Bağdat tren yolu konteynırla tanışıyor

Bağdat tren yolu konteynırla tanışıyor

Türkiye ile Irak arasında tren yolu hattı olmasına rağmen bugüne kadar konteynır taşımacılığının yapılamaması nedeniyle bir türlü istenilen rakamlara...

Türkiye ile Irak arasında tren yolu hattı olmasına rağmen bugüne kadar konteynır taşımacılığının yapılamaması nedeniyle bir türlü istenilen rakamlara ulaşılamaması üzerine işadamları tarafından yapılan çalışmalar sonuç vermeye başladı. İlk kez Konya’dan Kobi Lojistik A.Ş tarafından başlatılan ve geçtiğimiz günlerde ilk seferi gerçekleştirilen konteynır taşımacılığı ile ilgili kanuni engeller ortadan kaldırılıyor.

Bu çerçevede bugüne kadar Irak’a hiç yapılmayan konteynırla yük taşımacılığına start veren Kobi  Lojistik A.Ş firması ilk seferini geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdi. Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Kobi Lojistik A.Ş İcra Kurulu Başkanı Ayhan Kaymaz, Irak’a bugüne kadar tren seferi olmasına rağmen konteynırla yük taşımacılığının gerçekleşmediğini ve bunun büyük bir eksiklik olduğunu belirterek, “Bu doğrultuda Irak demiryolları ve TCDD ile temaslarda bulunduk ve olumlu neticeler aldık. Geçtiğimiz günlerde de ilk tren seferini gerçekleştirdik. Irak’ta önemli bir pazar bulunuyor ve bunu değerlendirmek istiyoruz. Irak Demiryolları Yol Taşıma Daire Başkanı Salam Solom ve yardımcısı Najad M. Kareem, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, TCDD Yük Daire Başkanı İbrahim Çevik ile yardımcısı Bilgin Recep Bekem bize ciddi yardımlarda bulundu. Kendilerine katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz . Ayrıca MÜSİAD Konya Lojistik Komite Başkanı Doç.Dr.Lütfi Şimşek başta olmak üzere,tüm komite üyelerine de bu vesile ile teşekkür ediyoruz” dedi.

Bağdat’a konteynırla yük taşımacılığının son derece önemli olduğunu belirten Ayhan Kaymaz, trenle taşımacılığın karayoluna göre yüzde 40 daha ucuza mal olacağına dikkat çekti.  “Türkiye’den 5 il taşıma planlaması yapıyor ve bu illerin içinde Konya’da bulunuyor” diyen Kaymaz, şunları kaydetti: “Firma olarak bunu son derece önemsiyoruz. Tren taşımacılığının yanı sıra lojistik köy ve hızlı trenle ilgili yapılan çalışmalarda önemli gelişmeler oluyor ve bizi işadamı olarak bu gelişmeler heyecanlandırıyor. Eğer bu işi geliştirebilirsek Irak’tan da çok sayıda iş adamı ülkemize gelerek ticaret yapmaya başlayacaklar. MÜSİAD tarafından oluşturulan lojistik köy çalışmaları da bu durumu olumlu anlamda destekleyecek ve ülkemiz için önemli gelişmeler olacak.”

LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.