Bizde Andreas Lubitz(ler) olabilir mi?

Germanwings uçağını düşüren pilot, eğitimine intihar eğilimi nedeniyle ara vermiş… /www.hurriyet.com.tr/dunya/28598567.asp)

İstanbul’da şehir hatları vapurlarında çalışan kaptan, intihar etmek için idaresindeki vapuru Karadeniz’den gelen LPG yüklü gemiye çatıştırırsa ne olacak?

Hızlı feribot veya deniz otobüsü veya arabalı vapuru veya İstanbul Boğazı’nda çalışan deniz motorlarının kaptanı, intihar etmek için idaresindeki tekneyi başka bir tekne ile çatıştırırsa ne olacak?

Banliyö veya Hızlı Tren (kendi tanımları ile yer uçağı) veya diğer trenlerin makinisti intihar etmek için idaresindeki treni yavaşlatmayıp bütün hızıyla hortuvara (kör yol tamponu) çarptırırsa ne olacak?

Şehirlerarası otobüsünün veya dolmuşun veya personel servisinin veya okul servisinin veya belediye otobüsünün şoförü, intihar etmek için kullandığı aracı, bütün hızıyla karşıdan gelen araca veya karşıdaki binaya çarptırırsa ne olacak?

Meşhur 500 T şoförü, emniyet şeridinde giderken, intihar etmek için kullandığı aracı bütün hızıyla diğer araçlara çarptırırsa ne olacak?

Kaptanlar ve gemi adamları için Gemi Adamları Sağlık Yönergesi, makinistler için TCDD Beden Yetenekleri ve Psikoteknik Yönergesi ve sürücüler (şoförler) için Karayolu Taşıma Yönetmeliği ve Karayolları Trafik Yönetmeliği; insanları taşıyan gemi, tren ve otobüs & minibüs kullanan kişilerin “psikolojik” durumlarının “psikoteknik” ile ölçülmesini ve eğer gerekli şartlara uygun değilse bu kişilere “ehliyet” veya “lisans” verilmemesine veya bunların geri alınmasına yönelik yasal uygulamaları getiriyor.

Psikoteknik sayesinde bu kişilerin psiko-motor (tepki, hız, göz, el ve ayak koordinasyonu vb.);  zihinsel (algı,dikkat, hafıza, muhakeme vb.); tutum-davranış, alışkanlık ve kişilik özelliklerinin (risk alma, saldırganlık, sorumluluk, öz kontrol vb.) ölçülmesi ve beceri ve yetkinlik açısından uygunluğu-yeterliliği hakkında bir sonuca varılması amaçlanıyor.

Bildiğim kadarıyla “psikoteknik” uygulaması, psikomotor ve zihinsel özelliklere yönelik sonuçları (kullanabilir veya kullanamaz ve devam edebilir veya geri alınmalı) somut olarak verebiliyor. Ya kişilik özelikleri…özellikle intihar” eğilimi olup olmadığı ölçülebiliyor mu?

Hep “keşke onlar gibi olsak” diyerek gıpta ettiğimiz ve “kuralcı ve dikkatli” olarak tanımladığımız ettiğimiz Almanya’da bile pilotun Germanwings kazasındaki gibi “intihar eğilimi” olduğu gözden kaçabiliyor veya eksik yapılabiliyor veya ihmal edilebiliyor.

Bizde durum nedir? Ya! Onlar da Alman pilot gibi yaparsa....?

* 500 T, Tuzla Şifa Mahallesi’nden Zeytinburnu Cevizlibağ arasında trafiğin normal olduğu durumda 150 dakikalık yolculuk süresi, 98 kilometrelik yol mesafesi ve 87 durağı ile İstanbul’un hem en uzun hem de en çok bilinen hattı.

Saygılarımla, 

Bu yazı toplam 1828 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.