İlhan Karaçay

İlhan Karaçay

Bir musibetin ortaya attığı soru: Nerede yaşanabilir?

Koronavirüs illeti, bize bir gerçeği daha öğretti. Kadercilik yerine gerçekçilik.
Her yılın mart ayı sonunda üç aylığına gittiğimiz Mersin’e, bu yıl korona salgını nedeniyle gidememiştik.
Daha sonra ben, bir iş takibi için tek başıma Mersin’e gittim. Hem de otomobil ile…

Pek zorluk çekmediğim Avrupa yollarında, öylesi güzel yerleşim yerlerinden geçtim ki, ister istemez, ‘Aaah ah, şuralarda bir evim olsaydı’ diye hayıflanırken, o cennet yerleşim yerlerinde yaşanan gerçekleri bilmiyordum tabii. Kim bilir, korona illeti belki de o yerleri bir cehenneme çevirmişti.

ilhan-karacay.jpegDaha sonra vardığım, benim cennetim olan Mersin’deki evimde, tek başıma yaşamanın yarattığı hoşnutsuzluğun yanında, bir de korona illetinden uzak durmaya çalıştım.

Hollanda’da son 6 ayda alışılagelmiş yaşam biçimi ile, Mersin’deki yaşam biçimi arasında dağlar kadar fark vardı. Bu fark, tabii ki Mersin için dezavantaj teşkil edecek olumsuzluktaydı.
Mersin’deki insanlar, Hollanda’dakilerin aksine kadercilik yaşamını sürdürüyorlar. Çarşıda pazarda gerekli önlemler alınmış olmasına rağmen, insanlar, alınmış olan önlemleri hiçe sayıyor ve ‘Bir şey olmaz, Allah büyük’ diyerek, koronadan korunacaklarını sanıyorlar.
Bu konuda bizzat yaşadığım birkaç örnek vermek isterdim ama, bu örneklerin çoğunu hepiniz televizyonlarda izliyorsunuzdur.

Bu yılki mevsim şartları da, cennet Mersin’i cehenneme çevirmişti. Dışarıda 40 derecelik kavurucu sıcakta yarım saat dolaşmak, işkencelerin en büyüğüydü. Kendimi bir dost ofisine veya evime kapattığım zaman, klimanın yarattığı 20 derecelik hava, bana can veriyordu.

3 haftalık Mersin çilesinden sonra geldiğim Hollanda’da, gerek iklim ve gerekse insanların davranışları beni çok mutlu etti. Ertesi sabah erken saatte çıktığım yürüyüşte çektirdiğim fotoğrafları Facebook’ta paylaştığım zaman, ‘Ah, ne güzel, keşke bizde oralarda olabilsek’ gibi mesajlar karşısında ben de, ‘Evet, Hollanda gerçekten yaşanacak yer’ diye yazdım.
Bu, benim Hollanda için ilk defa yazdığım bir sözdü. Zira bugüne kadar hep, Hollanda’nın olumsuzluklarından söz etmiş ve ayrımcılık konularını ballandırmıştım.

Görüyorsunuz değil mi, bir korona illeti, yaşam biçimimizi ve düşüncelerimizi nasıl altüst etti?
Türkiye’mizin dört bir yanındaki cennet köşelerinden Hollanda’ya göç etmiş olan insanların, o özlem duydukları cennetler yerine, binlerce kilometre uzaktaki gurbeti tercih etmeleri ne acı değil mi?

Demek oluyor ki, cennet yerlerin tabii konumu yanında, bir de insanların becerileri vardır.
‘İyi insanlar cennete giderler’ lafı yerine, ‘İyi insanlar yaşadıkları veya gittikleri yeri cennet yaparlar’ sözü ne kadar doğruymuş.

İşte ben, insanların yarattığı bir cennette yaşama şansı bulduğum için kendimi ayrıcalıklı hissediyorum.

Yaşanacak yerlerden söz etmişken, yapılan uzun araştırmalar sonucunda, dünyada yaşanabilecek en iyi kentlere ait bilgileri de sıze aktarmak isterim.
Bu araştırma sonuçlarında, bizim anavatandaki cennet köşelerimiz yok.
Ama bakın neler varmış:

Dünyanın En Yaşanabilir Şehirleri

FacebookTwitterE-postaPinterestDiğerRefah seviyesinin yüksek olduğu, hayatın tadını çıkarabileceğiniz dünyanın en yaşanabilir şehirleri.

viyana.jpeg

Viyana bu yıl da önceki yıllarda olduğu gibi en yaşanabilir şehirler listesinde liderlik koltuğunda oturuyor. İkinci sırada İsviçre’nin en büyük kenti Zürih var. Üçüncülük plaj cenneti Yeni Zelanda’nın başkenti Auckland’a gidiyor. Almanya’nın en büyük üçüncü şehri Münih yaşam kalitesinde dördüncü sırada. Bu da onu Almanya’nın en yaşanabilir şehri yapıyor. Gerçi Almanya’da nerede yaşanır diye merak edenlerin çok da endişelenmesine gerek yok. Almanya, listenin ilk 20’sine en çok şehir sokan ülke.

Batı Avrupa’da Yaşanır

Temizlikte geride kalan Avrupa yaşam kalitesinde ise neredeyse rakip tanımıyor. En yaşanabilir şehirler sıralaması neye göre belirleniyor derseniz kriterler kabaca şunlar: Güvenlik seviyesi, iyi yapılandırılmış sorunsuz işleyen bir toplu taşıma, kültür ve eğlence olanakları. Buna göre yaşanılası şehirler sıralaması şu şekilde:

  1. Viyana / Avusturya
  2. Avusturya’nın başkenti üst üste sekizinci kez dünyanın en yaşanabilir şehri unvanını kazanıyor. Harika bir kültür ve sanat merkezi olan Viyana klasik müzik alanında En İyi Yurtdışı Konserlerini izleyebileceğiniz yer diyebiliriz. Kültür sanatın yanı sıra restoranları, kafeleri, ulaşım kolaylığı ile de haklı bir şöhrete sahip.

2- Zürih / İsviçre

İsviçre’nin en büyük kentinde yaşam biraz pahalı olabilir, ancak görünüşe göre her kuruşuna değiyor. Ülkenin finans merkezi de olan kent buna rağmen son derece sakin ve keyifli bir enerjiye sahip.ul

3- Münih / Almanya

Endüstri ve futbol başkenti olarak tanınan Münih, Almanya’nın en yaşanabilir şehri. Güçlü ekonomisi kent hayatının her alanına olumlu etki yapıyor.

4- Auckland / Yeni Zelanda

Yeni Zelanda’nın başkenti, kimilerine göre ekonomi ekoloji dengesinin en iyi kurulduğu şehri. Bir yandan muhteşem bir doğal güzellik vadediyor, diğer yandan Okyanusya’nın en büyük ticaret merkezlerinden biri olma özelliğini taşıyor.

5- Vancouver / Kanada

Kanada’nın en kalabalık şehri aynı zamanda bütün Amerika kıtasında en yaşanılası şehir olarak öne çıkıyor. Tek sorunu ise soğuk olması. Kanada Vizesi ile ilgili merak edilenler ve gerekli evrakları görmek için yazımıza göz atın.

6- Düsseldorf / Almanya

Güçlü bir endüstri, iddialı bir kültür sanat ortamı ve giderek yükselen bir moda sektörü… Düsseldorf son yıllarda yükselen Alman kentleri arasında.

7- Frankfurt / Almanya

Ticaretin, finansın ve ulaşımın kalbi Frankfurt, müzik ve kitap fuarları, sahip olduğu en büyük şehir ormanı ve yaşam kalitesiyle oldukça iddialı.

8- Cenevre / İsviçre

Cenevre’nin kaliteleriyle ilgili şöhreti araştırmalarda üst sıralara oynamaya başlamadan önce yayılmıştı. Tam da bu cazibesinden dolayı nüfusunun yarısından fazlasını İsviçre uyruklu olmayanlar oluşturuyor.

9- Kopenhag / Danimarka

Son yıllarda Avrupa’nın popüler seyahat destinasyonları arasında da kendisine saygın bir yer edinen Danimarka’nın başkenti bu yıl da ilk 10’da. Özellik gece hayatı ve kültür sanat olanakları tercih edilmesinde öne çıkan sebepler.

10- Basel / İsviçre

İsviçre’de ülke geneline yayılan mutluluktan Basel de payını almış. En yaşanabilir şehirler deyince zaten akla ilk olarak İsviçre şehirleri geliyor.

11- Sidney / Avustralya

Güney Yarımküre’nin en büyük kenti her yıl milyonlarca turisti ağırlıyor. Dünya kültür hayatına yaptığı katkıyla olduğu kadar her türlü endeksten oldukça başarılı sonuçlarla çıkmasıyla da ünlü.

12- Amsterdam / Hollanda

En büyük ulaşım araçlarından birinin bisiklet olduğu şehrin yaşam kalitesi endeksinde kötü sonuç alması beklenemez elbette. Amsterdam’ın havalı semti Noord, peki Avrupa’nın En Havalı Semtleri listesindeki diğer bölgeleri biliyor musunuz?

13- Berlin / Almanya

Almanya’nın en çok ziyaretçi çeken kenti ülkenin en yaşanılası kenti olmayabilir ama şüphesiz dünyanın en renkli ve sürprizli destinasyonlarından biri. Berlin aynı zamanda Türklerin yoğun yaşadığı şehirlerden biri, dolayısıyla kesinlikle Kendinizi Evinizde Hissedeceğiniz Avrupa Şehirlerinden.

14- Bern / İsviçre

Bu cennet köşe de 14. sırada ve yine İsviçre sınırında.

15- Wellington / Yeni Zelanda

Yeni Zelanda’da ilk 20’ye iki şehir sokmayı başarıyor. Wellington muhteşem doğasıyla göz kamaştırıyor.

16- Melbourne / Avustralya

Avustralya’nın en büyük ikinci kenti geçen yıllardaki başarısını sürdüren kentlerden. Su sporları ve eğlence sevenlerin de göz bebeği. Belki ilginç gelebilir ama Melbourne Yurtdışında Türk Yemekleri Bulabileceğiniz Şehirler arasında, zira Avustralya’da yaşayan Türklerin büyük kısmı burada yaşıyor.

17- Toronto / Kanada

İstanbul’a benzetilen şehirler arasında yer alan Toronto, İstanbul’dan daha yaşanılası bir kent olmayı başarmış durumda.

18- Lüksemburg / Lüksemburg

Küçük ülkenin küçük başkenti de listenin gediklilerinden. En yaşanabilir şehirler her zaman büyük olacak diye bir kaide yok sonuçta.

19- Ottawa / Kanada

Kanada’nın başkenti ülke çapına yayılan yaşam kalitesini yansıtıyor. Sıralamaya girmesini büyük oranda zengin kültür yatırımları sebebiyle hak ediyor olmalı.

20- Hamburg / Almanya

Almanya’nın dış dünyaya açılan limanı, bu özelliğini büyük bir kültür ve ekonomi mirasına çevirmiş durumda. Almanya’nın en çok ziyaret edilen ikinci şehri olması da buna bağlanabilir.

Oslo, üç sıra gerileyerek 25. olurken, trafik ve hava kirliliği sorunları nedeniyle Londra 41. sırada yer alıyor.

Amerika’da en yaşanılır yer neresi mi? Tabii ki Kanada

oslo.jpeg

Yolunuzu Kuzey Amerika’ya döndürecekseniz ve yaşam kalitesi kıtanın neresinde daha yüksek diye merak ediyorsanız cevap elbette Kanada. Britanya Kolombiyası eyaletinin başkenti Vancouver, genel klasmanda 5. basamakta yer alıyor ve haliyle Amerika kıtasının yaşam kalitesi en yüksek şehri oluyor. Kanada ayrıca Calgary, Ottawa, Montreal ve Toronto ile de ABD’nin üzerinde.

Kanada’nın Fransızca konuşulan en büyük şehri Montreal Hakkında Önemli Bilgiler.

Yaşam kalitesi en yüksek ABD şehri ise genel sıralamanın 30. sırasında yer alan San Francisco. 35. Boston, 36. Honolulu, 44. Seattle ve 45. New York ABD iç sıralamasında San Francisco’yu takip eden şehirler. Los Angeles’ın başı artan suç oranlarıyla dertte. Kuzey Amerika’nın diğer temsilcisi Meksika’nın yaşam kalitesi endeksi temsilcilerinden en iyi dereceyi 112. sırada yer alan Monterrey yapıyor. Başkent Mexico City ise 129. sırada.

Peki Güney Amerika’da yaşanır mı?

77. sırada yer alan Uruguay’ın başkenti Montevideo, Güney Amerika’nın en yüksek yaşam kalitesine sahip şehri. Arjantin’in başkenti Buenos Aires ise 91. sırada. Onu 92. sıradaki Santiago ile Şili izliyor. 193. Caracas ve 228. Port au Prince, listedeki yer konusunda durumu pek parlak olmayan şehirler. Port au Prince aynı zamanda genel klasmanda sonuncu sırada yer alıyor.

Peki, Ortadoğu’da en iyi yaşam kalitesine sahip şehri hangisi?

ortadogu.jpeg

Birleşik Arap Emirlikleri bölgenin en yaşanabilir ülkesi. 74. Dubai ve 77. Abu Dabi, bölgenin en iyi yaşam kalitesine sahip olan kentleri. Şehir temizliği sıralamasında en yüksek dereceleri alan Ortadoğu kentleri yine bu ikili. Afrika’da ise en yaşanabilir şehir olarak Cape Town öne çıkıyor. Asya Pasifik bölgesinin liderini merak edecek olursanız, Singapur genel sıralamada 25. sırada yer alıyor ve Asya’nın en yaşanabilir şehri olarak dikkat çekiyor. Tokyo ve Kobe, Asya’da Singapur’u takip eden şehirler.

En Temiz Şehir

Bu yıl bir de yeni kategori açılmış: En temiz şehir. Hawaii adalarının başkenti Honolulu bu yeni kategoriyi kazanan ilk şehir.

En temiz şehirler sıralaması şöyle:

  1. Honolulu / Hawaii
  2. Helsinki / Finlandiya
  3. Ottawa / Kanada
  4. Mineapolis / ABD
  5. Auckland / Yeni Zelanda
  6. Wellington / Avustralya
  7. Adelaide / Avustralya
  8. Kopenhag / Danimarka, Oslo / Norveç, Stockholm / İsveç, Calgary / Kanada, Kobe / Japonya, Zürih / İsviçre…

Avrupa şehirlerinin ilk 10’daki başarısızlığı dikkat çekerken işin bir de öbür boyutu var. Temizlikten sınıfta kalan şehirler de var. Listenin son sırasına dizilen bu kentler arasında Bangladeş’in başkenti Dakka, Haiti’nin başkenti Port-au-Prince, Hindistan’dan Kalküta ve Azerbaycan’ın başkenti Bakü yer alıyor.

Araştırmanın referans şehri olan New York, 45. sıraya oturmuş durumda. İstanbul’un durumu ise pek parlak değil, bir yıl önceki konumundan 12 basamak geriye gitmiş durumda ve 134’üncü sırada yer alıyor. Ancak kendisi yine de Türkiye’nin en yaşanılır şehri.

 

Bu yazı toplam 5039 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.