Dr. Güntürk Üstün

Dr. Güntürk Üstün

Arkadaşım Büyük "B"ye Mesaj

En güvendiğim arkadaşlarımdan biri olduğunu bilmiyorsan eğer, bu haftaki LOJİPORT köşe yazımı okumayı burada bırakabilirsin Büyük “B!”

Arkadaşım Büyük “B,” hayli havalı ve yaratıcı olduğun oranda, biraz daha dikkatli ve tedbirli davransan iyi olmaz mı, ne dersin?

Son bir buçuk senedir, bazen konuştuğun dili anlamakta hayli zorlanıyorum Büyük “B.” Daha önceki zamanlardaki gibi Türkçe, İngilizce veya Fransızca değil de, sanki işaret dili ile konuşuyormuşsun gibime geliyor Büyük “B” inan! O nedenledir ki, artık söylediklerine benden beklediğin süratli ve manalı yanıtları veremiyorum Büyük “B.” Şu jet motoru gürleyişlerini biraz azaltıp benimle dalga geçmek yerine, demeye hazırlandıklarımı ciddiye alman mümkün mü acaba?

ucaklar1.pngGeçen gece rüyamda, artık yaşantısına Chicago’da devam eden güzeller güzeli eski sevgilimle karşılaştım ve kendisinden senin “havayolu oyunu”nun dışında kalmak üzere olduğunu, ürettiğin tüm yolcu jetlerine ait uçuşların süresiz yasaklandığını öğrenince, ağustos sıcağında soğuk terler içinde uyandım tatlı uykumdan Büyük “B.” Yeniden uyuyabilmek için koca bir kupa dolusu soğuk yağsız süte bir çorba kaşığı organik çiçek balı katıp ağır ağır içmem ve “Up In The Air/Aklı Havada” filminin DVD’sini yarısına kadar seyretmem gerekti Büyük “B” inan! En türbülanslı uzun uçuşlarda bile rahatça uykuya dalabilen ben, böyle karabasanlar görmeye alışkın değilim Büyük “B.” Bilmem, sen de son yıllarda benzer kâbuslar görüp, geleceğe dönük planlarını daha gerçekçi biçimde gözden geçirme gereği duyuyor musun?

Sana şaka gibi geliyor ama deneyimlediğimiz zamanlar şimdilerde çok değişti Büyük “B.” Artık ne doğup büyüyüp de devleştiğin ülkede ne de gezegenin geri kalanında, kırk yıl önceki gibi rakipsiz değilsin Büyük “B” inan! Ayrıca otuz sene önceki gibi de, tırmandığın doruklarda bundan böyle sabit ve kaygısız şekilde varlığını sürdüremezsin Büyük “B!” En az senin kadar güvendiğim arkadaşlarımdan biri olan Avrupa kökenli Akıllı “A”ya müthiş dikkat etmelisin çünkü kendisi senden daha müthiş yaratıcı, yenilikçi ve üretken olmayı kafasına kesin koymuş Büyük “B!” Zaten onun geçirdiği hayranlık uyandırıcı evrimi ve ulaştığı utkulu irtifayı asla inkâr edemezsin, etmemelisin de! Aklıma gelmişken, bir de “Esaslı Ejderha” realitesi var rotanı hırsla ve çalışkanlıkla gözleyen Büyük “B!” Ve söz konusu ejderha artık uzayda bile zorlanmadan uçup keşfe çıkabilecek kapasitede. Belki de birkaç yıl meselesi, seninkilere (ve Akıllı “A”nınkilere) ezeli rakip olabilecek yolcu jetleri imal etmeye başlaması Büyük “B!”

ucak2.jpgArkadaşım Büyük “B,” gözlerini geçmişte yoktan var ettiğin o kimi efsanevi yolcu jetlerinin motor sayısı gibi dört açmanı sana öğretmeme değil fakat defalarca hatırlatmama izin ver lütfen! “Bir musibet bin nasihatten iyidir” atasözünün doğruluğunu kanıtlamanın rüzgârına takılmak gibi bir lüksün kalmadı yahu!

Arkadaşım Büyük “B,” ummadık kuş sürüsü koskoca bir yolcu jetinin ve taşıdığı canların hayatını aniden ölümcül bir sona sürükleyebilir, aman seyir defterine kaydet bunu! Tamam, sen benden neredeyse yarım asır daha yaşlı ve tecrübelisin ve belki de o yüzden ara sıra kanadı kırılmaz “şeytan”a uyarak beni yarım akıllı olarak değerlendirebilirsin. Ancak unutma ki, yeryüzünde kimse yarım akıllılar kadar bilemez nasıl tekrar tekrar benzer yanlışları yapıp da, tam bir yok oluşa sürüklenmemeyi becermeyi!

Arkadaşım Büyük “B,” bak sonra söylemedi deme! Yüksek Hızlı Trenler de, hem senin hem de Akıllı “A”nın makamınıza ışıldaklarını dikmiş bekliyorlar. Amaçlarını biliyorsundur umarım! Amaçları, havayolu ile yolcu taşımacılığını yavaş yavaş ama kesin biçimde kıtalararası uçuşlarla sınırlama düşünü gerçeğe dönüştürebilmek elbette! Bana kalırsa, Yüksek Hızlı Trenler ile yıpratıcı rekabet yerine kazançlı işbirliğini vizyonuna eklemelisin çok geç olmadan önce!

ucak3.jpgMalum sebeplerden ötürü havayolu şirketleri, kalkışlı inişli tarihlerindeki en kötü seneyi gerilerinde bıraktılar Büyük “B.” Şimdi hemen hepsi de, yeni yolcu jetlerinin, yeni destinasyonların ve yeni atılımların desteğiyle ulu ulaştırma oyununa hevesle geri dönmenin heyecanı içindeler Büyük “B” inan! Onların söz konusu heyecanını hatasız algılayıp, hızla ortak olmalısın o heyecana Büyük “B!" Hiçbir sivil havacılık kuruluşu, ürperticiliğini değişken nicelikte sürdüren eşi benzeri görülmemiş bir küresel pandeminin olumsuz etkilerinden tam anlamıyla sıyrılabilmek için ne 2023 ne de 2024 yılını hangarlarda veya apronlarda pinekleyerek beklemeyecektir! Sen de beklememeli ve bir an önce örnek aksiyonlar alıp benimle paylaşmalısın Büyük “B!”

Demek, en güvendiğim arkadaşlarımdan biri olduğunu biliyorsun ve o yüzden bu haftaki LOJİPORT köşe yazımı ta buraya kadar üşenmeden dikkatle okumayı sürdürdün, öyle mi Büyük “B?” O zaman, içten ve mütevazi bir dost mesajının ne demek olduğunu ve Büyük “B”liği asla yitirmemen gerektiğini de anlamış değil, anımsamış olmalısın! Pistlerle gökleri her zaman özgün ve çağcıl jetlerinle dolduracağından ve mürettebatlarla yolculara sarsılmaz güven ve rahatlık aşılamayı sürdüreceğinden, B harfinin alfabedeki varlığı kadar eminim Büyük “B!”

Verimli günler ve gelecek yazımda yine bu sütunda görüşmek üzere.

Bu yazı toplam 2356 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.