Dr. Güntürk Üstün

Dr. Güntürk Üstün

Avrupalı Ray Yıldızı Direkt Amsterdam-Londra Hattında

14 Kasım 1994 Pazartesi günü 50.5 kilometre uzunluğundaki Manş Demiryolu Tüneli’ni kullanarak, Londra’nın Waterloo ve Paris’in Gare du Nord istasyonları arasında ilk seferini başarıyla gerçekleştiren “Eurostar” YHT sistemi geride bıraktığımız senenin sonlarına doğru 25’inci yaş gününü kutladı. Bu kutlama dolayısıyla “Eurostar”ın sahibi “Eurostar International Limited (EIL)” anonim şirketi üst düzey yetkilileri de epeydir beklenen şu müjdeyi verdiler: “2020 yılının 30 Nisan Perşembe gününden itibaren ‘Eurostar’ YHT’leri halen yürürlükteki seferlerine ek olarak, Amsterdam Centraal ve Londra St Pancras International istasyonları arasında da karşılıklı direkt seferlere başlayacaktı.” Böylece Hollanda’nın ticari başkenti Amsterdam ile İngiltere'nin ve Birleşik Krallık'ın başşehri ve en kalabalık kenti konumundaki Londra birbirlerine demiryolu hattıyla daha da yakınlaşmış olacaklardı.

Şu anda Amsterdam-Londra güzergâhında günde karşılıklı 3 “Eurostar” seferi mevcut ancak bu yolculuklar Bruxelles-Midi/Brussel-Zuid istasyonunda yapılan aktarmayla gerçekleştirilebiliyor. Londra yolcuları söz konusu Belçika garında bir YHT dizisinden inip diğerine binmeden önce hem kimlik-pasaport hem de güvenlik kontrollerinden geçmek zorundalar. 30 Nisan’da Amsterdam Centraal istasyonundan başlayacak direkt Londra seferlerine ek olarak 18 Mayıs günü de Rotterdam Centraal istasyonundan direkt Londra seferleri gerçekleştirilecek. Tıpkı Amsterdam’dan yola çıkanlar gibi Rotterdam’dan yola koyulan Londra yolcuları da Brüksel’de YHT değiştirerek, kimlik-pasaport ve güvenlik kontrolüne girmek mecburiyetindeler. Amsterdam-Londra ve Rotterdam-Londra direkt “Eurostar” YHT seferlerinin biletleri önümüzdeki 11 Şubat’ta satışa sunulacak ve tek yön için en düşük bilet fiyatı 35 Euro olacak. Direkt seferlerin önce günde karşılıklı 2 kez, talep doğrultusunda da zamanla günde 3 ila 4 ve maksimum 5 kere yapılması planlanıyor. “Eurostar” YHT’leri Amsterdam’dan Londra yönüne giderken yine şu anki gibi Rotterdam ve Brüksel’de, Londra’dan Amsterdam yönüne giderken de Brüksel ve Rotterdam’da duracaklar. Ancak yeni direkt seferlerde, Brüksel’de tren değiştirmek zorunda kalınmayacak ve 45 dakikayı bulan bir zaman kaybının önüne geçilmiş olunarak, seyahat süresi de 4 saat 10 dakikaya inecek.          

eurostar1.jpg

Bu arada “EIL” sürpriz bir aktiviteyle 30 Nisan’da resmen başlayacak direkt Amsterdam-Londra “Eurostar” seferleri öncesinde geçtiğimiz 4 Şubat Salı günü söz konusu hatta ilk deneme yolculuğunu gerçekleştirdi. Sabah saat 07:48’de Amsterdan Centraal garından hareket eden “Eurostar” YHT dizisini Hollanda adalet ve ulaştırma bakanlıklarıyla Hollanda Devlet Demiryolları (NS) ve “EIL” şirketinden üst düzey yetkililer uğurladılar. Tren belirlendiği gibi saat 08:26’da Rotterdam Centraal ve saat 09.40’ta Bruxelles-Midi/Brussel-Zuid garlarına uğradıktan sonra tarihi seferini 3 dakikalık bir rötarla saat 11:01’de Londra St Pancras International garında tamamladı. Treni Londra’da İngiltere dışişleri bakanlığından hayli üst düzeyde bir heyet karşıladı.

“Eurostar” YHT’leri Nisan 2918’de başlatılarak, günde 3 defa yapılan Brüksel aktarmalı Amsterdam-Londra seferleriyle şimdiye kadar 600 000’e yakın yolcu taşıdılar. Londra-Paris arasını en iyi zaman olarak 2 saat 27 dakikada kat eden trenleri sayesinde “EIL” şirketi söz konusu hattaki tüm ulaştırma pazarının %75’ini ele geçirmeyi başarmış durumda. Ancak şirket aynı başarıyı 4 saati aşan seyahat süresiyle Amsterdam-Londra arasında şimdilik gerçekleştiremeyeceğinin de farkında.

Çevreci “Eurostar” YHT’leri bir yolcu jetine göre saat başına yaklaşık %80 oranında daha az CO2 kullanıyorlar. Tren servislerinin sahibi “EIL” şirketi çevreci yönünü iyice gözler önüne serebilmek amacıyla bu sene boyunca İngiltere, Fransa, Belçika ve Hollanda'dan yola çıkan her “Eurostar” treni için bir ağaç dikecek. Hem var olan seferlerinin hem de hizmet götürdüğü kentlerle ülkelerin sayısını artırmak niyetinde olan “EIL” şirketinin önündeki en büyük engel hiç şüphesiz olası terör eylemleri endişesinden ötürü sınırlardaki kimlik-pasaport kontrollerinin gitgide daha ciddi ve daha zaman alıcı niteliğe bürünmesi.            

eurostar2.jpg

Sınırlardaki söz konusu gecikmelerin aşılması amacıyla “EID” umudunu “Thalys” adıyla bilinen Fransız-Belçika ortaklığının ürünü YHT operatörüyle birleşmeya bağlamış durumda. “EID” yetkilileri “Thalys” ile birleşme durumunda, “Eurostar” hizmetinin Alman kentlerine de ulaşacağının epeydir bilincindeler. Eğer bu birleşme gerçekleşirse, “Eurostar” trenleri Londra-Paris ve Londra-Brüksel arasında bir tür bölgesel YHT olma özelliklerinden sıyrılıp daha uluslararası bir kimliğe bürünme şansını yakalamış olabilecekler. Hatta böylelikle İsviçre, İspanya ve Portekiz YHT pazarına girme şansları da çok yükselecek. Söz konusu tarihi birleşmenin hayata geçirilmesinde, “EIL” ve “Thalys”in kararlı arzusuna karşın tabii ki son sözü Avrupa Komisyonu'nun rekabet ve birleşme otoritesi söyleyecek. Öte yandan, ilgili birleşmenin kesinleşmesi durumunda kurulacak yeni ortaklığın filosunda 28 adedi “EIL”, 26 tanesi de “Thalys”e ait olmak üzere toplam 54 YHT dizisi bulunacak. Ancak “EIL”nin geleceğe yönelik hırslı hedeflerini yakından izleyen demiryoluyla yolcu taşımacılığı uzmanları, bu rakamın yetersiz kalacağına dikkat çekiyorlar. Her durumda, özellikle “EIL” için 2020 yılının temel hedefi Amsterdam-Londra direkt “Eurostar” seferlerinde ses getirici bir başlangıç yaparak, eğer mümkün olabilirse ilk senenin bitiminde %12’nin üzerinde bir pazar payını yakalamak.  

eurostar4.jpg

Evet, “Brexit”li veya “Brexit”siz, 30 Nisan 2020 sabahından itibaren Amsterdam’ın kalbinden Londra’nın yüreğine “Eurostar” YHT’leriyle ulaşmak daha kolay, keyifli ve süratli bir hale gelecek. Bu seferlerin, treni daima uçağa yeğleyenlerde kısa bir süre sonra tatlı ve kalıcı bir alışkanlığa dönüşeceği bence kesin!  

Verimli günler ve gelecek pazar yine bu sütunda görüşmek üzere.

Bu yazı toplam 2330 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.