BİR YIL BÖYLE GEÇTİ

Merhaba,

2009 yılını tamamlamamıza az bir süre kaldı. Sizlere, DTO İzmir Şubesi olarak yıl içerisinde hayata geçirdiğimiz çalışmalarımızın birkaç tanesini anlatmak istiyorum.

Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi tarafından topluma, özellikle gençlere ve öğrencilere deniz sevgisi, deniz temizliğini aşılamak ve denizcilik ekonomisinin ülkemiz için önemini anlatmak amacıyla “Resim ve Kompozisyon Yarışması” düzenleniyor. Bir başka amaç ise,“Denizci Millet, Denizci Ülke” ilkesini, çocuklardan başlayarak kamuoyuna mal etmeye çalışmak.

Bu itibarla son 3 yıldır İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği halinde yapılan “Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi İlköğretim Okulları Resim ve Kompozisyon Yarışması” na, 2009–2010 eğitim ve öğretim yılında da devam edildi. Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetimi tarafından resim yarışmasının konusu, “Deniz ve Çocuk”, kompozisyon yarışmasının konusu ise, “Deniz ile ilgili bir film çekmek isterseniz, filminizde neyi anlatırsınız?”olarak belirlendi. Yarışmanın ödül töreni, 27 Nisan 2010 Salı günü olarak belirlendi.   ***                      ***                      *** Uluslararası Kıyı ve Deniz Temizliği Günü, 3 Ekim 2009 Cumartesi tarihinde Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi, DenizTemiz Derneği/TURMEPA İzmir Şubesi ile İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen organizasyon ile Seferihisar Limanı’nda kutlandı. Deniz ve çevre temizliğinin öneminin vurgulandığı etkinlik kapsamında, gönüllüler ve ilköğretim okulu öğrencilerinin katılımı ile deniz temizliği gerçekleştirildi, dalgıçlar tarafından dip temizliği yapıldı. Kıyı temizliğinin ardından ise öğrenciler tarafından ‘deniz sevgisini ve temizliğini’ anlatan şarkılar söylendi.   ***                      ***                      ***   Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Başkanı olarak bir hayalim vardı. Tüm yurtta coşku içerisinde kutlanan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında denizden resmi geçit ve gece fener alayı düzenlenmesi. Bu hayalimizi gerçekleştirmek üzere İzmir Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve Güney Deniz Saha Komutanlığı ile birlikte harekete geçtik. Ortak yapılan pek çok toplantıların ardından hazırlıklar tamamlandı ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda protokol denizden selamlandı ve gece fener alayı coşkusu yaşandı. Denizden resmigeçit törenlerine; Güney Deniz Saha Komutanlığı’na bağlı TCG Önder ve İZDENİZ’e ait ‘Gölcük’ yolcu gemisi, 30 adet balıkçı teknesi, “Engelli Değil Yelkenli” projesi kapsamında 2 adet RS Vision yelkenli tekne ile işitme engelli yelkenciler ve yelken kulüplerinden toplam 18 yat ve 4 motor yat ,İzmir İl Emniyet Müdürlüğü Deniz Limanları Şube Müdürlüğü’ne bağlı Polis-5 botu, İzmir Gümrük ve Muhafaza Başmüdürlüğü Kaçak İstihbarat Gümrük Muhafaza Müdürlüğü Cumhuriyet Botu, Türkiye Denizcilik İşletmeleri İzmir İşletmesi Müdürlüğü’ne bağlı Pilot-66 botu, İzmir Tarım İl Müdürlüğü’ne bağlı Yalıçapkını teknesi, TURYOL’a bağlı Kırçıloğlu 2 yolcu motoru katıldı.

Bizler göreve geldiğimizde kalıcı ve etkili faaliyetlerde bulunmamız gerektiğini biliyorduk. Bunu başardığımıza ve İzmir’de, “Deniz Ticaret Odası”nı denizcilik ve deniz ticareti konusunda bir referans noktası haline getirdiğimize inanıyoruz.

Sevgilerimle…

Bu yazı toplam 1488 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.