Dr. Güntürk Üstün

Dr. Güntürk Üstün

Bir kruvaziyer süvarisine son mesaj

Bir denizyolu tutkunu olarak, güncel haber bildirimlerinin epeydir üyesi olduğum İngilizce ve Fransızca yayın yapan sınırlı sayıdaki seçkin ticari/sivil denizcilik internet sitelerinde geçtiğimiz günlerde çıkan bir habere odaklanarak kaleme aldım LOJİPORT’taki bu hafta sonuna ait köşe yazımı.

Söz konusu habere göre, merkezi Birleşik Amerika’nın Washington eyaletinin Seattle kentinde bulunan, “Carnival Corporation” bünyesine dahil ve şu an için ülkemiz limanlarına uğramayan “Seabourne Cruise Line” şirketinin gözde kruvaziyerlerinden “Seabourne Quest”in pek sevilen süvarisi, Kaptan Bjarne Larsen, Antarktika civarında seyir halindeyken 17 Şubat günü henüz 48 yaşında, can yoldaşı konumundaki gemisinde yaşama veda etmişti. Aslen Danimarkalı olan kaptanın ölüm nedeni hakkında henüz detaylı bilgi verilmezken, ilk aşamada, büyük olasılıkla doğal nedenler yüzünden vefat etmiş olabileceği kruvaziyer camiasında konuşulmakta. Elbette esas ölüm nedeni, geminin Seattle rıhtımına yanaşmasını takiben, ilgili sağlık görevlilerince yapılacak rutin bir muayene sonucu mutlaka belirlenecektir diye düşünüyorum [Değerli gemi adamının anısına saygısızlık etmekten kesinlikle kaçınarak, eğer “amansız bir hastalığa” karşı cesur bir mücadele vermiyor idiyse, yaşını da göz önüne aldığımda, Kaptan Larsen’in ani ölümünün bir kalp-damar veya solunum sistemi hastalığına bağlanabileceğini hem bir hekim, hem de geçmişteki benzer kruvaziyer kaptanı vefatlarını düşünerek bu satırlar aracılığıyla sizlerle paylaşıyorum]. 458 yolcu kapasiteli, ultra-lüks “Seabourne Quest” gibi kruvaziyer gemilerinde mutlaka tecrübeli bir gemi doktoru, yeterli sayıda yardımcı sağlık personeli, donanımlı bir revir ve hatta morg bulunur. Yani talihsiz kaptan uykusunda vefat etmediyse, eminim ki kendisine gereken ilk acil tıbbi müdahale mutlaka kruvaziyerin hekimince yapılmıştır.

“Seabourne” ailesine 2009 yılında katılan ve daha öncesinde “Fred. Olsen Cruise Lines” ve “Hurtigruten Cruises” şirketlerinde başarılı bir kariyer geçmişine sahip Kaptan Larsen’in balıkçı olan babası yıllar önce denizde kaybolunca, annesi oğlunun asla balıkçılığa yönelmemesi için büyük çaba göstermiş ve onun yüksek denizcilik eğitimi almasına öncülük ederek, bir uzak yol kaptanı olmasında büyük rol oyanmış. Kaptan Larsen’in bir kruvaziyer süvarisi rütbesiyle esas uzmanlık alanı ise Antarktika ve İskandinavya bölgelerine yapılan yolculuklarmış. Kendisinin, seferlerine katılan hemen tüm yolculara, ciddi bir sorunla karşılaştıklarında; güleryüz, sabır, pozitif ve çözümcü bir tutumla yaklaştığı da sır değilmiş.

“Seabourn” kruvaziyer şirketinin başkanı ve CEO’su Richard Meadows, sosyal medya aracılığıyla verdiği kısa demeçte, “Tüm Seabourn camiasının Kaptan Bjarne Larsen'in beklenmedik ölümü nedeniyle duyduğu derin üzüntüyü” dile getirerek, “Şirketçe tüm dualarının müteveffa kaptanın yaslı ailesiyle birlikte olduğunu” belirtti.

Bu köşe yazımı hiç görüp okuyamayacak olsalar da, Marmara Denizi kıyısından henüz ünlenmemiş yolculuksever bir şair-yazar olarak ben, Kaptan Bjarne Larsen’in tüm ailesine, mesai arkadaşlarına ve elbette görev yaptığı şirket olan “Seabourn Cruise Line”a (ve dolayısıyla “Carnival Corporation”a) içten başsağlığı dileklerimi iletiyorum. Soluk aldığımız bu yaşlı gezegenin geçici konukları unvanına sahip bizler çok iyi biliriz ki, hangi ısıda düşerse düşsün, ölümün yıkıcı ateşi en fazla vefat eden kişinin sevenlerinin ruhlarını yakar. Kaptan Larsen’in seyir sırasındaki genç ve zamansız ölümü dolayısıyla, başta ülkemiz gemi adamları/insanları olmak üzere tüm dünya denizcilerine problemi kıt, emniyeti bol seferler diliyor ve izinleriyle, gemisever bir hekim sıfatıyla, sağlık durumlarını belirli aralıklarla düzenli biçimde kontrol ettirmelerinin önemini vurgulamak istiyorum. Evet, kruvaziyer kardeşlerimden 7 yaşındaki “Seabourne Quest” kısa bir süreliğine yetim kaldı ama eminim en az Kaptan Larsen kadar kıymetli bir denizci, süvarilik görevini devralarak onunla birlikte gelecekte daha nice deneyim kazandırıcı ve yeniletici yolculuklara doğru rotasını çevirtecektir!

bjarne-larsen.jpg

Bu yazı toplam 1484 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.