ve orta dönemde hayata geçirilir. Yukarıdaki vaatler, kulağa çok hoş geliyor ama, bugün 1 Nisan J Her gününüz, 1 Nisan gibi hep neşeli olsun. Saygılarımla,

Bu yazı toplam 2259 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.